مامور سابق سیا: در محل انفجار بیروت مهمات نظامی وجود داشت،‌ اما نمی‌خواهند بپذیرند | ایران اینترنشنال

مامور سابق سیا: در محل انفجار بیروت مهمات نظامی وجود داشت،‌ اما نمی‌خواهند بپذیرند

رابرت بائر،‌ مامور سابق سیا در زمینه مسائل خاورمیانه که سابقه حضور در لبنان را داشته، ضمن اشاره به ویدیوهای انفجار بیروت گفت اعتقاد ندارد که این اتفاق تنها ناشی از نیترات آمونیوم در محل انفجار بوده است.

بائر روز چهارشنبه ۱۵ مرداد در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان گفت فکر می‌کند در محل انفجار مهمات و مواد محرک نظامی وجود داشته، اما مشخص نیست متعلق به چه کسی بوده است.

این مامور سابق سیا افزود: «این مشخصا یک انفجار نظامی بود. این کود نبود و من کاملا از آن مطمئنم.»

پیشتر حسن دیاب،‌ نخست‌وزیر لبنان،‌ اعلام کرده بود که دو هزار و ۷۵۰ تن نیترات آمونیوم که ماده شدیدا قابل اشتعال با موارد استفاده در زمینه‌های کشاورزی و نظامی است،‌ از شش سال پیش در گمرک بندر بدون ملاحظات ایمنی نگهداری می‌شده است.

او این مساله را موجب «ایجاد خطر برای امنیت شهروندان» دانست.

با این حال مامور سابق سیا در این زمینه ضمن واکنش به این موضوع می‌گوید: «شما به توپ نارنجی آتش نگاه کنید،‌ مشخصا همانطور که گفتم انفجار نظامی بود.»

بائر همچنین اشاره کرد که پودر سفید مشاهده شده پیش از انفجار در ویدیوهای حادثه احتمالا نشانگر وجود نیترات آمونیوم و سوختن آن در محل است. 

او افزود مقدار زیادی مهمات پیش از انفجار بزرگتر آزاد شدند.

این مامور سابق امنیتی آمریکا در زمینه برخی گمانه‌زنی‌ها درباره روی دادن حمله در این حادثه گفت شواهدی درباره آن وجود ندارد و یک اتفاق به نظر می‌رسد.

دونالد ترامپ،‌ رییس‌جمهوری آمریکا،‌ از واژه «حمله ترسناک» در ارتباط با این حادثه استفاده کرده است.

بائر در ادامه ضمن اشاره به «بی‌کفایتی» و «فساد» در زمینه این حادثه افزود: «سوال این است که آیا مواد منفجره نظامی بوده‌اند.»

او در همین زمینه پرسید: «برای چه کسی می‌رفته و چرا آن‌جا نگهداری می‌شده است؟»

این مامور سابق امنیتی آمریکا در ادامه ضمن اشاره به سابقه سال‌ها کار در لبنان گفت: «هیچ‌کس نمی‌خواهد بپذیرد که مواد منفجره نظامی را در بندر نگه داشته است. این یک کار احمقانه است.»

تازه چه خبر؟
محمد باقری،‌ رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران،‌ تهدید کرد در صورت خدشه وارد شدن به امنیت ملی، جمهوری اسلامی با امارات متحده عربی،‌ بحرین و کشورهایی که...More
محمود صادقی،‌ نماینده پیشین مجلس،‌ می‌گوید ۲۰ هزار قرص آنفلوانزا موسوم به «فاویپیراویر»که پیشتر به صورت محرمانه از چین وارد ایران شده بود، برای درمان...More
محمدرضا شانه‌ساز، رییس سازمان غذا و دارو درباره دلیل الزام ثبت نام در سامانه معرفی شده از سوی این سازمان و ارائه کدملی، گفت: «این تمهیدات برای...More
ولادیمیر ماکی، وزیر خارجه بلاروس، در نشست ویدیویی مجمع عمومی سازمان ملل کشورهای غربی را به ایجاد «آشوب و هرج و مرج» در این کشور متهم کرد. ماکی با...More
دولت یمن و حوثی‌های این کشور در نشستی که با حمایت سازمان ملل در سوئیس برگزار شد توافق کردند بیش از هزار زندانی را مبادله کنند. به گزارش خبرگزاری...More