مدیر آکسفام انتقادات از این سازمان خیریه را سوء‌ظن‌برانگیز خواند | ایران اینترنشنال

مدیر آکسفام انتقادات از این سازمان خیریه را سوء‌ظن‌برانگیز خواند

 

مارک گلدرینگ، مدیر اجرایی سازمان خیریه‌ی آکسفام، ضمن پذیرش رسوایی‌های جنسی اخیر مطرح‌شده درمورد این سازمان، ضمن اعتراض نسبت‌به حجم انتقادات مرتبط با این موضوع، آن را «نامتناسب و سوء‌ظن‌برانگیز» دانست.

گلدرینگ روز شنبه ۲۸ بهمن‌ماه، در گفت‌وگو با روزنامه‌ی گاردین، با اظهار تأسف و عذرخواهی مجدد، اعلام کرد که این سازمان، نیازمند اصلاحات بزرگی است. ولی ازسوی دیگر، نسبت‌به کاهش کمک‌های مردمی به‌دلیل اختلافات پیش‌آمده هشدار داد. او منتقدان را به «تیرباران» این سازمان خیریه متهم کرد و گفت که بعضی از این منتقدان، تحت تأثیر مجموعه‌هایی‌اند که با یاری‌رسانی به محرومان مخالف‌اند.

او با اشاره به شدت و بی‌رحمی این حملات، افزود: «مگر ما کودکی را در گهواره کشته‌ایم؟ قطعاً اندازه و شدت حملات نامتناسب و سوءظن‌برانگیز است. برای من قابل درک نیست. گاهی فکر می کنم که خدای من، باید یک چیزهایی پشت پرده باشد».

گلدرینگ همچنین اعلام کرد که «هر حرفی که می‌زنند وارونه تعبیر می‌شود»، حتی عذرخواهی ما شرایط را بدتر کرد.

 

 ژووِنل مویس، رییس جمهوری هائیتی

 

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که به گزارش روزنامه‌ی تلگراف، ژووِنل مویس، رییس جمهوری هائیتی، رسوایی‌های اخیر در سازمان آکسفام را تنها «نوک کوه یخ» خواند و گفت سایر سازمان‌های خیریه نیز می‌بایست درخصوص سرپوش گذاشتن بر آزارهای جنسی صورت‌گرفته پس از زمین‌لرزه‌ی سال ۲۰۱۰، مورد تحقیق و بررسی قرار گیرند. او گفت که پرونده‌ی آکسفام، تنها بخش قابل رؤیت این کوه یخ است.

به گفته‌ی او، نه‌تنها سازمان آکسفام، بلکه سازمان‌های خیریه‌ی خصوصی بسیاری در شرایط مشابه قرار دارند و اطلاعات مربوط به این آزارهای جنسی را پنهان می کنند.

 

 پنی موردانت، وزیر توسعه بریتانی

 

پنی موردانت، وزیر توسعه‌ی بریتانیا نیز روز جمعه ۲۷ بهمن‌ماه، گفت که سازمان خیریه‌ی آکسفام، تا رضایت کامل دولت بریتانیا درخصوص رعایت کامل استانداردهای اخلاقی ازسوی این سازمان خیریه، از ارائه‌ی هرگونه درخواست برای دریافت کمک مالی، خودداری خواهد کرد.

هفته‌ی گذشته، در رسانه‌ها گزارشی منتشر شد، مبنی‌بر این‌که بعضی از کارمندان سازمان خیریه‌ی آکسفام در هائیتی، پس از زمین‌لرزه‌ی سال ۲۰۱۰، برای استفاده‌ی جنسی، به روسپی‌ها پول پرداخت کرده‌اند.

سازمان آکسفام که یکی از بزرگ‌ترین مؤسسات خیریه‌ی جهانی است، براساس تحقیقات داخلی که در سال ۲۰۱۱ انجام شد، رفتارهای جنسی صورت‌گرفته ازسوی کارمندانش را تأیید و از آن بابت عذرخواهی کرده است.

آکسفام، روز جمعه ۲۷ بهمن‌ماه، از تشکیل کمیسیونی مستقل برای بررسی روش‌ها و فرهنگ کاری حاکم بر این سازمان خبر داد.

موردانت روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «آکسفام توافق کرده است تا زمان به‌دست آوردن رضایت کامل دولت بریتانیا، نسبت‌به رعایت کامل استانداردهای لازم، از درخواست هرگونه کمک مالی دولتی خودداری کند».

این سازمان خیریه همچنین اعلام کرده است که :«ما نسبت به اثبات شایستگی خود در جلب اعتماد مردم بریتانیا، خود را متعهد می‌دانیم».

سایر سازمان‌های خیریه‌ی بریتانیا نیز که از کمک‌های دولتی استفاده می‌کنند، موظف شده‌اند تا تاریخ ۲۶ فوریه، اسناد و مدارک لازم درخصوص حمایت کافی از افراد تحت پوشش خود را به دولت ارائه داده و هرگونه نقض قانون را گزارش دهند.

 

گزارشی از شهره جولانی در رابطه با سوءاستفاده‌ی جنسی کارکنان مؤسسه‌ی خیریه‌ی آکسفام در هائیتی:

 

 

تازه چه خبر؟
همزمان با گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو درباره کشته شدن دو برادر در پیرانشهر، وزارت اطلاعات اعلام کرد که دو عضو یک گروه کرد به دست نیروهای امنیتی...More
چن شو، سفیر چین نزد سازمان ملل متحد در ژنو، انتقادات فزاینده قدرت‌های غربی از سوابق حقوق بشری چین در هنگ‌کنگ و مناطق سین کیانگ و تبت را رد کرد. او...More
یک وکیل دادگستری خبر داد که توریستی فرانسوی به نام بنجامین از ۹ ماه پیش در زندان وکیل‌آباد مشهد زندانی است. سعید دهقان در توییتی نوشت که او «با...More
بیش از ۸۰ فعال سیاسی و مدنی در بیانیه ای اعلام کردند که مرگ بهنام محجوبی بار دیگر «وضع اسفبار» دستگاه قضایی در ایران را برجسته‌تر کرد. نویسندگان این...More
محمدرضا هاشمیان،‌ فوق تخصص آی‌سی‌یو در بیمارستان «مسیح دانشوری»،‌ از اختلاف نظر با وزارت بهداشت در زمینه علائم بالینی ویروس کرونای جهش‌یافته خبر داد...More