عربستان سعودی وقوع حمله موشکی و پهپادی به بندر راس تنوره و تاسیسات آرامکو در ظهران را تایید کرد | ایران اینترنشنال

عربستان سعودی وقوع حمله موشکی و پهپادی به بندر راس تنوره و تاسیسات آرامکو در ظهران را تایید کرد

عربستان سعودی تایید کرد که صبح و عصر یک‌شنبه مناطقی از شرق این کشور از جمله محوطه یک مخزن نفت در بندر راس تنوره و یک منطقه مسکونی کارکنان شرکت نفتی آرامکو در ظهران هدف حملات پهپادی و موشکی قرار گرفته است.

سخنگوی وزارت انرژی عربستان سعودی، ضمن محکوم کردن تلاش برای حمله به بندر راس‌تنوره و منطقه‌ای مسکونی در ظهران، گفت که محوطه یک مخزن نفت در بندر راس‌تنوره، واقع در منطقه الشرقیه، صبح یک‌شنبه هدف حمله پهپادی که از سوی دریا می‌آمد، قرار گرفت.

به گفته سخنگوی وزارت انرژی عربستان سعودی، عصر یک‌شنبه هفدهم اسفند ماه، نیز به تاسیسات نفتی آرامکو و منطقه مسکونی کارمند این شرکت و خانواده‌هایشان، حمله موشکی شده است. این مقام وزارت انرژی عربستان سعودی گفت که این حملات خسارت جانی و مالی نداشته است.

 

یک مشاور دیوان پادشاهی عربستان نیز به وال‌استریت ژورنال گفت تمامی نشانه‌ها حاکی از دست داشتن ایران است. به گفته این مشاور که نام او ذکر نشده، روشن نیست که مبدأ حملات ایران بوده یا عراق، اما مستقیما از یمن نبوده است. 

ترکی المالکی، سخنگوی وزارت دفاع عربستان سعودی، در بیانیه‌ای درباره حملات روز یک‌شنبه به این کشور، گفت:‌ «این حملات نافرجام علیه امنیت عربستان سعودی و مواضع اقتصادی نبود، بلکه قلب اقتصاد و نفت جهان، و امنیت انرژی جهانی را هدف قرار داده بود.»

سخنگوی حوثی‌های‌ یمن، شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران، ساعتی پیش مسئولیت این حملات را بر عهده گرفت و اعلام کرد که «شبه‌نظامیان حوثی در عملیاتی مراکز نظامی و حساس در شهرهای دمام و جازان و تاسیسات نفتی آرامکو» را هدف قرار داده‌اند.

به گفته سخنگوی حوثی‌های یمن در این حمله ۱۴ پهپاد و  هشت موشک بالستیک این مراکز را هدف قرار دادند.

کنسولگری آمریکا در ظهران نیز با انتشار اطلاعیه‌ای از گزارش‌هایی درباره حمله موشکی و انفجارهای عصر یک‌شنبه در محدوده شهرهای ظهران، دمام و خُبر در شرق عربستان سعودی خبر داد.

اطلاعیه کنسولگری آمریکا در ظهران با اشاره به تکرار این حملات، به شهروندان ایالات متحده هشدار داد تا اقدامات احتیاطی را در مورد وقوع مجدد این حملات مورد توجه قرار دهند.

پارلمان عرب، مجلس کشورهای عربی، نیز حملات حوثی‌ها علیه عربستان سعودی را محکوم کرد و خواستار موضع فوری جامعه جهانی شد.

مصر و جیبوتی حملات پهپادی و موشکی روز یک‌شنبه به بندر راس‌تنوره و منطقه مسکونی در شهر ظهران عربستان سعودی را محکوم کردند.

شورای همکاری خلیج فارس نیز ضمن محکوم کردن «حملات نافرجام به مواضعی در راس‌تنوره و تاسیسات آرامکو در ظهران»، آن را «حملات تروریستی» خواند و تاکید کرد که این ‌حملات تنها حمله عربستان سعودی نیستند، بلکه عصب اقتصاد جهان را هدف قرار می‌دهند.

این شورا تاکید کرد که برای تضمین استقرار و تداوم جریان انرژی، از عربستان سعودی در مقابل این « حملات تروریستی» حمایت می‌کنید.

تازه چه خبر؟
مجتبی ذوالنوری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، مدعی شد که غربی‌ها در مذاکرات جدید خواسته‌اند برد موشک‌های ایران «۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلومتر باشد...More
محمود احمدی‌نژاد در نامه‌ای به حسن روحانی، ضمن دفاع از عملکرد دولت خود، دولت روحانی را «ضعیف‌ترین، فرسوده‌ترین و ناکارآمدترین کابینه بعد از انقلاب»...More
بنابر گزارش‌ها، در جریان تجمع عصر جمعه شهروندان اهواز در بلوار ساحلی این شهر چند نفر بازداشت شدند. پایگاه خبری امتداد تعداد بازداشت‌شدگان را چهار مرد...More
بیش از ۸۰۰ دانشجو در بیانیه‌ای ضمن حمایت از اعتصاب کارگران صنعت نفت اعلام کردند که نفوذ خصوصی‌سازی ضربات جبران‌ناپذیری به کارگران و بخش‌های گوناگون...More
هیات منصفه دادگاهی در آمریکا، علیه یک شهروند کانادایی-ایرانی‌ به اتهام صادرات غیرقانونی به ایران اعلام جرم کرد. هیات منصفه یک دادگاه فدرال در...More