فراخوان پلیس کانادا برای ارائه اطلاعات در مورد قتل فعال سیاسی ایرانی در تورنتو | ایران اینترنشنال

فراخوان پلیس کانادا برای ارائه اطلاعات در مورد قتل فعال سیاسی ایرانی در تورنتو

در پی قتل مهدی امین، از مخالفان جمهوری اسلامی در تورنتو، پلیس کانادا از کسانی که در نزدیکی محل قتل این فعال سیاسی در تورنتو زندگی می‌کنند خواسته هر مورد مشکوکی که مشاهده کرده یا در دوربین‌های مداربسته ساختمان‌های آنها ثبت شده را به دایره جنایی پلیس اطلاع دهند.

پلیس کانادا روز جمعه در اطلاعیه‌ خود با تایید این‌که امین به قتل رسیده، اعلام کرد به دنبال جمع‌آوری اطلاعات و شواهد در مورد یک خودرو هوندا سی‌آروی مشکی است.

پلیس چهارشنبه عصر به وقت محلی جسد مهدی امین که ۵۸ سال داشت را در منزل شخصی خود در مارکهام در شمال تورنتو پیدا کرده بود.

به گزارش شبکه سی‌بی‌سی کانادا به نقل از دوستان و آشنایان امین، این فعال سیاسی ایرانی بیشتر وقت آزاد خود را به شرکت در رویدادهای اجتماعی و تظاهرات اختصاص می‌داد.

هم‌زمان با قتل مهدی امین، حامد اسماعیلیون،‌ نویسنده ساکن این شهر که همسر و فرزندش بر اثر اصابت موشک‌های سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی کشته شدند، نیز از «تهدید به مرگ» خود خبر داد.

در سال‌های اخیر، فعالان سیاسی و مدنی مخالف جمهوری اسلامی ساکن تورنتو بارها نسبت به افزایش حضور افراد و در مواردی نیروهای نزدیک به نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی از جمله وزارت اطلاعات و نیروی قدس، شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران، در تورنتو هشدار داده‌اند.

علاوه بر این، موارد متعددی از خانواده، بستگان و خود مقام‌ها و مدیران پیشین و فعلی جمهوری اسلامی در کانادا اقامت دارند. برخی از این مقام‌ها از جمله متهمان به فساد مالی بوده و در مواردی برخی از آنها همچنان در جمهوری اسلامی صاحب منصب هستند.

در اوایل مهرماه، بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها در گزارشی نسبت به گسترش نفوذ جمهوری اسلامی در کانادا هشدار داد و گفت این کشور به یک «کانونی اصلی» برای حامیان رژیم ایران تبدیل شده و آنها میلیاردها دلار را با پول‌شویی از ایران خارج کرده و در اقتصاد کانادا سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

بنابر این گزارش، دولت لیبرال کانادا به هشدارهای ایرانیان مقیم کانادا در مورد گسترش نفوذ جمهوری اسلامی توجهی نشان نمی‌دهد. این در حالی است که حامیان رژیم ایران در کانادا بسیاری از کنشگران ایرانی، از جمله خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی را مورد تهدید قرار داده‌اند.

براساس این گزارش، حامیان رژیم ایران در تورنتو به صورت علنی بسیاری از ایرانیان کانادایی را مورد تهدید فیزیکی قرار داده‌اند.

در این گزارش، بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها بی‌توجهی دولت جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، به گسترش حضور جمهوری اسلامی در این کشور را با سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته از سوی وابستگان رژیم ایران در این کشور مرتبط دانسته بود.

بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها در این گزارش به تهدیدات گسترش حضور نیروهای جمهوری اسلامی در کانادا برای مخالفان اشاره و تاکید کرد: «این پیامی است که ایرانیان کانادایی از تهران و به نوعی از اوتاوا دریافت کرده‌اند: هیچ‌کجا از جمهوری‌اسلامی در امان نیستید.»

تازه چه خبر؟
فواد حسین، وزیر خارجه عراق، کشته شدن محسن فخری‌زاده، عضو ارشد سپاه پاسداران و از طراحان برنامه موشکی و هسته‌ای ایران، را محکوم کرد. سخنگوی وزارت...More
بر اساس اعلام یک سازمان حقوق بشری و همچنین ویدئوهای پخش شده در شبکه‌های اجتماعی، نیروهای امنیتی بلاروس بیش از ۱۰۰ نفر را در تجمعات معترضان در مینسک،...More
به گفته مقام‌های محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد، از سه نفری که متهم به کشتن یک توله خرس در منطقه حفاظت‌شده دنا هستند، یک نفر بازداشت شد و دو نفر...More
اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان اعلام کرد تردد در نزدیکی تالاب‌های این استان به دلیل مشاهده آنفولانزای پرندگان در کشور ممنوع شده است. نبی‌الله قائد...More
محمد بن راشد آل مکتوم، نخست وزیر امارات متحده عربی و امیر دوبی، اعلام کرد که دولت این کشور تشکیل یک شورای ملی جدید در حوزه امنیت سایبری را تصویب کرد...More