مختل شدن حمایت ایران از شبه‌نظامیان شیعه عراق به‌خاطر کرونا و تحریم‌ها | ایران اینترنشنال

مختل شدن حمایت ایران از شبه‌نظامیان شیعه عراق به‌خاطر کرونا و تحریم‌ها

به گزارش رویترز به نقل از منابع آگاه، در پی شیوع کرونا، کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده سابق سپاه قدس و افزایش فشار تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی، حمایت مالی و نظامی تهران از شبه‌نظامیان شیعه عراق کاهش یافته است.  

سه فرمانده شبه نظامیان و یکی از مقامات منطقه‌ای که از تحرکات ایران در عراق با خبر است به رویترز گفته‌اند اختلالاتی همچون بسته شدن مرزها در پی شیوع کرونا باعث شده‌اند در ماه‌های گذشته ارسال پول از تهران به شدت کاهش یابد.

به گفته این سه فرمانده، بودجه‌هایی که از ایران می‌آید عمدتا به عملیات نظامی گروه‌های شبه‌نظامی اختصاص می‌یابد. از جمله این فعالیت‌ها می‌توان به مبارزه با طرف‌‌های مقابل ایران، همچون حمله به مواضع آمریکا در عراق اشاره کرد.

به گفته یکی از فرماندهان، حمایت‌‌های ایران از گروه‌های شبه‌نظامی عراقی طی ماه‌های اخیر از چهار و نیم تا پنج میلیون دلار، به دو و نیم تا سه میلیون دلار کاهش پیدا کرده است. کاهش بودجه عملیات گروه‌های شبه‌نظامی، آنها را ناچار ساخته به منابع جایگزین درآمد برای تسلیحات و عملیات نظامی خود روی بیاورند.

همچنین این سه فرمانده و یکی از مقامات منطقه‌ای به رویترز گفته‌اند فشار اقتصادی تحریم‌های آمریکا بر جمهوری اسلامی یکی دیگر از دلایل این افت بودجه است.

به گفته این مقام آگاه منطقه‌ای، حمایت‌های مالی تهران به این گروه‌ها میلیون‌ها دلار کاهش پیدا کرده است.  

 این چهار منبع آگاه به رویترز گفته‌اند کشته شدن قاسم سلیمانی ضربه محکمی را به عملیات گروه‌های شیعه وارد کرده است. 

علیرضا میریوسفی، سخنگوی هیات دیپلماتیک ایران در سازمان ملل، در پاسخ به پرسش رویترز در مورد دلیل کاهش حمایت‌‌های ایران به شبه‌نظامیان عراقی گفت: «هدف این شایعات با تفرقه‌افکنی بین دو ملت است.»

میریوسفی بر تداوم حمایت‌های ایران از دولت عراق تاکید کرد اما گفت ایران در امور داخلی کشورهای همسایه دخالت نمی‌کند.

به گفته یکی از فرماندهان شبه‌نظامی، تا پیش از اعمال تحریم‌های آمریکا، ایران در مجموع به شبه‌نظامیان متحد خود ماهیانه ۱۲ تا ۱۵ میلیون دلار می‌داد.   

به گفته هر سه فرمانده شبه نظامی، علاوه بر ‌حمایت مالی سایر حمایت‌های ایران از جمله ارائه آموزش‌های نظامی و تامین تسلیحات شبه‌نظامیان عراقی که برای کمک به رژیم بشار اسد به سوریه اعزام می‌شوند نیز کاهش داشته است.

تازه چه خبر؟
به گفته یک عضو سازمان پزشکی قانونی، در پنج ماه نخست امسال شمار مرگ‌های ناشی از مسمومیت با قرص برنج در ایران به ۳۱۸ نفر رسید. کامبیز سلطانی‌نژاد، عضو...More
معین‌الدین سعیدی، نماینده چابهار در مجلس، بار دیگر بر صحت سخنانش درباره «همخوابگی و سپس اقدام به خودکشی» یک زن برای تامین آب آشامیدنی فرزندانش تاکید...More
غلامحسین محمدی، مشاور شهردار تهران، پیش‌بینی کرد تعداد بی‌خانمان‌هایی که امسال در پایتخت به گرمخانه‌ها مراجعه می‌کنند به ۷۰۰ هزار نفر شب افزایش یابد...More
مصطفی هاشمی‌طبا، نامزد انتخابات پیشین ریاست‌جمهوری در ایران، می‌گوید هیچ‌یک از احزاب سیاسی درون جمهوری اسلامی، چه اصلاح‌طلب چه اصولگرا، برنامه‌ای...More
سیما سادات‌لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، روز شنبه اعلام کرد که از روز دوشنبه در ۴۳ شهرستان بحرانی کشور به مدت یک هفته محدودیت‌های شدید اعمال می‌شود. به...More