فدریکا موگرینی: اروپا مصمم به حفظ برجام است | ایران اینترنشنال

فدریکا موگرینی: اروپا مصمم به حفظ برجام است

 

سه کشور بریتانیا، فرانسه و آلمان، روز پنج‌شنبه ۲۱ دی‌ماه در یک اقدام مشترک از دونالد ترامپ خواستند تا با پشتیبانی از ادامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) از دستیابی ایران به بمب هسته‌ای جلوگیری کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این درخواست تنها یک روز پیش از اعلام نظر دولت ترامپ در مورد موضع نهایی آمریکا در مورد برجام، صورت می‌گیرد.  در صورت خروج واشنگتن از این توافق این احتمال می‌رود که تحریم‌هایی که در پی این توافق برداشته شده بود، بار دیگر اعمال شود. در این صورت احتمال مرگ این توافق زیاد است.  

به گفته رویترز، موضع‌گیری مقامات سه کشور اروپایی در مورد توافق هسته ای «در تضاد مستقیم با موضع دونالد ترامپ قرار دارد، که آن را یکی از بدترین معامله‌ها خوانده است».

در همین راستا، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران که در بروکسل به سر می برد، روز پنج‌شنبه با وزاری خارجه آلمان، بریتانیا، فرانسه و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار کرد.

این سفر به دعوت فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، صورت گرفت. آینده برجام و نا آرامی‌های اخیر در ایران از محور‌های گفتگو‌های مقامات اروپایی با وزیر خارجه ایران اعلام شده است.

ظریف، پس از این دیدار در حساب کاربری خود در توییتر نوشت، که نشست بروکسل اجماع قدرتمندی بود مبنی بر این‌که ایران به برجام پایبند است.

 

 

موگرینی نیز، پس از این دیدار در کنفرانس خبری مشترکی با وزرای خارجه بریتانیا، فرانسه و آلمان گفت که اروپا مصمم به حفظ برجام است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، برجام را توافقی نتیجه بخش خوانده و گفت، انتظار داریم همه طرف ها به طور کامل به آن پایبند باشند.

او تاکید کرد که مسائلی مانند برنامه موشکی ایران، خارج از حوزه توافق هسته ای است و باید در چارچوبی دیگر به آن رسیدگی شود.

از سوی دیگر، گابریل زیگمار وزیر خارجه آلمان ، تاکید کرد: «ما مشترکا خواهان حفظ این توافق هستیم و مخالف هرگونه اقدامی که  بخواهد احتمالا آن را تضعیف کند هستیم»

این سه کشور اروپایی با صدور اطلاعیه مشترکی گفته‌اند که هیچ گزینه دیگری در حال حاضر در مقابل این توافق وجود ندارد و تحریم‌های برداشته شده باید به قوت خود باقی بماند.

 

تازه چه خبر؟
شهبانو فرح پهلوی در پیامی به مناسبت روز جهانی زن، با اشاره مبارزه و فداکاری زنان ایران در راه حقوق پایمال شده خود و رسیدن به فردای ایرانی آزاد، گفت:...More
فرهاد ابول‌نژادیان، رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز، اعلام کرد که شمار مراجعه بیماران کرونا با ۶ هزار و ۷۰۰ نفر به مراکز بهداشتی و درمانی خوزستان طی...More
حمیدرضا میلانی‌نژاد، دبیر انجمن صنفی راهنمایان گردشگری خراسان رضوی، از ورشکستگی بیش از ۳۰۰ آژانس مسافرتی در مشهد در سال‌جاری خبر داد. دبیر انجمن صنفی...More
احمد مرادی، نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، گفت که دولت توان ایجاد یک میلیون شغل مورد نیاز در سال را ندارد. نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس...More
مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا اعلام کرد تا صبح شنبه شانزدهم اسفند، ۸۷ میلیون و ۹۱۲ هزار و ۳۲۳ دوز واکسن به شهروندان ایالات متحد‌ه تزریق...More