فرانسه: امنیت کردهای سوریه را تامین خواهیم کرد | ایران اینترنشنال
در پی نگرانی‌ها از خروج نیروهای آمریکایی

فرانسه: امنیت کردهای سوریه را تامین خواهیم کرد

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه می‌گوید که حتی پس از خروج نیروهای آمریکایی از منطقه، فرانسه امنیت کردهای سوریه و سایر متحدانی که با «داعش» جنگیده‌اند را تامین خواهد کرد.

آگنس وندرمول، روز پنجشنبه ۲۹ آذر گفت که «در هفته‌های آينده، فرانسه تلاش خواهد کرد تا امنیت متحدان ایالات متحده، از جمله کردها تامین کند.»

چهارشنبه ۲۸ آذر (۱۹ دسامبر)، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، دستور خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه را صادر کرد. او گفت که ما پیروز شده‌ایم و داعش را در سوریه شکست داده‌ایم و این تنها دلیل ماندن ما در سوریه بوده است. وزارت دفاع آمریکا هم در توضیح برنامه خروج از سوریه اعلام کرد که آمریکا با متحدان خود در منطقه همکاری نزدیکی خواهد داشت.

اعلام خبر خروج نیروهای آمریکایی از منطقه، موجب افزایش نگرانی‌ها از آغاز درگیری‌های تازه در منطقه، به ویژه شروع دوباره عملیات‌‌‌های نظامی ارتش ترکیه علیه مواضع کردهای در سوریه شده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، دوشنبه هفته گذشته ۲۶ آذرماه در یک سخنرانی گفته بود «ممکن است حمله قریب‌الوقوعی در پیش باشد.» او در صحبت‌های روز دوشنبه خودش به این نکته هم اشاره کرد  کهدر گفت‌وگویی تلفنیکه با دونالد ترامپ داشته است؛ موافقت او را برای این عملیات نظامی به دست آورده است. 

 

 

پیشتر آمریکا گفته بود که پیشروی ارتش ترکیه در شرق رودخانه فرات را تحمل نخواهد کرد. آمریکایی‌ها در حال حاضر در این منطقه نیروی نظامی دارند. نیروهایی که حالا قرار است با فرمان جدید دونالد ترامپ از سوریه خارج شوند.  

ترکیه نیروهای کرد «یگان‌های مدافع خلق» (YPG) را شاخه‌ایی از حزب کارگران کردستان (PKK) می‌داند و آن‌ها را گروهی «تروریستی» خطاب می‌کند.

نیروهای کرد «یگان‌های مدافع خلق» نقش تعیین‌کننده‌ای در شکست «داعش» داشته‌اند و به لحاظ نظامی و استراتژیک نیز متحد و هم‌پیمان آمریکایی‌ها در جنگ با داعش به شمار می‌رفتند.

برخی از مسئولان نظامی اسرائیل نیز از خروج نیروهای آمریکایی از سوریه ابراز نگرانی کرده‌اند. عیران لیرمان، معاون مرکز مطالعات استراتژیک اسرائیل و فرمانده نظامی پیشین این کشور، در این باره گفته است:«این تصمیم نه تنها برای اسرائیل فاجعه‌بار است؛ بل که شامل متحدان ترامپ نیز خواهد شد که در برابر رژیم سوریه، ایران و روسیه تنها خواهند ماند.»

تازه چه خبر؟
نیکول پاشینیان،‌ نخست‌وزیر ارمنستان، از تلاش ارتش کشورش برای انجام کودتای نظامی خبر داد و گفت کابینه‌اش باید استعفا دهد. نخست‌وزیر ارمنستان روز...More
بنیامین نتانیاهو،‌ نخست‌وزیر اسرائیل و ولیعهد بحرین درباره برنامه هسته‌ای ایران و همچنین مشارکت کشورهای حاشیه خلیج فارس در تاسیس کارخانه واکسن‌سازی...More
دادستانی آلمانی یک شهروند این کشور را به جاسوسی از طریق تحویل نقشه‌ ساختمان پارلمان به روسیه متهم کرد. بر اساس اعلام دادستانی، این فرد که با یک شرکت...More
رافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،‌ هشدار داد در صورت دست نیافتن به توافق با ایران درباره برنامه هسته‌ای این کشور، جامعه بین‌الملل با...More