فروش اسلحه بریتانیا به ریاض پس از قتل خاشقچی ادامه دارد | ایران اینترنشنال

فروش اسلحه بریتانیا به ریاض پس از قتل خاشقچی ادامه دارد

 

 

روزنامه ایندیپندنت نوشت که دولت بریتانیا علی‌رغم محکومیت رسمی قتل جمال خاشقچی روزنامه‌نگار معروف سعودی، به «معامله سلاح» به طور مخفیانه با ریاض ادامه داده است.

این روزنامه بریتانیایی روز سه‌شنبه، ۱۱ دی اضافه کرد که معامله فروش سلاح توسط مقام‌های بلندپایه‌ وزارت بازرگانی بریتانیا، پس از برگزاری نشست‌های متعدد با همتایان سعودی انجام شده است.

ایندیپندنت توضیح داد که یک هیئت از سازمان دفاع و امنیت بریتانیا مسئولیت صادرات اسلحه را بر عهده داشته دارد و برای توافق نهایی این معامله‌ها، به صورت غیرعلنی از ۱۴ تا ۲۲ اکتبر به ریاض سفر کرده است.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی، پس از آن که روز دهم مهر گذشته برای دریافت مدارکی مربوط به ازدواج خود به سرکنسولگری کشورش در استانبول رفته بود، ناپدید شد.

با افزایش فشارهای بین‌المللی بر عربستان سعودی، مقام‌های این کشور اعلام کردند که «یک گروه خودسر» بدون اطلاع ریاض، اقدام به قتل خاشقجی کرده است.  

اما مواضع و توضیح‌های دولت سعودی باعث افزایش تردید در جامعه بین‌المللی شد، در حدی که رییس‌جمهور آمریکا دونالد ترامپ، آن را «بدترین لاپوشانی» تاریخ خواند.

اکنون به نوشته روزنامه ایندیپندنت به نظر می‌رسد که نشست‌های مخفیانه هیئت بریتانیا با مقام‌های سعودی در ۲۲ اکتبر گذشته همزمان با سخنرانی وزیر خارجه بریتانیا در پارلمان بود که به شدت قتل خاشقچی را محکوم کرده بود.

جرمی هانت در پارلمان این بریتانیا در برابر نمایندگان این کشور وعده داده بود که داستان قتل خاشقچی را دنبال خواهد کرد و پاسخ خود را در اختیار دولت قرار خواهد داد.  

هم‌زمان در آن هنگام بود که وزیر امور خارجه بریتانیا سفر برنامه‌ریزی شده خود را به ریاض لغو کرد اما از جلسه‌های پشت پرده معامله سلاح، سخنی به میان نیاورد.

تازه چه خبر؟
یک مقام نیروی انتظامی از کشف بیش از ۵۰ هزار فندک که به گفته او دارای «تصاویر مستهجن و مبتذل» بوده و بازداشت یک نفر در این باره خبر داد. نادر مرادی،...More
یولی ادلشتاین، وزیر بهداشت اسرائیل، اعلام کرد تاکنون دست‌کم یک دوز از واکسن کرونا به نیمی از جمعیت این کشور تزریق شده است. اسرائیل به نسبت به جمعیتش...More
سیامک مقیمی، زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ، در پی اقدام به خودکشی به بیمارستان منتقل شد. وب‌سایت هرانا به نقل از یک منبع مطلع نوشت این...More
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اعلام کرد که جسد یک سوخت‌بر ایرانی از سوی پاکستان به ایران تحویل داده شده و موضوع توسط مرزبانان دو...More
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، بر عزم ایالات متحده برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و رسیدگی به «فعالیت‌های مخرب» جمهوری اسلامی در...More