فشار بر خانواده یک مقام ارشد امنیتی عربستان سعودی برای بازگرداندن او به کشور | ایران اینترنشنال

فشار بر خانواده یک مقام ارشد امنیتی عربستان سعودی برای بازگرداندن او به کشور

پسر یک مقام سابق امنیتی و بانفوذ عربستان سعودی می‌گوید اعضای خانواده‌اش از سوی محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور تحت فشار قرار گرفته‌اند تا او را مجبور به بازگشت به کشور کنند. 

سعد الجبری که برای سالها یکی از مقامات مطرح اطلاعاتی و امنیتی در عربستان بود، از سال ۲۰۱۷ از ترس جانش در کانادا ساکن شده است. نیویورک تایمز  به نقل از خالد الجبری، فرزند او گزارش داده که پدرش برای بازگشت به عربستان، از سوی ولیعهد تحت فشار قرار گرفته است. 

خالد به نیویورک‌تایمز گفت که برادر، خواهر و عمویش از سوی مقامات امنیتی بازداشت و به گروگان گرفته شده‌اند و از ماه مارس -دو ماه پیش- امکان ارتباط با دیگران را ندارند. 

 او گفت:‌ «هفته‌ها گذشته و نمی‌دانيم کجا هستند. آنان را از رختخوابشان ربودند. حتی نمی‌دانیم زنده‌اند یا مرده.» 

سعد الجبری در عربستان سعودی چندین سمت مهم داشت و در مبارزه با القاعده و هماهنگی امنیتی با ایالات متحده آمریکا نقش اساسی ایفا کرده است. او همچنین برای سالها پل ارتباطی میان کشورش با نهادهای جاسوسی کشورهای غربی از جمله بریتانیا، کانادا، استرالیا، و نیوزیلند بود. 

 نیویورک‌تایمز به نقل از فرزند و مقامات سابق آمریکایی که با سعد الجبری کار می‌کردند می‌گوید که محمد بن سلمان مایل نیست یک فرد آگاه به اطلاعات محرمانه، خارج از حیطه کنترلش باشد. 

 دکتر سعد الجبری سه سال پیش و با به قدرت رسیدن ولیعهد محمد بن سلمان، و بروز جنگ قدرت میان او و شاهزاده محمد بن نايف، ولیعهد سابق سعودی، کشور را ترک کرد. او دست راست محمد بن نايف بود ‌و بویژه برای نقشی که در سالهای دهه ۲۰۰۰ علیه القاعده داشت، شناخته می‌شود. 

یک منبع آگاه به نیویورک تایمز گفت او که متحد نزدیک شاهزاده محمد بن نايف است، تصمیم گرفت علی‌رغم روابط گسترده‌اش در آمریکا، در ایالات متحده ساکن نشود چرا که نگران بود دولت دونالد ترامپ به درخواست محمد بن سلمان او را به عربستان بازگرداند. 

 الجبری از دانشگاه ادینبرو در بریتانیا، دکتری هوش مصنوعی دارد به گفته کسانی که با او کار کرده‌اند، تلاش‌های عربستان سعودی در مقابله با تروریسم را متحول کرده و آن را از یک سیستم اولیه مبتنی بر اعتراف، به سیستمی کامپیوتری و مدرن، و مبتنی بر داده تبدیل کرده است. 

تازه چه خبر؟
بلومبرگ گزارش داد با وجود گذشت مدتی کوتاه از ارسال محموله‌های سوختی از سوی ایران به ونزوئلا، به دلیل تشدید تحریم‌های آمریکا در این زمینه، کمبود بنزین...More
افشار خسروی‌زاد، دادستان ایلام، از دستگیری و بازداشت اعضای یک گروه موسیقی محلی از جمله یک دختر جوان خبر داد که در سطح شهر ایلام به اجرای موسیقی و رقص...More
یک سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در واکنش به اظهارات اخیر علیرضا تنگسیری،‌ فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران،‌ گفت: «ایران مدعی است قصد دارد با همسایگانش...More
حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، اعلام کرد: «تمامی دستگاه‌های دولتی طبق ضوابط و مقررات اعلام شده، موظف به عرضه سهام شرکت‌های خود در بورس هستند...More
سمیه محمودی، نماینده مجلس شورای اسلامی، نقل قولی از خود درباره هیات رییسه مجلس را که در برخی از رسانه‌ها با تیتر «به ما گفتند زن باید بچه‌داری کند»...More