مایک پمپئو: بازگشت دولت جدید آمریکا به دلجویی از ایران، فاجعه‌ای برای ایالات متحده و منطقه است | ایران اینترنشنال

مایک پمپئو: بازگشت دولت جدید آمریکا به دلجویی از ایران، فاجعه‌ای برای ایالات متحده و منطقه است

مایک پمپئو، وزیر خارجه سابق ایالات متحده آمریکا، در جلسه سالانه اقدام محافظه‌کاران با انتقاد از دولت جدید آمریکا، گفت که بایدن می‌گوید آمریکا بازگشته است اما دولت جدید به دلجویی از ایران بازگشته، این فاجعه‌ای برای ایالات متحده و منطقه است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه سابق ایالات متحده آمریکا، شامگاه شنبه ‌در جلسه سالانه اقدام سیاسی محافظه‌کاران در اورلاندوی فلوریدا در دفاع از سیاست‌های خارجی دولت ترامپ، رییس‌جمهوری سابق آمریکا سخنرانی کرد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه سابق در دولت ترامپ، در انتقاد از دولت فعلی آمریکا گفت: ‌‌‌«‌بایدن می‌گوید آمریکا بازگشته است. به چه بازگشته؟ به دادن پول نقد به آیت‌الله‌ها تا با آن موشک بسازند و ما را تهدید کنند؟  به عذرخواهی، وقتی ایرانی‌ها سربازان و ملوانان ما را بگیرند و به زانو در‌آورند؟»

پمپئو گفت: «به نظر می‌رسد که دولت جدید به دلجویی از ایران بازگشته است، این برای ایالات متحده و برای منطقه یک فاجعه است.»

او در دفاع از دولت سابق آمریکا و دستاوردهای آن گفت:‌ «گفتند نمی‌توانید آیت‌الله ‌(خامنه‌ای)‌ را در ایران تحریم کنید، چون جنگ می‌شود. گفتند نمی‌توانید سفارت آمریکا در اسرائیل را به اورشلیم منتقل کنید، چون جنگ می‌شود. گفتند نمی‌توانید بگذارید اسرائیل در بلندی‌های جولان به حقوقش برسد. همه اینها را کردیم و جنگ نشد. گفتند نمی‌توانید در خاورمیانه صلح برقرار کنید چون جنگ جهانی سوم می‌شود، و دیدیم که پیمان ابراهیم صلح واقعی در منطقه ایجاد کرد.»

پمپئو در جای دیگری در تاکید بر رویکرد دولت سابق در اولویت قرار دادن امنیت شهروندان آمریکا، گفت:‌ «قاسم سلیمانی یک فرمانده ایرانی بود که تلاش می‌کرد برای آمریکا مشکل ایجاد کند. ماموریت داشت که به آمریکا خسارت بزند و ما یک قدم جلوتر از او حرکت کردیم تا او دیگر نتواند به آمریکا و دیگران آسیب بزند.» او گفت «‌تا به امروز بیشتر لیبرال‌ها هنوز اذعان نکرده‌اند که از بین بردن این تروریست، کار مثبتی بود.»

او در این سخنان بارها بر سیاست‌ موسوم به «اول آمریکا»‌ تاکید کرد که در دولت سابق تعقیب می‌شد.

پمپئو که از جمله نامزدهای بالقوه جمهوری‌خواهان برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ به شمار می‌رود، در نطق خود بر دستاوردهای دولت رییس‌جمهور دونالد ترامپ، از جمله اشتغال‌زایی و از بین بردن بیکاری، برقراری امنیت در مرزهای آمریکا، کوتاه کردن دست چین از اقتصاد آمریکا و برقراری صلح در خاورمیانه تاکید کرد.

او در سخنانش از سیاست‌ خارجی دولت جو بایدن در قبال چین و ایران انتقاد کرد و گفت سیاست‌های بایدن موجب از بین بردن مشاغل در کشور شده است. او همچنین گفت دموکرات‌های می‌خواهند بودجه پلیس را کم و آزادی تجمعات صلح‌آمیز و همچنین ارتباطات آنلاین افراد را قطع کنند.

قرار است دونالد ترامپ، رییس‌جمهور سابق ایالات متحده، روز یک‌شنبه، در نشست محافظه‌کاران سخنرانی کند.

تازه چه خبر؟
محمود احمدی‌نژاد در نامه‌ای به حسن روحانی، ضمن دفاع از عملکرد دولت خود، دولت روحانی را «ضعیف‌ترین، فرسوده‌ترین و ناکارآمدترین کابینه بعد از انقلاب»...More
بنابر گزارش‌ها، در جریان تجمع عصر جمعه شهروندان اهواز در بلوار ساحلی این شهر چند نفر بازداشت شدند. پایگاه خبری امتداد تعداد بازداشت‌شدگان را چهار مرد...More
بیش از ۸۰۰ دانشجو در بیانیه‌ای ضمن حمایت از اعتصاب کارگران صنعت نفت اعلام کردند که نفوذ خصوصی‌سازی ضربات جبران‌ناپذیری به کارگران و بخش‌های گوناگون...More
هیات منصفه دادگاهی در آمریکا، علیه یک شهروند کانادایی-ایرانی‌ به اتهام صادرات غیرقانونی به ایران اعلام جرم کرد. هیات منصفه یک دادگاه فدرال در...More
نمایندگی کمک‌رسانی سازمان ملل در افغانستان اعلام کرد در حمله نیروهای «ضد دولتی» به دفتر این نمایندگی در هرات، دست‌کم یک نگهبان کشته شد. این حمله که...More