سرخط خبرها

 • رضا خندان، همسر نسرین ستوده و فرهاد میثمی، فعال مدنی هریک به ۶ سال حبس محکوم شدند
 • دیده‌بان حقوق بشر سوریه: در حملات اسرائیل به مواضع سپاه قدس در سوریه ۱۲ نظامی ایرانی کشته شدند
 • تهدید به بمب‌گذاری در ارتباط با کنفرانس ورشو باعث تعطیلی ادارات در چند شهر لهستان شد
 • ۲۱ وکیل در نامه ای دادگستری شوش را فاقد صلاحیت رسیدگی به موضوع شکنجه اسماعیل بخشی دانستند
 • اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس گشایش یافت
 • سخنرانی مایک پمپئو با ماهواره در اجلاس داووس: خطر ایران واقعی است
 • با اعلام نامزدهای جوایز اسکار دو فیلم روما و سوگلی در ۱۰ رشته پیشتاز شدند
 • وزارت خارجه ایران: لغو مجوز پروازهای ماهان به آلمان قابل توجیه نیست
 • وزارت خارجه ایران: سفیر سوئیس را در اعتراض به بازداشت خبرنگار پرس تی وی در آمریکا احضار کردیم
 • رهبران طالبان با هیئت آمریکایی در قطر برای دومین روز مذاکره کردند
 • رونالدو ستاره فوتبال پرتغال به جرم تخلفات مالیاتی به پرداخت ۲۱ میلیون دلار جریمه محکوم شد
 • وزارت امور خارجه روسیه تایید کرد در کنفرانس ورشو شرکت نخواهند کرد
 • رئیس سازمان حفاظت محیط زیست: دستاورد محیط زیستی ما در ۴۰ سال گذشته منفی بوده است
 • با تصویب مجلس دولت مکلف شد ظرف مدت ۳ سال به تصدی گری دولت در صنعت خودرو خاتمه دهد
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • برای دریافت فیلترشکن و دسترسی به پیام‌رسان تلگرام و وبسایت ایران اینترنشنال، به آدرس list@filtershekanha.com یک ایمیل خالی بفرستید
 • www.iranintl.com Twitter: @IranIntl Instagram: @iranintltv www.Facebook.com/iranintl E-mail: bama@iranintl.com
انتخابات پارلمانی عراق

لحظه به لحظه با انتخابات پارلمانی عراق؛ شیعیان منتقد دخالت ایران پیشتاز

 

انتخابات پارلمانی عراق روز شنبه ۲۲ اردیبهشت برگزار شد. این اولین انتخابات سراسری در این کشور پس از اخراج داعش از شهرهای عراق است. حضور نیروهای نزدیک به ایران با تکیه بر نقششان در شکست دادن داعش و پیروزی اخیر حزب‌الله در انتخابات لبنان، حساسیت این انتخابات را افزایش داده است.

ایران اینترنشنال به مناسبت این انتخابات برنامه‌های ویژه‌ای دارد که می‌توانید در این بخش ببینید.

پیروزی ائتلاف سائرون در انتخابات پارلمانی عراق

 

پس از چند روز تاخیر، کمیسیون انتخابات عراق با اعلام نتایج کامل انتخابات پارلمانی عراق تاکید کرد که ائتلاف سائرون به رهبری مقتدی صدر، بیشترین کرسی‌ها را به دست آورده است.

این کمیسیون در ساعات پایانی جمعه شب ۲۸ اردیبهشت ماه با برگزاری یک کنفرانس خبری اعلام کرد که ائتلاف سائرون به رهبری مقتدی صدر با به بدست آوردن ۵۴ کرسی، برنده انتخابات پارلمانی عراق شده است.

 

مخالفت جریان صدر با «دخالت‌های ایران در عراق» علنی شد

 

ضیا الاسدی، رئیس دفتر سیاسی جریان صدر، از تلاش این جریان برای ایجاد ائتلافی جهت مقابله با هر گونه دخالت ایران در تشکیل دولت آینده عراق، خبر داد.

 

پیروزی ائتلاف سائرون به رهبری مقتدا صدر در انتخابات عراق و مذاکرات برای تشکیل دولت
ائتلاف «سائرون» به رهبری مقتدی صدر، در اغلب استان‌های عراق در انتخابات پارلمانی به پیروزی رسید
مقتدی صدر در توییتی معنادار، نزدیکان ایران را در دولت آینده عراق نادیده گرفت

 

پس از اعلام پیروزی ائتلاف «سائرون» در انتخابات پارلمانی عراق، در اغلب استان‌های عراق، مقتدی صدر، رهبر این ائتلاف، در توییتی معنادار، ترکیب دولت آینده این کشور را ترسیم کرد.

مقتدی صدر در صفحه توییتر خود نوشته است: ما با «حکمت» و «وطنیه»(ملی‌گرایی)، حرکت کرده‌ایم تا «اراده» و خواست مردم اولین هدف ما باشد و «جیل جدید»(نسلی جدید)  ایجاد کنیم و «تغییر» به‌سوی «اصلاح» داشته باشیم تا «قرار» (تصمیم) عراقی باشد و «بیارق» (پرچم‌ها) «النصر» (پیروزی) را برافراشته کنیم.

 

مقتدی صدر، پیروز انتخابات عراق کیست؟

 

لیست انتخاباتی مقتدی صدر با عنوان «سائرون» که ائتلافی بین جریان وابسته به خودش و حزب کمونیست عراق به همراه تعدادی از شخصیت‌های سکولار است، در انتخابات اخیر عراق بیشترین آرا را کسب کرده و در صدر لیست‌های پیروز قرار گرفت.

گفت‌وگو با سوران قربانی درباره امکان تشکیل دولت توسط مقتدا صدر در عراق

 

 

ائتلاف سائرون مقتدی صدر پیشتاز انتخابات

 

شمارش اولیە آرا در پانزدە استان عراق نشان از پیروزی ائتلاف سائرون بە رهبری مقتدی صدر با ۵۴ کرسی از ٣٢٩ کرسی دارد.

مقتدی صدر چهارمین فرزند سید محمد صدر است کە به سبب ترور پدر و دوبرادرش بەدست صدام حسین در پایان دهە نود در میان طبقە محروم شیعیان عراق پایگاه اجتماعی قویی یافت. پس از اشغال عراق بدست آمریکا وی به علت اعلام فرمان خیزش در برابر نیروهای آمریکایی بە رهبری تندرو و جنجالی بدل گشت، ولی در سالهای اخیر با هدایت سیاسی طرفدارانش و جوانان معترض بە فساد اداری دولت نوری مالکی توانست بعنوان یک رهبر سیاسی پرنفوذ و اصلاح‌طلب در صحنە سیاسی عراق نقش ایفا کند. او همچنین با هدایت شبە نظامیان جیش‌المهدی کە بعدا بە سرایاالسلام تغییر نام داد توانست در جنگ با داعش خودی نشان دهد.

کسب ٥٤ کرسی از ٣٢٩ کرسی پارلمان عراق برای تشکیل دولت توسط ائتلاف مقتدی صدر کافی نیست. تشکیل دولت در عراق نیاز بە کسب ١٦٥ کرسی دارد و انشعابهای سیاسی در میان شیعیان نیز دست یافتن بە این میزان کرسی را به تنهایی توسط یک جریان شیعه ناممکن کردە است.

مقتدی صدر مخالف سرسخت دخالت ایران در عراق است و در سال گذشتە با دیدار با محمد بن سلمان ، ولیعهد عربستان سعودی موفق بە جلب حمایت قطب سنی شدە است. پیش بینی میشود کە صدر با ائتلاف نصر حیدر عبادی و همچنین بخشی از جریانهای سنی و بخش مهمی از کردها وارد ائتلاف شود. چانە زنیهای سیاسی از فردای روز انتخابات آغاز شدە است.

صدردر شعارهای انتخاباتی امسال تاکید داشت که عراق بایستی با مشارکت سنیها، شیعەها و کردها و عربها، مسیحیان و حتی یهودیها و صائبین بنا نهادە شود. «مخالفت با طائفه‌گرایی و اینکه شیعەها باید با همکاری سنیها عراق را بازسازی کنند» از شعارهای انتخاباتی صدر بود.

سائرون کە بمعنای «در حال جنبش» است ائتلافی غیر معمول از پیروان حوزە ناتقە و حزب کمونیست عراق و تکنوکراتهای مدنیست کە با شعار نابودی فرقه‌گرایی در عراق، مقابله با فساد اداری و توقف دخالت خارجی وارد کارزار انتخابات پارلمانی شد.

گفت‌وگو با سوران قربانی درباره نتایج انتخابات پارلمانی عراق

 

 

گفتگو با حمدی ملک درباره نتایج اولیه انتخابات پارلمانی عراق

 

 

گفتگو با میثم بهروش درباره آرایش احتمالی نیروها در پارلمان آینده عراق و تاثیر آن بر نقش و نفوذ ایران

 

 

احزاب شیعە پیشرو انتخابات پارلمانی عراق

 

نتایج اولیە شمارش آرا انتخابات پارلمانی عراق در روز دوشنبه ۲۴ اردیبهشت از پیروزی دو ائتلاف جداگانه شیعە خبر می‌دهد.

طبق آخرین شمارشها ائتلاف غیرمعمول بین هواداران مقتدی صدر و حزب کمونیست عراق با کسب بیش از شصت کرسی پیشتاز انتخابات‌اند و «ائتلاف فتح» بە رهبری هادی عامری، نزدیک بە ایران، در دە استان عراق در ردە دوم است. «ائتلاف نصر» به رهبری حیدر عبادی نخست‌وزیر کنونی عراق نیز دررتبه سوم آرا قرار دارد.  

در شمارش‌های اولیه فهرست انتخاباتی ائتلاف نصر به رهبری عبادی پیشتاز بود.

نتایج اولیە در استان سلیمانیە از اقلیم کردستان هم حکایت از برد «حزب اتحاد میهنی کردستان» (جریان طالبانی) دارد. همزمان برخی سایت ها گزارش داده‌اند که «حزب دموکرات کردستان» (جریان بارزانی) در اربیل، بزرگترین شهر کردستان عراق، پیشرو است.

طبق آمار کمسیون عالی مستقل انتخابات عراق میزان شرکت عراقی‌ها در این انتخابت چهل و چهار ونیم در صد بودە کە نسبت بە دورەهای پیشین کاهش چشمگیری دارد. آوارە شدن بسیاری از عرب‌های سنی بە دلیل جنگ داعش و مشکلات تکنیکی در جریان انتخابات عراق از دلایل این کاهش بە شمار می‌رود.

گفتگو با سوران قربانی درباره انتخابات پارلمانی عراق

 

 

اعتراض اکثر احزاب اقلیم کردستان به «تقلب» در انتخابات پارلمانی عراق
اعتراض در کردستان عراق به تقلب در انتخابات پارلمانی؛ ایران در میان متهمین

 

اکثر احزاب اقلیم کردستان عراق از «مهندسی انتخابات» به نفع حزب اتحادیه میهنی کردستان خبر دادند.

به گزارش رسانه‌های محلی اقلیم کردستان، احزاب «گوران»، بزرگترین حزب منتقد دولت اقلیم، جماعت اسلامی کردستان عراق، اتحاد اسلامی کردستان عراق، و «ائتلاف برای دموکراسی و عدالت»، و لیست «نسل جدید»، نسبت به آنچه «مهندسی انتخابات» به نفع اتحادیه میهنی کردستان خواندند اعتراض کرده و خواهان شمارش دستی آرا در استان‌های سلیمانیه و کرکوک شده‌اند.

فهرست حیدر العبادی پیشرو انتخابات پارلمانی عراق
فهرست حیدر العبادی پیشرو انتخابات پارلمانی عراق

 

فهرست انتخاباتی حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق، که رهبری ائتلاف نصر را بر عهده دارد در نتایج اولیه شمارش آرا در انتخابات پارلمانی این کشور پیشتاز است.

به گزارش رویترز، روز یکشنبه ۲۳ اردیبهشت، نتایج اولیه شمارش آرا انتخابات پارلمانی عراق حاکی از پیروزی اولیه فهرست حیدر العبادی، نخست‌وزیر فعلی این کشور است.

همزمان، وب‌سایت «کردستان ۲۴» اعلام کرده که در اقلیم کردستان نیز«حزب دموکرات کردستان» که حزب حاکم اقلیم است در اربیل، بزرگترین شهر کردستان عراق، پیشرو انتخابات است.

این در حالی است که بیشتر احزاب اقلیم از تقلب و مهندسی نتایج به نفع حزب اتحادیه میهنی کردستان، از احزاب نزدیک به ایران خبر داده و خواهان شمارش دستی آرا شده‌اند.

حزب «گوران» اعلام کرده که نتایج اولیه مبنی بر پیروزی «حزب اتحادیه میهنی» کردستان در سلیمانیه را قبول ندارد.

«حزب دموکرات کردستان» ضمن اشاره به تقلب در استان سلیمانیه، گفته که علی‌رغم داشتن ۸۰ هزار عضو حزب در این استان، نتایج شمارش تنها از ۲۷ هزار رای به نفع این حزب حکایت دارد.

شمارش نزدیک به ۹۲ درصد آرا

 

رسانه‌های عراقی اعلام کردند که حوزه‌های رای‌گیری در این کشور ساعت ۷.۵ عصر به وقت ایران (۶ به وقت محلی) بسته شدند.

نیم ساعت پس از بسته شدن حوزه‌ها، آرای ماخوذه به مرکز انتخابات عراق در بغداد ارسال می‌شود تا در ساعات آینده نتایج رسمی با تشکیل یک کنفرانس خبری اعلام گردد. شمارش نزدیک به ۹۲ درصد آرا نشان می‌دهد، میزان مشارکت در این دوره از انتخابات بیش از ۴۴ درصد واجدین شرایط بوده است.  

کشته‌شدن ۳ نفر در نزدیکی یکی از مراکز انتخاباتی در کرکوک

 

به گزارش رسانه‌های عراقی، انفجار بمب‌ در مسیر یکی از مراکز رأی‌گیری در کرکوک در روز شنبه ۲۲ اردیبهشت به کشته شدن سه نفر انجامید.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حادثه را به عهده نگرفته است، اما گروه داعش تهدید کرده بود که رأی‌دهندگان را هدف قرار خواهد داد.

درگیری هوداران حیدر عبادی و مقتدی صدر در نجف

 

درگیری میان هواداران دو ائتلاف النصر به رهبری حیدر العبادی و سائرون نزدیک به جریان صدر، در شهر نجف، به بسته شدن یکی از مراکز رأی‌گیری منجر شد.

به گزارش رسانه‌های عراقی، هواداران دو ائتلاف روز شنبه ۲۲ اردیبهشت یکدیگر را به تقلب در انتخابات متهم کردند.

تلویزیون عراقی الرشید گفت که مرکز رأی‌گیری پس از مدت کوتاهی، با دخالت استاندار نجف، یک بار دیگر بازگشایی شد.

 

انتقاد ایاد علاوی از فرایند انتخابات عراق؛ ثبت ۲۵ شکایت در بغداد

 

ایاد علاوی، سیاستمدار سنی و رهبر فهرست الوطنیه در انتخابات پارلمانی عراق، با تاکید بر اینکه شمار زیادی از عراقی‌ها از حق انتخاب محروم شده ‌اند، از ثبت ۲۵ شکایت در بغداد خبر داد.

رهبر فهرست الوطنیه پس از رأی دادن در انتخابات شنبه ۲۲ اردیبهشت به تلویزیون «السومری‌نیوز» گفت: «به رأی‌دهندگان عراقی که از خارج کشور آمده‌اند، اجازه رأی دادن داده نشد».  

او از نقض قوانین انتخاباتی در برخی مراکز خبر داد و افزود:«۱۵ مورد شکایت در اردن، دو شکایت در ترکیه و ۲۵ شکایت در بغداد تنظیم کردیم».

 

رأی‌دهنده در سلیمانیه
محروميت ۳۰ هزار رأی‌دهنده در سلیمانیه به خاطر اخلال در سیستم اخذ رأی

 

رعد الدهلکی، نماینده شهر دیاله در پارلمان عراق، از محرومیت ۳۰ هزار رأی‌دهنده در کلار و سلیمانیه خبر داد.

خبرنگار تلویزیون الحدث روز شنبه ۲۲ اردیبهشت به نقل از منابعی در کمیته انتخابات پارلمانی گفته که دلیل این مسئله، اخلال در سیستم انتخاباتی است. تا زمان انتشار این خبر، مخابره این خبر، مراکز مذکور رأی‌گیری را آغاز نکرده‌اند.

الدهلکی دخالت فوری کمیته انتخابات را خواستار شده و گفته که باید جایگزینی یافت شود تا این تعداد از مردم بتوانند رأی خود را به صندوق‌ها بیندازند.

 

انتخابات پارلمان عراق
انتقاد از ۲۰۰ هزار رأی عراقی‌های ساکن ایران به سود عامری و مالکی

 

یک منبع نزدیک به کمیته انتخابات عراق، گفته است که ۲۰۰ هزار رأی اخذ شده در ۹ استان ایران برای انتخابات عراق، عمدتا به سود هادی عامری و نوری مالکی بوده و «حمایت آشکار تهران از برخی نامزدها» به شمار می‌رود.

به گزارش روزنامه «القدس العربی» چاپ لندن، این منبع روز شنبه ۲۲ اردیبهشت‌ماه گفت که عدد اعلام شده به سود عامری و مالکی، «نقض و دخالت آشکار از سوی ایران در انتخابات عراق است».

هادی عامری، رهبر سازمان بدر و ائتلاف فتح مبین، و نوری مالکی، نخست‌وزیر پیشین عراق، از نامزدهای شیعه نزدیک به ایران در عراق محسوب می‌شوند.  

حیدر الحسینی، رئیس کمیته انتخابات عراق در استان‌های ایران، روز پنج‌شنبه ۲۰ اردیبهشت اعلام کرده بود که ۲۰۰ هزار نفر از عراقی‌های ساکن ایران، پنج‌شنبه و جمعه پای صندوق‌های رأی خواهند رفت.

 

گفتگو با حسین علیزاده درباره انتخابات پارلمانی عراق

 

 

انتشار ویدئویی از «کمک‌های نقدی ایران» به حشدشعبی در انتخابات عراق

منابع نزدیک به دولت عراق ویدئویی را منتشر کرده‌اند که در آن ادعا می‌شود ایران مقادیر قابل‌توجهی پول نقد را برای حمایت از جبهه‌ بدر به رهبری هادی عامری ارسال کرده است.

گزارشی از پریسا صادقی درباره برگزاری عروسی در شهر موصل پیش از انتخابات پارلمانی عراق

 

 

 

گفتگو با علی معموری کارشناس مسائل خاورمیانه در باره انتخاب پارلمانی عراق

 

 

گفتگو با میثم بهروش درباره انتخابات پارلمانی عراق و نقش ایران در آن

 

 

نقشه انتخابات عراق در سال ۲۰۱۸

 

مردم عراق در ۲۲ اردیبهشت جاری به صندوق‌های رای می‌روند تا پارلمان و دولت بعدی را برای چهار سال آینده انتخاب کنند. این انتخابات چهارمین نمونه از نوع خود پس از سقوط نظام بعث در سال ۲۰۰۳ و دومین پس از خروج نیروهای آمریکایی در سال ۲۰۱۱ و اولین پس از پیروزی بر داعش در سال گذشته است.

حیدر العبادی: در دولت متشکل از «سهمیه‌بندی فرقه‌گرایانه» مشارکت نمی‌کنم

 

حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق، گفته است در صورتی که دولت جدید کشورش بر اساس «سهمیه‌بندی فرقه‌گرایانه» تشکیل شود، در آن مشارکت نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، عبادی روز جمعه ۲۱ اردیبهشت در گفت‌وگو با تلویزیون «العراقیه» گفت: «به اجبار در انتخابات شرکت کردم، نزدیکانم به من گفتند که تو می‌خواهی ما را فریب دهی، تو باید ماموریتت را کامل و ما را برای مرحله آینده در کشور امیدوار کنی».

روز شنبه ۲۲ اردیبهشت، ۷۳۷۶ نامزد به نمایندگی از ۳۲۰ حزب و ائتلاف، جهت دستیابی به  ۳۲۸ کرسی پارلمان عراق، به رقابت می‌پردازند. نمایندگان پارلمان، نخست وزیر آینده عراق را انتخاب خواهند کرد.

عبادی ائتلاف «النصر» را در انتخابات پارلمانی عراق، رهبری می‌کند. تبلیغات انتخاباتی روز پنج‌شنبه رسما به پایان رسید.

انتخابات عراق...آن روی سکه لبنان

 

سرانجام انتخابات لبنان با پیروزی حزب الله و همپیمانانش خاتمه یافت. گرچه   قانون جدید انتخابات و سایر عوامل درونی در نتايج آن نقش داشت، لیکن مهمتر از آن، مدیریت منطقه‌ای در انسجام بخشی آنچه كه محور مقاومت نامیده می‌شود، نقش بسزایی داشته است. حال چنانچه این انتخابات را همچنان که حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله پیشتر اعلام نمود، به‌عنوان بخشی از استراتژی این محور بدانیم، آیا می‌توان انتخابات ۲۲ اردیبهشت عراق را به‌عنوان گام دوم اجرای آن شناخت؟ و ميزان موفقيت تکرار این مدل در عراق چقدر است؟

 

گفتگو با حمدی ملک درباره انتخابات پارلمانی عراق

 

 

گزارشی از حمدی ملک در مورد انتخابات پارلمانی در عراق

 

 

ن‍گاهی به انتخابات پارلمانی در عراق و گروه های حاضر در این انتخابات

 

 

گزارش فروغ رحیمی درباره انتخابات پارلمانی در عراق