قاضی برت در سومین جلسه بررسی صلاحیتش در سنای آمریکا: هیچ‌کس از قانون بالاتر نیست | ایران اینترنشنال

قاضی برت در سومین جلسه بررسی صلاحیتش در سنای آمریکا: هیچ‌کس از قانون بالاتر نیست

قاضی ایمی کنی برت، نامزد معرفی شده از سوی دونالد ترامپ برای تصدی کرسی دیوان عالی، در سومین جلسه بررسی صلاحیتش در سنای آمریکا در پاسخ به این پرسش که آیا رییس‌جمهور می‌تواند خودش را مورد عفو قرار دهد. گفت: این یک «پرسش‌ باز و گشوده» است.

در سومین روز از چهار روز جلسه بررسی صلاحیت قاضی برت در کمیته قضایی سنای آمریکا، او تلاش کرد تا ترس دموکراتها درباره رای حتمی و اتوماتیک او برای لغو بیمه مقرون به‌صرفه اوباما را برطرف کند و وعده داد که با این مساله با «ذهن گشوده» مواجه خواهد شد.

دونالد ترامپ گفته است که «قدرت مطلق» دارد تا در صورت لزوم، خودش را هم مورد بخشش قرار دهد و این بخشی از اختیارات اجرایی او است. قاضی برت در پاسخ به سوال پاتریک لیهی سناتور دموکرات، درباره اینکه آیا یک رییس‌جمهور می‌تواند خودش را به دلیل ارتکاب یک مورد عفو قرار دهد، گفت: «این مساله هرگز مورد دعوا نبوده است.»

او اضافه کرد: «این مساله ممكن است پیش بیاید یا پیش نیاید. اما سوالی است كه نیاز به تحلیل قانونی دارد كه دامنه قدرت بخشودگی تا کجا است؟ وقتی هنوز چنین فرضیه‌ای پیش نیامده و من مراحل بررسی آن را طی نکرده‌ام، پس هنوز سوالی نیست که بتوانم نظرم را درباره آن بگویم.»

دونالد ترامپ اکنون با تحقیقات قضایی درباره سوابق مالی خود و موسسه‌هایش توسط دادستان شهر نیویورک مواجه است. او همچنین به متحدان سیاسی و دوستانش بخشودگی داده است.

در این جلسه، قاضی برت در حالی که می‌گفت «هیچ‌کس از قانون بالاتر نیست.» دو بار از پاسخ مستقیم به این سوال خودداری کرد که آیا «رییس‌جمهوری که از اجرای دستور دادگاه امتناع می‌کند تهدیدی برای سیستم قانون اساسی جهت کنترل و توازن قوای سه‌گانه در ایالات متحده آمریکا محسوب می‌شود.»

قاضی برت گفت: «دیوان عالی نمی‌تواند بر رفتار رییس‌جمهور که آیا اطاعت می‌کند یا نمی‌کند، کنترل داشته باشد.» او تاکید کرد که احكام دیوان عالی «نیروی قانون» را دارد اما قدرت اجرایی ندارد و به سایر نهادهای دولت متكی است. برت اضافه کرد: «دادگاه می‌تواند قانون را اعلام كند و رای صادر نماید، اما كنترل چگونگی پاسخگویی نهادهای سیاسی را ندارد.»

در این جلسه همچنین مباحثی درباره بیمه مقرون به‌صرفه موسوم به اوباما مطرح شد. او در پاسخ به دموکراتها که پرسیدند اگر یک بخش از دستور بیمه مقرون به‌صرفه را خلاف قانون بداند، آیا به حذف کل آن رای خواهد داد یا نه. گفت: «اگر قانونی را بتوان نگاه داشت، این وظیفه قاضی است که آن را نگه دارد.»

او گفت در حقوق طرفدار «نظریه قابلیت جداسازی» مواد قانون است که طبق آن وقتی دادگاه حکم می‌کند که یك بخش از مجموعه دستورات، غیرقانونی است، از كنگره می‌خواهد که بقیه را نگاه دارند.

در این جلسه همچنین کوری بوکر، سناتور دموکرات، درباره مشکلات تبعیض نژادی در آمریکا ابراز نگرانی کرد و قاضی برت پاسخ داد «من كاملا متعهد هستم كه تمام قوانین منع تبعیض نژادی را برقرار كنم.»

قاضی برت، همچنین در این جلسه خطاب به زنان جوان آمریکایی گفت: «اراده کنید. اعتماد به نفس داشته باشید و بدانید چه می‌خواهید و سپس آن را بدست آورید.»

تازه چه خبر؟
فرزاد بیک‌پور، یک دانشجوی ایرانی در ایتالیا، پس از اظهارنظر درباره واکسن خارجی کرونا در توییتر، توییتش را حذف کرد و نوشت که در سفارت جمهوری اسلامی در...More
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، از ارسال یک یادداشت رسمی «هشدارآمیز» به سفارت سوئیس درباره محدودیت‌های آمریکا برای دیپلمات‌های ایرانی...More
کاخ سفید اعلام کرد همزمان دو کشور امارات متحده عربی و بحرین را به عنوان «شرکای اصلی امنیتی» آمریکا اعلام می‌کند. در بیانیه‌ مطبوعاتی کاخ سفید آمده که...More
در حالی که رییس کمیسیون بهداشت مجلس از حذف «غربالگری اجباری» پیش از زایمان خبر داده، سخنگوی هیات رییسه مجلس گفت که این پیشنهاد تصویب نشده است...More
ندا میهن‌دوست، خواهر نوید میهن‌دوست اعلام کرد برادرش تنها به اتهام ساختن فیلمی درباره فعالیت‌های مسیح علینژاد در یازده سال پیش، زیر فشار قرار گرفته و...More