مجلس نمایندگان آمریکا طرح «لغو منع سفر اتباع چند کشور به ایالات متحده» را تصویب کرد | ایران اینترنشنال

مجلس نمایندگان آمریکا طرح «لغو منع سفر اتباع چند کشور به ایالات متحده» را تصویب کرد

مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه طرحی را به تصویب رساند که ممنوعیت اعمال شده از سوی دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، برای سفر اتباع چندین کشور به آمریکا، از جمله شهروندان ایرانی، را لغو می‌کند.

این طرح اختیارات رییس‌جمهوری در تصمیمات مربوط به مسائل مهاجرتی را نیز محدود کرده و اعمال تبعیض مذهبی در تصمیم‌گیری‌های مربوط به مهاجرت را ممنوع می‌کند.

بر اساس این طرح، وزارت خارجه و وزارت امنیت داخلی آمریکا موظف هستند قبل از اعمال هرگونه محدودیتی با کنگره مشورت کنند وگرنه هر گونه اقدام آنها بلافاصله لغو خواهد شد.

همچنین افرادی که محدودیت‌های احتمالی به صورت غیرقانونی به آنها ضرر رسانده می‌توانند در دادگاه فدرال علیه چنین اقدامی اعلام جرم کند.

ترامپ، مقررات منع سفر به آمریکا را در سال ۲۰۱۷ به اجرا گذاشت و به موجب آن سفر اتباع کشورهای ایران، عراق، سوریه، سودان، لیبی و یمن به آمریکا ممنوع شد.

به گزارش رویترز، ناظران معتقدند این طرح در مجلس سنا که در کنترل جمهوری‌خواهان است شانسی نخواهد داشت.

جمهوری‌خواهان به این طرح اعتراض کرده‌اند و آن را تهدیدی برای امنیت ملی آمریکا ارزیابی کرده‌اند. آنها همچنین معتقدند این طرح توانایی رییس‌جمهور در متوقف کردن مهاجرت‌ها به آمریکا را در زمان شیوع کرونا محدود خواهد کرد.

در مقابل، موافقین بر این باورند که طرح فوق برای جلوگیری از سیاست‌های تبعیض‌آمیز و غیرقانونی ضروری است.

جرولد ندلر، رییس‌کمیته قضایی مجلس نمایندگان، تصویب این طرح را اقدامی مهم عنوان کرد که جلوی تندروی قوه مجریه را می‌گیرد، از حق کنگره در تعیین قوانین مهاجرت دفاع می‌کند و یکی از «گناهان نخستین دولت ترامپ در اعمال ممنوعیت علیه مسلمانان» را اصلاح می‌کند.

ندلر گفت اقدام ترامپ در اعمال منع سفر افراد خارجی در سال ۲۰۱۷ از همان ابتدا «غیر قانونی، تبعیض‌آمیز و از لحاظ اخلاقی تاسف برانگیز» بود.

روز دوشنبه، جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها برای انتخابات ریاست‌جمهوری، گفته بود در صورتی‌که در انتخابات پیروز شود طرح ترامپ در ممنوع کردن سفر اتباع چندین کشور خارجی را لغو خواهد کرد.

 

تازه چه خبر؟
علی مجتهدزاده، وکیل، خبر داد که به وکالت از تعدادی از خبرنگاران از کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، به دلیل «پفیوز» خواندن منتقدان...More
آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های کوه شب‌لیز شهرستان دنا که از صبح چهارشنبه آغاز شده همچنان ادامه دارد و تاکنون دست‌کم ۵۰ هکتار از منابع طبیعی این منطقه...More
حمید سوری، رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید۱۹ از فوران گونه‌های جهش‌یافته کرونا در چند کانون هرمزگان، فارس و بوشهر خبر داد و نسبت به اوج گرفتن موج...More
اورژانس یزد اسامی پنج سرباز معلم جان‌باخته در تصادف صبح پنج‌شنبه اتوبوس حامل سربازمعلم‌ها با تریلی در دهشیر یزد را اعلام کرد. بنابر اعلام اورژانس یزد...More
ابراهیم رییسی در جریان گفت‌وگوی تلفنی با امیر قطر، «امنیت جمعی» را به عنوان «دکترین سیاست خارجی» دولت خود در منطقه عنوان کرد. شیخ تمیم بن حمد آل ثانی...More