سرخط خبرها

 • جانشین فرماندهی کل سپاه پاسداران: آمریکا از ترس ناوهایش را در اقیانوس هند نگه داشته است
 • ظریف: حرف کافی نیست اروپا باید برای حفظ برجام اقدام عملی کند
 • رئیس جمهوری ایران خواهان اختیارات فرماندهی در شرایط جنگی شد
 • عراق بار دیگر برای میانجیگری بین ایران و آمریکا اعلام آمادگی کرد
 • ظریف : پیشنهاد ایران برای امضای معاهده عدم تعرض با کشورهای منطقه روی میز است
 • معاون رییس‌جمهوری آمریکا: باید انتظار دیدن جنگ را داشته باشید
 • وزارت بهداشت: بیش از ۳۹هزار «مبتلا به ایدز» در ایران شناسایی شدند
 • حسن روحانی: اگر قانون اساسی اجرا شود، دولت اختیارات کافی دارد
 • علی مطهری از نایب رئیسی مجلس کنار رفت
 • جمعی از کارگران شهرداری اهواز در اعتراض به عدم پرداخت حقوق اعتصاب کردند
 • علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ایران ماند
 • یونیسف: سوءتغذیه شدید ۶۰۰ هزار کودک افغان را در خطر مرگ قرار داده است
 • شرکت ملی حفاری نفتی ایران صدها تن از کارگرانش را اخراج کرد
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • www.iranintl.com Twitter: @IranIntl Instagram: @iranintltv www.Facebook.com/iranintl E-mail: [email protected]
گذر از آستانه ۱/۵ درجه سانتیگراد حتمی است

مجمع اقلیمی سازمان ملل در لهستان به‌دنبال حفظ پایداری زندگی بر زمین

 

شهر کاتوویتسا در لهستان از ۲ تا ۱۴ دسامبر میزبان بیست و چهارمین مجمع اقلیمی سازمان ملل متحد و نمایندگان دولت‌های عضو پیمان پاریس است تا «دستور اجرایی کاتوویتسا» به‌تصویب برسد.

این دستور اجرایی چارچوب اجرای پیمان پاریس برای دولت‌های جهان خواهد بود و برپایه آن، تلاش‌ها برای محدود ساختن گرمایش زمین به آستانه ۱/۵ درجه سانتی‌گراد دنبال می‌شوند.

پیمان پاریس در ۲۰۱۵ میلادی به‌تصویب و تاکنون توسط ۱۹۷ کشور دنیا امضا شده است و هدف آن محدود ساختن عرضه گازهای گلخانه‌ای در اتمسفر زمین به‌منظور کنترل گرمایش زمین است.

دولت آمریکا در ژوئیه ۲۰۱۷ اعلام کرد از این پیمان خارج می‌شود ولی طبق قراری که امضا شده، تا نوامبر ۲۰۲۰ همچنان عضو پیمان پاریس باقی خواهد ماند. احتمال دارد برزیل و چند کشور دیگر از جمله ایران از این پیمان خارج شوند. هرچند این به‌معنای آن نخواهد بود که این دولت‌ها در معرض جریمه‌های عدم اجرای این پیمان قرار نگیرند.

شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای نشان می‌دهند که اگر گرمایش زمین به آستانه ۱/۵ درجه سانتی‌گراد محدود بماند، سپس می‌توان آن را در دهه‌های آینده معکوس ساخت و در سده‌های پیش رو، پایداری زندگی را بر زمین حفظ کرد.

همین شبیه‌سازی‌ها می‌گویند که اگر بشر شاهد عبور از آستانه ۲ درجه سانتی‌گراد باشد، دیگر مهار تغییر اقلیم با فن‌آوری‌های موجود ممکن نخواهد بود. بلکه به دنبال آن، زمین گرم‌تر می‌شود و آدمی شاهد عبور از آستانه ۳ و ۴ و ۵ و ۶ و ۷ و ۸ درجه سانتی‌گراد خواهد بود.

هر کدام از این آستانه‌ها می‌توانند در همین قرن میلادی و در ۸۲ سال باقیمانده در آن محقق شوند.

گزارشی که سازمان ملل در آستانه شروع اجلاس کاتوویتسا منتشر کرد، هشدار می‌دهد تمامی شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای گذر از آستانه ۱/۵ درجه را در نیمه نخست قرن بیستم، ممکن می‌بینند، ولی هنوز می‌توان گرمایش را به آستانه ۲ درجه محدود کرد.

لهستان قلب تولید زغال‌سنگ در اروپاست که مخرب‌ترین سوخت فسیلی برای تولید گازهای گلخانه‌ای است.

شهر کاتوویتسا، به‌همین‌خاطر، از آلوده‌ترین شهرهای این کشور است.

دولت لهستان امیدوار است کاتوویتسا تبدیل به نمادی از تغییر شود: شهری که آسمانش سیاه بود، دوباره رنگ آبی و نور خورشید را مرتب ببیند و هم‌زمان زندگی بر زمین برای انسان و دیگر موجودات زنده، پایدار و ممتد شده باشد.

پس از اجلاس مجمع اقلیمی سازمان ملل در شهر پاریس که به پیمان پاریس منجر شد، این مهم‌ترین اجلاس این مجمع است. دستورا جرایی کاتوویتسا، می‌تواند تنها راه نجات موجود بشر از انقراض باشد.

 

خبرنگار ایران اینترنشنال
تازه چه خبر؟
۴۴ دقیقه ۵۷ ثانیه پیش
عبدالله اوجالان رهبر زندانی حزب کارگران کردستان (پ ک ک) در ترکیه، از نمایندگان مجلس و زندانیانی که در حمایت از او دست به اعتصاب غذا زده‌اند خواست به...بیشتر بخوانید
۵۸ دقیقه ۴۳ ثانیه پیش
شورشیان حوثی که ایران از آن‌ها حمایت می‌کند از یک حمله پهپادی دیگر به یک فرودگاه در عربستان سعودی خبر دادند. شبکه خبری المسیره، متعلق به حوثی‌ها،...بیشتر بخوانید
۱ ساعت ۳ دقیقه پیش
فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران خواستار آزادی فوری مرضیه امیری و کیوان صمیمی شد فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران (IFJ) از حکومت ایران خواست با...بیشتر بخوانید
۱ ساعت ۱۳ دقیقه پیش
محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران، به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس پیشنهاد داد که با ایران یک «معاهده عدم تعرض» امضا کنند. ظریف این پیشنهاد را روز...بیشتر بخوانید
۲ ساعت ۵۶ دقیقه پیش
علی لاریجانی در چهارمین سال از دهمین دوره مجلس شورای اسلامی با با ۱۵۵ رای از ۲۷۴ رای ماخوذه همچنان رئیس مجلس باقی ماند. در انتخابات تعیین رئیس مجلس...بیشتر بخوانید