عربستان سعودی وقوع حمله موشکی و پهپادی به بندر راس تنوره و تاسیسات آرامکو در ظهران را تایید کرد | ایران اینترنشنال

عربستان سعودی وقوع حمله موشکی و پهپادی به بندر راس تنوره و تاسیسات آرامکو در ظهران را تایید کرد

عربستان سعودی تایید کرد که صبح و عصر یک‌شنبه مناطقی از شرق این کشور از جمله محوطه یک مخزن نفت در بندر راس تنوره و یک منطقه مسکونی کارکنان شرکت نفتی آرامکو در ظهران هدف حملات پهپادی و موشکی قرار گرفته است.

سخنگوی وزارت انرژی عربستان سعودی، ضمن محکوم کردن تلاش برای حمله به بندر راس‌تنوره و منطقه‌ای مسکونی در ظهران، گفت که محوطه یک مخزن نفت در بندر راس‌تنوره، واقع در منطقه الشرقیه، صبح یک‌شنبه هدف حمله پهپادی که از سوی دریا می‌آمد، قرار گرفت.

به گفته سخنگوی وزارت انرژی عربستان سعودی، عصر یک‌شنبه هفدهم اسفند ماه، نیز به تاسیسات نفتی آرامکو و منطقه مسکونی کارمند این شرکت و خانواده‌هایشان، حمله موشکی شده است. این مقام وزارت انرژی عربستان سعودی گفت که این حملات خسارت جانی و مالی نداشته است.

 

یک مشاور دیوان پادشاهی عربستان نیز به وال‌استریت ژورنال گفت تمامی نشانه‌ها حاکی از دست داشتن ایران است. به گفته این مشاور که نام او ذکر نشده، روشن نیست که مبدأ حملات ایران بوده یا عراق، اما مستقیما از یمن نبوده است. 

ترکی المالکی، سخنگوی وزارت دفاع عربستان سعودی، در بیانیه‌ای درباره حملات روز یک‌شنبه به این کشور، گفت:‌ «این حملات نافرجام علیه امنیت عربستان سعودی و مواضع اقتصادی نبود، بلکه قلب اقتصاد و نفت جهان، و امنیت انرژی جهانی را هدف قرار داده بود.»

سخنگوی حوثی‌های‌ یمن، شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران، ساعتی پیش مسئولیت این حملات را بر عهده گرفت و اعلام کرد که «شبه‌نظامیان حوثی در عملیاتی مراکز نظامی و حساس در شهرهای دمام و جازان و تاسیسات نفتی آرامکو» را هدف قرار داده‌اند.

به گفته سخنگوی حوثی‌های یمن در این حمله ۱۴ پهپاد و  هشت موشک بالستیک این مراکز را هدف قرار دادند.

کنسولگری آمریکا در ظهران نیز با انتشار اطلاعیه‌ای از گزارش‌هایی درباره حمله موشکی و انفجارهای عصر یک‌شنبه در محدوده شهرهای ظهران، دمام و خُبر در شرق عربستان سعودی خبر داد.

اطلاعیه کنسولگری آمریکا در ظهران با اشاره به تکرار این حملات، به شهروندان ایالات متحده هشدار داد تا اقدامات احتیاطی را در مورد وقوع مجدد این حملات مورد توجه قرار دهند.

پارلمان عرب، مجلس کشورهای عربی، نیز حملات حوثی‌ها علیه عربستان سعودی را محکوم کرد و خواستار موضع فوری جامعه جهانی شد.

مصر و جیبوتی حملات پهپادی و موشکی روز یک‌شنبه به بندر راس‌تنوره و منطقه مسکونی در شهر ظهران عربستان سعودی را محکوم کردند.

شورای همکاری خلیج فارس نیز ضمن محکوم کردن «حملات نافرجام به مواضعی در راس‌تنوره و تاسیسات آرامکو در ظهران»، آن را «حملات تروریستی» خواند و تاکید کرد که این ‌حملات تنها حمله عربستان سعودی نیستند، بلکه عصب اقتصاد جهان را هدف قرار می‌دهند.

این شورا تاکید کرد که برای تضمین استقرار و تداوم جریان انرژی، از عربستان سعودی در مقابل این « حملات تروریستی» حمایت می‌کنید.

تازه چه خبر؟
وکیل هالک‌بانک، روز دوشنبه ۲۳ فروردین ماه، به یکی از دادگاه‌های تجدیدنظر در آمریکا اعلام کرد که این بانک دولتی ترکیه از پیگرد قانونی ایالات متحده...More
پایگاه خبری آکسیوس گزارش داد جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، و همتای‌ اسرائیلی‌اش بن شبات به همراه تیم‌های امنیت ملی دو کشور روز سه‌شنبه در...More
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، گفت ایران هیچ‌گاه تلاش خود برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را متوقف نکرده و تاکید کرد به جمهوری اسلامی اجازه نخواهد...More
ژاپن اعلام کرد یک میلیون تن آب پسماند آلوده نیروگاه اتمی فوکوشیما را که در زلزله سال ۲۰۱۱ آسیب دیده بود به اقیانوس می‌ریزد. اجرای این تصمیم که سال‌...More
علی فرهمندپور، فرماندار ویژه دزفول از بستری بیماران در راهروهای بیمارستان دزفول به دلیل پر شدن تخت‌های بیمارستانی خبر داد. فرهمندپور افزود که وضعیت...More