فرانسه در بیانیه‌ای اتهامات وارده به بنجامین بریر، گردشگر فرانسوی زندانی در ایران، را رد کرد | ایران اینترنشنال

فرانسه در بیانیه‌ای اتهامات وارده به بنجامین بریر، گردشگر فرانسوی زندانی در ایران، را رد کرد

وزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای با رد اتهامات وارده علیه بنجامین بریر، گردشگر فرانسوی بازداشتی در ایران، این اتهامات را «غیرقابل‌درک» خواند. در این بیانیه تاکید شده است که هیچ مدرکی دال بر جاسوسی بریر وجود ندارد.

پیشتر نیز سعید دهقان، یکی از وکلای این زندانی در توییتی خبر داده بود که «قرار مجرميت بنجامین بریر در مورد دو اتهام جاسوسی و تبلیغ علیه نظام صادر شده است».

دهقان در مورد اتهامات دیگر این گردشگر فرانسوی نوشت: «در مورد دو‌ اتهام دیگر تحت عناوین افسادفی‌الارض و شرب‌خمر، قرار منع تعقیب نیز صادر شده  و تصمیم قضایی دادسرای مشهد، در سالگرد بازداشت موقت بنجامین و بیش از دو ماه بعد از اخذ آخرین دفاع، ابلاغ شده است.»

بریر ۳۵ساله، خردادماه ۹۹، در سفر به ایران و در حالی که «هِلی‌کَم» (پهپاد عکاسی و فیلمبرداری) را در مرز ایران-ترکمنستان به پرواز درآورده بود، بازداشت شد. مقام‌های ایران گفته بودند که اتهام او، عکس‌برداری از مناطق ممنوعه بوده است.

این در حالی است که به گفته سعید دهقان، بریر به عنوان یک توریست یک «هِلی‌کَم» معمولی برای عکاسی به همراه داشته و اتهامات طرح شده علیه او «متناقض و بی‌ اساس» خواند.

یکی دیگر از اتهامات به این گردشگر فرانسوی «تبلیغ علیه نظام» عنوان شده است که محکومیت چنین جرمی یک سال حبس در پی دارد.

بلاندین بریر، خواهر بنجامین بریر، چند روز پیش و در سالروز بازداشت برادرش، در نامه‌ای سرگشاده از امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه خواست تا برای آزادی او اقدام کند.

او اتهامات علیه برادرش را «بی‌اساس» خواند و افزود که او به «ابزار مذاکره» تبدیل شده است. بلاندین همچنین در مصاحبه‌ای با روزنامه لوپوئن گفت که برادرش پس از یک سال، همچنان در زندان وکیل‌آباد مشهد در بلاتکلیفی به سر می‌برد.

به‌گفته بلاندین، یکی از اتهامات برادرش پرسش سوالی درباره حجاب اجباری در ایران در شبکه‌های اجتماعی، بوده است.

فعالان حقوق‌بشر بارها حکومت ایران را به بازداشت و حبس شهروندان خارجی و دوتابعیتی، به‌عنوان اهرم فشاری برای امتیازگیری از کشورهای غربی متهم کرده‌اند.

اتهامات علیه بریر، در بحبوحه مذاکرات آمریکا و اروپا با ایران، برای احیای توافق هسته‌ای مطرح شده است. فرانسه در کنار آمریکا، چین، روسیه و آلمان، به‌دنبال احیای برجام است.

 

تازه چه خبر؟
فرشته کریمی، عضو تیم ملی فوتسال زنان، در واکنش به انتقادها از لباس این تیم گفت: «مشکل برخی شیک بودن این نوع پوشش است نه غیرعرف بودن آن.» کریمی روز...More
لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، در بیانیه‌ای به مناسبت دوهزارمین روز بازداشت نازنین زاغری‌رتکلیف در ایران، جدایی او از خانواده‌اش را «بی‌رحمانه» خواند...More
معلمان روز پنجشنبه در چند شهر ایران، از جمله مشهد، اهواز، قم، قزوین و کرمانشاه، در اعتراض به پایین بودن حقوق خود و اجرا نشدن طرح رتبه‌بندی تجمع کردند...More
سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت که تعطیلی مدارس در دوره کرونا، مشکلات تربیتی بسیاری برای دانش‌آموزان ایجاد و آنها را از درک مهربانی محروم کرد. علیرضا...More
غلامرضا غفاری، سرپرست سازمان امور دانشجویان وزارت علوم اعلام کرد که در نیم‌سال اول سال تحصیلی جدید به دلیل شیوع کرونا امکان آموزش حضوری برای...More