مجمع عمومی سازمان ملل؛ آمریکا و‌ چین یکدیگر را تهدید جهان معرفی کردند | ایران اینترنشنال

مجمع عمومی سازمان ملل؛ آمریکا و‌ چین یکدیگر را تهدید جهان معرفی کردند

روسای جمهوری آمریکا و چین طی سخنرانی‌ خود در هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل، سیاست‌های همدیگر را مورد انتقاد شدید قرار دادند و  یکدیگر را به عنوان تهدید جهان معرفی کردند.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، در سخنرانی روز سه‌شنبه خود چین را به همدستی با سازمان بهداشت جهانی برای کم جلوه دادن خطر کرونا متهم کرد و گفت: «ما باید کشوری که این بلا را بر جهان نازل کرد وادار به پاسخگویی کنیم.»

او گفت: «دولت چین و سازمان بهداشت جهانی، که تقریبا تحت کنترل چین است، به دروغ اعلام کردند که هیچ مدرکی مبنی بر انتقال این بیماری بین افراد وجود ندارد. پس از آن گفتند کسانی که علائم بیماری ندارند نمی‌توانند ناقل باشند. سازمان ملل باید چین را ملزم به پاسخگویی کند.»

ترامپ همچنین چین را به گسترش آلودگی هوا متهم کرد و گفت کسانی که «عملکرد بی‌نظیر» آمریکا در مقابله با آلودگی را مورد انتقاد قرار می‌دهند، تخریب محیط زیست از سوی چین را نادیده می‌گیرند.

رییس‌جمهوری آمریکا که دولتش به طور مداوم چین را به دلیل سرکوب مسلمانان اویغور و سایر اقلیت‌های مذهبی محکوم کرده، از سازمان ملل خواست که چلوی «پاکسازی نژادی اقلیت‌های مذهبی» در جهان را بگیرد.

شی جین‌پینگ، رییس‌جمهوری چین، نیز در سخنان خود که پیش از سخنان ترامپ پخش شد سیاست‌های آمریکا را مورد انتقاد قرار داد و در اشاره‌ای تلویحی به شعار «اول آمریکا» ترامپ گفت: «هیچ کشوری حق ندارد که امور جهان را تحت سلطه خود درآورد، سرنوشت بقیه را کنترل کند و مزایای توسعه را فقط برای خود بخواهد.»

رییس‌جمهوری چین افزود: «نباید کسی اجازه پیدا کند به هرکاری که دلش خواست دست بزند و سلطه‌گر، زورگو و رییس جهان باشد. یک‌جانبه‌گرایی به بن‌بست رسیده است.»

او تاکید کرد: «چین قصد ندارد با هیچ کشوری وارد جنگ سرد یا جنگ گرم شود» و از قدرت‌های جهانی خواست «در دام برخورد تمدن‌ها نیفتند.»

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، در سخنرانی خود در مجمع این سازمان هشدار داد که جهان به سمت «مسیر بسیار خطرناکی» می‌رود و گفت: «جهان ما تاب آینده‌ای را ندارد که در آن دو اقتصاد بزرگ در جهان شکافی بزرگ ایجاد کنند و هر یک تجارت، قوانین مالی، اینترنت و ظرفیت‌های هوش مصنوعی مختص به خود را داشته باشند.»

آمریکا و چین در مورد موضوعات فراوانی از جمله تجارت جهانی، مالکیت کشورهای حوزه دریای جنوب چین، هند، هنگ‌کنگ و نقش نهادهای سازمان ملل با یکدیگر به شدت اختلاف دارند و تنش‌های دو کشور از زمان شیوع کرونا به اوج خود رسیده است.

تازه چه خبر؟
محمد شمس، مدیر حوزه‌های علمیه استان یزد، با اشاره به آنچه «نقش دعا در دفع بلا بر اساس آیات و روایات اسلامی» خواند، از آغاز «پویش استغفار جمعی‌ برای...More
در پی حمله هکرها به وب‌سایت کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، این وب‌سایت به مدت چند دقیقه از کار افتاد، اما بعد از اندکی کار خود را...More
الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، روز کوروش را به مردم ایران تبریک گفت و با اشاره به میراث کوروش در زمینه تسامح مذهبی و حقوق بشر، او...More
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تایید کرد که ایران ساخت یک سایت زیرزمینی جدید را برای تولید سانتریفیوژ آغاز کرده است. گروسی روز سه‌...More
وزارت خارجه آمریکا خبر داد که مایک پمپئو ، روز سه‌شنبه به‌طور جداگانه با نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان و الهام علی‌اف، رییس جمهور آذربایجان...More