فرمانده سنتکام: آمریکا به خاطر فشار ایران، عراق را ترک نمی‌کند | ایران اینترنشنال

فرمانده سنتکام: آمریکا به خاطر فشار ایران، عراق را ترک نمی‌کند

کنت مکنزی، رییس ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا‌ - سنتکام، تداوم حملات راکتی به مواضع نیروهای آمریکا در عراق را فشاری از سوی ایران برای خروج نیروهای آمریکایی از منطقه ارزیابی کرد و گفت آمریکا به خاطر فشار ایران، عراق را ترک نمی‌کند.

مکنزی در مصاحبه‌ای با واشنگتن پست با اشاره به نحوه پاسخ آمریکا و نیروهای ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به حملاتی که به ایران نسبت داده می‌شود، گفت که این پاسخ‌ها با هدف «کاهش تنش» بوده است.

او افزود: «اگرچه نردبان افزایش تنش در دست ایران است اما ایران باید بداند که پله‌های نهایی این نرده در اختیار آمریکا است.»

این فرمانده ارتش آمریکا خاطرنشان کرد از حمله ماه مارس گذشته به کمپ تاجی در عراق، که طی آن پنج نفر، از جمله سه سرباز آمریکایی، زخمی شدند تا هفته پیش حملات ایران متوقف شده بود. او دلیل این وقفه را تغییر آرایش نیروهای آمریکایی، تظاهرات ضد جمهوری اسلامی در عراق و همه‌گیری کرونا عنوان کرد.

به گفته مکنزی، طی هفته اخیر تعداد حملات راکتی نیروهای منتسب به ایران افزایشی ناگهانی داشته است.

مکنزی با اشاره به حضور پنج هزار و ۲۰۰ نیروی آمریکایی در عراق گفت این نیروها سلاح‌های سنگین ندارند و برای امنیت خود به نیروهای عراقی نیاز دارند. او گفت در عین حال این نیروها در صورت نیاز توانایی و حق دفاع از خود را دارند.

این فرمانده آمریکایی خاطر نشان کرد که آمریکا درحال کوچک کردن ساختار نیروهای خود در عراق است.

به گزارش رویترز، از آغاز سال ۲۰۲۰ تاکنون، ۲۶ مورد حمله به مواضع نیروهای آمریکایی صورت گرفته که هفت مورد آن در ماه ژوئن اتفاق افتاده است.

در این مدت، تعداد نیروهای آمریکایی در عراق از شش هزار نفر به تعداد کنونی رسید و ۸۰۰ سربازی که از عراق رفتند برنامه بازگشت ندارند.

در این میان پرسنل نظامی آمریکا از شش نقطه از جمله موصل، کرکوک، القائم، ابوغریب، حبیبیه و پایگاه هوایی القیاره خارج شده‌اند. در عین حال نیروهای آمریکایی حاضر در اربیل، عین الاسد، کمپ تاجی، بغداد و منطقه سبز همچنان در این مناطق مستقر هستند.  

تازه چه خبر؟
بیش از ۲۰۰ هزار تن برنج از چندین ماه پیش در گمرک و بنادر دپو شده و مجوز ترخیص ندارد. خبرگزاری ایسنا با اعلام این خبر نوشت اخباری در رابطه با فاسد شدن...More
سایت باشگاه خبرنگاران جوان، وابسته به صدا و سیما، از کمبود روغن خوراکی و همچنین افزایش دو برابری قیمت آن خبر داد. امیر هوشنگ بیرشک، دبیر انجمن صنفی...More
خبرگزاری آنا گزارش داد که پلیس مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی در اقدامی ناگهانی با ورود به یکی از گرمخانه‌‌های تهران تعدادی از معتادان متجاهر را...More
محمد شمس، مدیر حوزه‌های علمیه استان یزد، با اشاره به آنچه «نقش دعا در دفع بلا بر اساس آیات و روایات اسلامی» خواند، از آغاز «پویش استغفار جمعی‌ برای...More
در پی حمله هکرها به وب‌سایت کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، این وب‌سایت به مدت چند دقیقه از کار افتاد، اما بعد از اندکی کار خود را...More