علی عبدالله صالح، رییس جمهور پیشین یمن کشته شد | ایران اینترنشنال

علی عبدالله صالح، رییس جمهور پیشین یمن کشته شد

 

به گزارش تلویزون رسمی نیرو های مسلح حوثی، علی عبدالله صالح، رییس جمهور پیشین و متحد سابق جنبش نظامی حوثی های یمن (انصار الله)، در پی حمله به محل اقامتش در شهر صنعا، پایتخت یمن و درحین فرار به همراه ياسرالعواضي وعارف زکا در جاده ذمار به بيضا کشته شده است.

خبرگزاری رویترز نیز، به نقل از تلویزیون المسیره، نوشت: " وزارت کشور یمن پایان بحران توسط  شبه نظامیانِ خائن، را با کشته شدن رهبر این خائنین به همراه تعدادی از هواداران جنایتکارش، اعلام کرد."

روابط علی عبدالله صالح و حوثی‌ها ظرف سه روز گذشته، در پی حمله عناصر انصارالله به مراکز و منازل رهبران حزب کنگره ملی یمن وابسته به رئيس جمهور پیشین یمن، به تنش کشیده شده بود. صالح در پی حملات انصارالله، در بیانیه‌ای از هوادارنش خواست از دستورات حوثی‌ها سرپیچی کنند. 

یاسر الیمانی یکی از رهبران حزب کنگره ملی یمن، گفته که ظرف روزهای آینده، نام رهبر نبرد علیه حوثی‌ها را اعلام خواهند کرد. 

یاسر العواضی، نایب رئيس حزب کنگره ملی یمن که به همراه صالح بود، در این حادثه کشته شده است. تصاویر جسد العواضی از سوی رسانه‌های نزدیک به حزب کنگره منتشر شد.

برخی تحلیگران پیش‌بینی می‌کنند که حزب ‌کنگره ملی یمن، پس از مرگ صالح، به دولت قانونی یمن به رهبری عبدربه منصور هادی که از حمایت عربستان سعودی برخودار است، نزدیک خواهد شد.

هم‌زمان گزارش شده عبدربه منصور هادی، رئیس جمهور در تبعید  یمن به نیروهای ارتش دستور داده وارد صنعا شوند. همچنین گارد ریاست جمهوری در تعز از نیروهای خود خواست برای لغو محاصره صنعا و رویارویی با حوثی‌ها وارد عمل شوند.
در همین حال ائتلاف عربی از ساکنان و غیرنظامیان صنعا خواست تا حداقل ۵۰۰ متر از تجمعات و مقرهای حوثی‌ها فاصله بگیرند.

تلویزیون اسکای‌نیوز عربی نیز در گزارشی پیرامون حادثه کشته شدن رئیس جمهور پیشین یمن گزارش داده که خالد، فرزند علی عبدالله صالح، در این حادثه زخمی و توسط حوثی‌ها به اسارت درآمده است. 

اسکای‌نیوز به نقل از منابع خود گفته که صالح نخست، دستگیر و سپس به دستور عبدالملک حوثی، رهبر حوثی‌ها، اعدام شده است. 

در همین حال، خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی گفته که عناصر گروه انصارالله وابسته به حوثی‌ها، منزل علی عبدالله صالح در صنعا، را منفجر کرده اند. 

از سوی دیگر، حزب کنگره ملی یمن، در بیانیه‌ای با تأیید خبر کشته شدن رئيس جمهور پیشین یمن، حوثی‌ها را به دستگیری صالح و سپس اعدام میدانی وی در نزدیکی صنعا متهم کرده است. 

 

تازه چه خبر؟
به گزارش رویترز، در پی بازگشت طالبان به قدرت و در میانه رقابت‌ها برای نمایندگی افغانستان در سازمان ملل، طالبان غلام اسحاق‌زی، فرستاده ویژه دولت...More
رهبران دو حزب اصلی آلمان قصد دارند برای تشکیل دولت با احزاب سبز و دموکرات‌های آزاد مذاکره کنند آرمین لاشت، رهبر حزب دموکرات مسیحی آلمان با وجود شکست...More
بنا بر اعلام شورای امنیت ملی کاخ سفید، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید قرار است همراه فرستاده ویژه آمریکا در امور یمن به عربستان سعودی و امارات...More
سپاه پاسداران اعلام کرد دو نفر از کارکنان مرکز تحقیقات خودکفایی سپاه در تهران که در پی آتش‌سوزی مجروح شده بودند،‌ جانشان را از دست داده‌اند. این...More
محمد ناطقی، اقتصاددان و کارشناس سرمایه، با اشاره به ناامنی‌های سیاسی و اقتصادی در ایران گفت «حتی یک خارجی، از سر کنجکاوی هم که شده» در این کشور...More