مایک پمپئو: عربستان سعودی عادی‌سازی روابط با اسرائیل را بررسی کند | ایران اینترنشنال

مایک پمپئو: عربستان سعودی عادی‌سازی روابط با اسرائیل را بررسی کند

 

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا،‌ در دیدار با همتای سعودی خود ضمن درخواست از ریاض برای بررسی عادی‌سازی روابط با اسرائیل،‌ ایران را تهدیدی برای امنیت منطقه خواند.

پمپئو در جریان «گفت‌وگوهای راهبردی آمریکا و عربستان سعودی» که چهارشنبه ۲۳ مهرماه در واشینگتن با حضور وزیران خارجه دو کشور آغاز شد،‌ از ریاض خواست رهبران و مقام‌های فلسطین را برای بازگشت به مذاکره با اسرائیل تشویق کند.

او همچنین از عربستان سعودی خواست عادی‌سازی روابط با اسرائیل را بررسی کند.

این مقام آمریکا ضمن اشاره به توافق صلح بحرین و امارات متحده عربی با اسرائیل گفت: «آنها روند در حال تغییر در منطقه را نمایش می‌دهند که براساس آن کشورها به شکل درستی نیاز به همکاری منطقه‌ای برای مقابله با نفوذ ایران و ایجاد رفاه را به رسمیت می‌شناسند.»

او در همین زمینه  اشاره کرد با فیصل بن فرحان درباره امنیت مشترک و تقویت همکاری‌های نظامی دو کشور گفت‌وگو کرده است. 

وزیر خارجه آمریکا در این کنفرانس تاکید کرد ایران امنیت منطقه و عربستان سعودی را تهدید می‌کند. او افزود واشینگتن از یک برنامه قوی فروش سلاح به ریاض حمایت می‌کند.

از سوی دیگر، وزیر خارجه عربستان سعودی با ابراز امیدواری نسبت به گسترش بیشتر روابط با واشینگتن گفت با همتای آمریکایی خود درباره ثبات در منطقه خاورمیانه و مبارزه با تروریسم مذاکره کرده است. 

بن فرحان در این کنفرانس برنامه هسته‌ای و موشکی ایران را تهدیدی برای منطقه توصیف کرد. او تاکید کرد کشورش به مقابله با «تلاش‌های بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه» ادامه خواهد داد. 

به‌تازگی کابینه عربستان سعودی از جامعه بین‌الملل خواسته بود در برابر نقض توافق‌ها و معاهدات بین‌المللی از سوی ایران موضع «قاطعانه» بگیرد. این کشور اعلام کرد برجام نتوانسته است جلوی «بلندپروازی‌‌های هسته‌ای ایران» را بگیرد.

این در حالی است که در سوی دیگر حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران،‌ نیز با اشاره به انقضای تحریم‌های تسلیحاتی اعلام کرده از یک‌شنبه کشورش با هر کشور دیگری که بخواهد اسلحه خریدوفروش می‌کند.

تازه چه خبر؟
رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه، روز چهارشنبه گفت صلاح‌الدین دمیرتاش، سیاستمدار کرد زندانی، مدافع «تروریسم» و «دستش به خون هزاران کرد آلوده است»...More
رییس دفتر رییس‌جمهوری ایران با استقبال از شکست دونالد ترامپ گفت که مذاکرات جدیدی درباره برجام انجام نخواهد شد. محمود واعظی گفت: «ما نمی‌خواهیم...More
اسحاق جهانگیری،‌ معاون اول رییس‌جمهور ایران، مصوبه‌ای را برای اجرا ابلاغ کرد که طبق آن فوق‌العاده جذب کارکنان وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ۵۰ درصد...More
به گزارش خبرگزاری ریانووستی، سرویس امنیتی فدرال روسیه، روز چهارشنبه یک واحد شبه‌نظامی کوچک و برنامه «حمله تروریستی» داعش در مسکو را کشف و خنثی کرده...More
سازمان گزارشگران بدون مرز بازداشت ویدا ربانی، همکار هفته‌نامه صدا، را محکوم کرد. این سازمان تاکید کرد که قوه قضاییه دلیل بازداشت این روزنامه‌نگار را...More