سرخط خبرها

 • معاون سازمان انرژی اتمی: بتن‌ریزی واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر تابستان ۹۸ آغاز می‌شود
 • معاون وزیر ورزش: رویارویی با اسراییل خط قرمز کشور ماست
 • پس از سخنرانی پوتین، وزارت دفاع روسیه تصاویر جدیدترین زیردریایی اتمی خود را انتشار داد
 • رییس جمهور نیجریه برای افزایش قیمت نفت، میزان تولید نفت را کاهش می‌دهد
 • معاون سازمان انرژی اتمی: عملیات تعویض سوخت نیروگاه اتمی بوشهر از دهم اسفندماه آغاز می‌شود
 • بر اساس جدیدترین آمار وزارت راه و شهرسازی: قیمت واحد مسکونی امسال نسبت به سال گذشته ۲.۹ درصد افزایش یافته است
 • معاون وزیر تعاون: ۹۵ درصد بازنشستگان تامین اجتماعی زیر ۳ میلیون تومان حقوق می‌گیرند
 • رئیس دفتر روحانی اختصاص هزارمیلیارد تومان به سهامداران پدیده شاندیز را تکذیب کرد
 • سفیر آمریکادر لهستان خواستار عذرخواهی اسراییل از لهستان شد
 • رئیس سازمان میراث فرهنگی: تجهیزات گردشگری از پرداخت عوارض معاف شدند
 • بنیامین نتانیاهو سفرش به مسکو را به تعویق انداخت
 • خانواده اسماعیل بخشی فعال کارگری هفت تپه برای دومین روز در برابر دادگستری شهرستان شوش تجمع کردند
 • ژاپن مبلغ ۱۳ میلیارد دلار کمک مالی برای کمک به آسیب‌دیدگان خشکسالی افغانستان می‌پردازد
 • رئیس انجمن جنگلبانان ایران: ۳۰ سال آینده جنگلی در شمال کشور نخواهیم داشت
 • ظریف فروش فناوری هسته‌ای به عربستان را نشانه «دورویی» آمریکا خواند
 • شهردار تهران: خط شش و هفت مترو بزودی افتتاح می شود
 • پوتین: اگر آمریکا موشک‌هایش را در اروپا مستقر کند، موشکهای ما به سوی «مراکز تصمیم‌گیری» مستقر خواهد شد
 • مجلس با دریافت ماهانه ۳۰۰ تومان از مشترکان برق و گاز در سال آینده موافقت کرد
 • رئیس سازمان هواپیمایی کشوری: مجوز واردات هواپیما صادر شد
 • پلیس فتا: طی ده ماه گذشته ۱۰ هزار پرونده شکایت در رابطه با وبسایت دیوار تشکیل شده است
 • نماینده مشهد در مجلس: طبق مستندات مرکز پژوهش‌های مجلس پزشکان سالانه ۶۷۰۰ میلیارد تومان فرار مالیاتی دارند
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • برای دریافت فیلترشکن و دسترسی به پیام‌رسان تلگرام و وبسایت ایران اینترنشنال، به آدرس list@filtershekanha.com یک ایمیل خالی بفرستید
 • www.iranintl.com Twitter: @IranIntl Instagram: @iranintltv www.Facebook.com/iranintl E-mail: bama@iranintl.com

قاتل زنجیره‌ای تورنتو به ۲۵ سال زندان محکوم شد

 

قاضی دادگاه عالی انتاریو روز جمعه ۸ فوریه، بروس مک‌آرتور، قاتل زنجیره‌ای تورنتو، را به جرم قتل ۸ مرد، از جمله سروش محمودی، ایرانی‌تبارِ ۵۰ ساله، و مجید کیهان، افغان‌تبارِ ۵۸ ساله، به حبس ابد، با امکان تقاضای آزادی مشروط پس از ۲۵ سال‌، محکوم کرد.

براساس قوانین کانادا، مجازات قتل عمد درجه یک حبس ابد است، که زندانی پس از ۲۵ سال می‌تواند تقاضای آزادی مشروط کند.

با این‌که دادستان برای بروس مک‌آرتور درخواست مجازات حداقل ۵۰ سال حبس کرده بود تا هیچ امکانی برای تقاضای آزادی مشروط نداشته باشد، قاضی قاتل ۶۷ ساله کاناداییِ ساکن تورنتو را به حبس ابد، با امکان تقاضای آزادی مشروط پس از ۲۵ سال، محکوم کرده است.

قاضی در حکم خود تاکید کرده است از آن‌جا که قاتل مسئولیت جنایت‌های خود را پذیرفته و از برگزاری محاکمه‌ای طولانی و دردناک برای بازماندگان قربانیان پیشگیری کرده است، به ۲۵ سال حبس محکوم می‌شود.

قاضی دادگاه همچنین گفته است این قاتل ۶۷ ساله، که به بیماری دیابت مبتلاست، حتی اگر در سن ۹۱ سالگی پس از ۲۵ سال حبس زنده باشد، به دلیل جنایت‌های فجیعی که مرتکب شده است، شانسی برای آزادی مشروط نخواهد داشت.

بروس مک‌آرتور، که به حرفه باغبانی و طراحی فضای سبز اشتغال داشته است، در فاصله سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷، ۸ مرد را که ۶ تن از آن‌ها خاورمیانه‌ای و آسیای شرقی‌‌تبار و ۲ تن از آن‌ها کانادایی‌های بی‌خانمان بوده‌اند به قتل رسانده است.

قاتل زنجیره‌ای تورنتو، که به محله رنگین‌کمانی‌های تورنتو (Gay Village) رفت‌‌و‌آمد داشته‌ است، قربانیان خود را از افرادی که به بارهای این محله رفت‌و‌آمد می‌کرده‌اند انتخاب کرده و پس از برقراری رابطه دوستی بسیار نزدیک و خصوصی، آن‌ها را به قتل رسانده است.

دادستان پرونده تایید کرده است قتل‌هایی که بروس مک‌آرتور، پدربزرگ ۶۷ ساله تورنتویی، مرتکب شده ماهیت جنسی داشته است و قاتل پیش از این‌که چند تن از قربانیان را با طناب خفه کند، با آن‌ها ارتباط جنسی برقرار کرده است.

پلیس تورنتو در ژانویه سال گذشته، پس از مدتی تحقیق و زیرنظر گرفتن بروس مک‌آرتور، او را در خانه مسکونی‌اش، در حالی‌که مردی با دست‌های بسته روی تخت‌خوابش بود، دستگیر کرد.

طی یک سال گذشته، پلیس با کمک سگ‌های ردیاب و بررسی محل اصلی فعالیت‌های باغبانی بروس مک‌آرتور موفق شد بقایای اجساد چند مرد را پیدا کند.

با ادامه تحقیقات و آزمایش‌های پزشکی قانونی مشخص شد بروس مک‌آرتور ۸ مرد را به آپارتمان مسکونی خود یا خانه‌ای که محل اصلی کار باغبانی‌اش بود کشانده و پس از برقراری رابطه جنسی، آن‌ها را خفه کرده و اجساد قربانیان را قطعه‌قطعه کرده است.

قاتل زنجیره‌ای تورنتو کیست؟

تصویرهای به‌دست‌آمده از محل زندگی بروس مک‌آرتور ۶۷ ساله و صفحه فیس‌بوکش، که اکنون مسدود شده است، او را با فرزندان و نوه‌هایش نشان می‌دهد. در تصویر دیگری هم لباس بابانوئل پوشیده است.

چند تن از افرادی که بروس مک‌آرتور را می‌شناخته‌اند او را فردی مودب، خوش‌برخورد و شوخ‌طبع توصیف کرده‌ و گفته‌اند در سال‌های اخیر، مرتب به بارهای محله رنگین‌کمانی‌های تورنتو رفت‌و‌آمد داشته است.

 

تاریخ‌های مهم پرونده جنایی قاتل زنجیره‌ای تورنتو

* سال ۲۰۰۱: حمله خشونت‌آمیز مک‌آرتور با میله‌ای آهنی به یک کارگر جنسی در تورنتو.

* سال ۲۰۰۳: مک‌آرتور به جرم حمله خشونت‌آمیز محکوم شد، اما بی‌آن‌که زندانی شود، به‌صورت مشروط آزاد شد.

* سال ۲۰۱۰: ناپدید شدن دو مرد، سکندراج ناواراتنام ۴۰ ساله و عبدالبصیر فیضی ۴۴ ساله، در محله رنگین‌کمانی‌های تورنتو.

* سال ۲۰۱۲: ناپدید شدن مجید کیهان، ۵۸ ساله و افغان‌تبار، در محله رنگین‌کمانی‌های تورنتو، آغاز تحقیقات پلیس برای پیدا کردن افراد ناپدید‌شده.

* سال ۲۰۱۴: توقف تحقیقات بی‌نتیجه پلیس جهت پیدا کردن افراد ناپدید‌شده در محله رنگین‌کمانی‌های تورنتو.

* سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷: چند بار بازداشت و بازجویی از مک‌آرتور جهت تحقیق درباره افراد ناپدید‌شده و آزادی او بدون هیچ اتهامی.

* سال ۲۰۱۵: ناپدید شدن سروش محمودی، ۵۰ ساله و ایرانی‌تبار، و کیروشنا کومار کانگاراتنامِ ۳۷ ساله در محله رنگین‌کمانی‌های تورنتو.

* سال ۲۰۱۶: ناپدید شدن فرد دیگری به نام دین لیزوویک، ۴۷ ساله، در محله رنگین‌کمانی‌های تورنتو.

* سال ۲۰۱۷: در ماه‌های آوریل و ژوئن، سلیم اِسِن ۴۴ ساله و ترک‌تبار و اندرو کینزمنِ ۴۹ ساله در محله رنگین‌کمانی‌های تورنتو ناپدید شدند و پلیس تورنتو پروژه جدیدی را برای تحقیق درباره افراد ناپدید‌شده آغاز کرد.

* سال ۲۰۱۷: در ماه اکتبر نخستین آثار جنایت‌های مک‌آرتور در خانه‌ای در محله لی‌ساید تورنتو، جایی‌که باغبانی می‌کرد و انبار وسایل باغبانی‌اش بود، کشف شد.

* سال ۲۰۱۷: در پایان ماه اکتبر، پلیس تورنتو در ادامه تحقیقاتش آثار خون اندرو کینزمن، یکی از افراد ناپدید‌شده، را در وانت باغبانی مک‌آرتور پیدا کرد.

* سال ۲۰۱۷: در ماه دسامبر، ماموران پلیس با ورود به آپارتمان مسکونی مک‌آرتور فایل‌های موجود در کامپیوتر شخصی‌اش را کپی‌برداری کردند.

* سال ۲۰۱۸: در ۱۸ ژانویه ماموران پلیس تورنتو با ورود به آپارتمان مسکونی مک‌آرتور، در حالی‌که مردی با دست‌های بسته روی تخت‌خوابش بود، او را به اتهام ارتکاب چند فقره قتل دستگیر کردند.

* سال ۲۰۱۹: پس از یک سال تحقیقات پلیس جنایی تورنتو، بروس‌ مک‌آرتور روز ۲۹ ژانویه برای نخستین بار در دادگاه حاضر شد و پس از تفهیم اتهامات، مسئولیت ارتکاب ۸ فقره قتل را پذیرفت.

از روز دوشنبه ۴ فوریه ۲۰۱۹، دادستان دادگاه عالی انتاریو جزییات گزارش کامل پلیس جنایی، از جمله تعداد قابل‌توجهی تصویر و ویدیو را که مک‌آرتور در وضعیت‌های متفاوت، پیش از و پس از قتل قربانی‌ها، از آن‌ها تهیه کرده بود و در کامپیوتر شخصی‌اش در پوشه‌های جداگانه نگهداری می‌کرد، به قاضی و حاضران در جلسه دادگاه ارائه کرد.

همچنین تعدادی از اعضای خانواده و دوستان برخی از قربانی‌ها با حضور در دادگاه احساسات و ضربه‌های روحی‌ را که از قتل فجیع قربانی‌ها متحمل شده‌اند شرح دادند.

مدارک موجود در پرونده جنایت‌های قاتل زنجیره‌ای تورنتو نشان می‌دهد که هر ۸ قربانی بروس مک‌آرتور به یکی از بارهای محله رنگین‌کمانی‌های تورنتو رفت‌وآمد داشته‌‌اند و همگی در روزهای تعطیل رسمی ناپدید شده‌اند و قاتل فرصت داشته است پس از قتل، اجساد را قطعه‌قطعه کند و با خیال آسوده در باغچه خانه‌ای که آن‌جا باغبانی می‌کرد و در گلدان‌های بزرگ گُل‌و‌گیاهی که تهیه کرده بود دفن کند.

کارن فریزر، صاحب خانه‌ای که انبار وسایل قاتل آن‌جا قرار داشت، اغلب روزهای تعطیل رسمی از تورنتو خارج می‌شده و قاتل به‌راحتی به منزلش رفت‌و‌آمد داشته است.

به گفته این زن، بروس مک‌آرتور مردی مودب و مهربان بود که کودکان را هم بسیار دوست داشت.

پلیس پس از دستگیری مک‌آرتور، در بررسی خانه‌اش، نوار‌چسب، دستکش‌های جراحی، مقداری طناب و سُرنگ و مقدار زیادی از وسایل شخصی قربانی‌ها از قبیل انگشتر، دستبند، گردنبند و لباس را پیدا کرده است.

سروش محمودی، یکی از قربانی‌ها، که بود؟

بِرِت موریسون، یکی از دوستان نزدیک سروش محمودی، می‌گوید ۲۰ سال پیش به مدت ۱۰ سال با سروش محمودی در کارخانه ساخت لوازم یدکی اتومبیل در شهر بِری در شمال تورنتو همکار بوده است.

به گفته بِرِت موریسون، سروش محمودی در سن ۲۰ سالگی، به‌ دلیل مشکلات سیاسی، از ایران به کانادا پناهنده شده بود و بدون خانواده و تنها زندگی می‌کرد.

دوست قدیمی سروش محمودی درباره شخصیت و رفتار او گفت: «سروش آدم خوب و شوخ‌طبعی بود. اغلب روزها، بعد از ساعت کار، با هم آبجویی می‌نوشیدیم و با همه روابط خوبی داشت.»

سروش محمودی ۱۷ سال پیش در شهر بِری ازدواج کرده بود. در سال ۲۰۰۸، کار در کارخانه تولید لوازم یدکی را رها کرده و به رانندگی تاکسی مشغول شده بود.

برت موریسون به خبرنگاران گفت: «سروش مدتی بعد از اشتغال به رانندگی تاکسی، به شهر تورنتو نقل مکان کرد تا نزدیک اعضای خانواده همسرش باشد و پس از آن، دیگر از او خبری نداشتم.»

سروش محمودی آخرین بار در اوت سال ۲۰۱۵ (مرداد سال ۱۳۹۴) در نزدیکی آپارتمان محل زندگی‌اش در خیابان مارکهام در منطقه اسکاربورو دیده شده بود. خانواده سروش محمودی همان موقع ناپدید شدنش را به پلیس گزارش داده بودند، اما هیچ اثری از او پیدا نشده بود.

 

روزنامه‌نگار آزاد در تورنتو
تازه چه خبر؟
۱۷ دقیقه ۲۱ ثانیه پیش
سازمان عفو بین‌الملل با انتقاد از نقض گسترده حقوق بشر در ونزوئلا گفته نزدیک به سه میلیون نفر به اجبار کشور خود را ترک کرده‌اند. این سازمان می‌گوید...بیشتر بخوانید
۱ ساعت ۸ دقیقه پیش
محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در توییتی از « تلاش دولت ترامپ برای فروش فن آوری هسته‌ای به عربستان سعودی »انتقاد کرد. این توییت واکنشی است به گزارش...بیشتر بخوانید
۱ ساعت ۲۸ دقیقه پیش
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه می‌گوید، اگر آمریکا سامانه‌های موشکی را در اروپا مستقر کند، کشورش آمریکا را در تیررس موشک‌هایش قرار خواهد داد. رئیس...بیشتر بخوانید
۴ ساعت ۹ دقیقه پیش
رویترز گزارش داد که صادرات نفت خام ایران در ژانویه امسال بالاتر از حد انتظار بود. بر اساس این گزارش و درپی تحریم‌های آمریکا، کارشناسان پیش‌بینی کرده...بیشتر بخوانید
۱۶ ساعت ۲۴ دقیقه پیش
نصرالله پژمان‌فر، نماینده مشهد در مجلس، گفت مستندات مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد که جامعه پزشکی ایران سالانه ۶۷۰۰ میلیارد تومان فرار مالیاتی دارد...بیشتر بخوانید