فشار بر خانواده یک مقام ارشد امنیتی عربستان سعودی برای بازگرداندن او به کشور | ایران اینترنشنال

فشار بر خانواده یک مقام ارشد امنیتی عربستان سعودی برای بازگرداندن او به کشور

پسر یک مقام سابق امنیتی و بانفوذ عربستان سعودی می‌گوید اعضای خانواده‌اش از سوی محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور تحت فشار قرار گرفته‌اند تا او را مجبور به بازگشت به کشور کنند. 

سعد الجبری که برای سالها یکی از مقامات مطرح اطلاعاتی و امنیتی در عربستان بود، از سال ۲۰۱۷ از ترس جانش در کانادا ساکن شده است. نیویورک تایمز  به نقل از خالد الجبری، فرزند او گزارش داده که پدرش برای بازگشت به عربستان، از سوی ولیعهد تحت فشار قرار گرفته است. 

خالد به نیویورک‌تایمز گفت که برادر، خواهر و عمویش از سوی مقامات امنیتی بازداشت و به گروگان گرفته شده‌اند و از ماه مارس -دو ماه پیش- امکان ارتباط با دیگران را ندارند. 

 او گفت:‌ «هفته‌ها گذشته و نمی‌دانيم کجا هستند. آنان را از رختخوابشان ربودند. حتی نمی‌دانیم زنده‌اند یا مرده.» 

سعد الجبری در عربستان سعودی چندین سمت مهم داشت و در مبارزه با القاعده و هماهنگی امنیتی با ایالات متحده آمریکا نقش اساسی ایفا کرده است. او همچنین برای سالها پل ارتباطی میان کشورش با نهادهای جاسوسی کشورهای غربی از جمله بریتانیا، کانادا، استرالیا، و نیوزیلند بود. 

 نیویورک‌تایمز به نقل از فرزند و مقامات سابق آمریکایی که با سعد الجبری کار می‌کردند می‌گوید که محمد بن سلمان مایل نیست یک فرد آگاه به اطلاعات محرمانه، خارج از حیطه کنترلش باشد. 

 دکتر سعد الجبری سه سال پیش و با به قدرت رسیدن ولیعهد محمد بن سلمان، و بروز جنگ قدرت میان او و شاهزاده محمد بن نايف، ولیعهد سابق سعودی، کشور را ترک کرد. او دست راست محمد بن نايف بود ‌و بویژه برای نقشی که در سالهای دهه ۲۰۰۰ علیه القاعده داشت، شناخته می‌شود. 

یک منبع آگاه به نیویورک تایمز گفت او که متحد نزدیک شاهزاده محمد بن نايف است، تصمیم گرفت علی‌رغم روابط گسترده‌اش در آمریکا، در ایالات متحده ساکن نشود چرا که نگران بود دولت دونالد ترامپ به درخواست محمد بن سلمان او را به عربستان بازگرداند. 

 الجبری از دانشگاه ادینبرو در بریتانیا، دکتری هوش مصنوعی دارد به گفته کسانی که با او کار کرده‌اند، تلاش‌های عربستان سعودی در مقابله با تروریسم را متحول کرده و آن را از یک سیستم اولیه مبتنی بر اعتراف، به سیستمی کامپیوتری و مدرن، و مبتنی بر داده تبدیل کرده است. 

تازه چه خبر؟
علی‌اصغر صفری‌راد، معاون فرماندار الیگودرز در استان لرستان با تاکید بر «وضعیت فوق حاد کرونا در الیگودرز»، گفت: ظرفیت بیمارستان‌ها تکمیل شده است...More
الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در گفت‌وگو با فاکس نیوز، هشدار داد در صورتی‌که ایران قصد داشته باشد به ونزوئلا موشک دوربرد بفروشد،...More
زلزله‌ای به بزرگی ۵/۲ ساعت یک و چهار دقیقه بامداد سه‌شنبه ششم آبان ماه مناطقی از استان یزد را لرزاند. موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران مرکز این زلزله را...More
در ادامه قطعی مکرر و ‌طولانی آب آشامیدنی در شهر گرگان، خبرگزاری فارس روز دوشنبه گزارش داد که قطع آب که در برخی مناطق به ۷ ساعت در روز هم می‌رسد، فقط...More
سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر معترضان بلاروس، روز دوشنبه از آغاز اعتصاب سراسری این کشور با هدف کنار زدن الکساندر لوکاشنکو از قدرت خبر داد. تیخانوفسکایا...More