عربستان سعودی متهم به هک تلفن همراه یکی از مخالفان | ایران اینترنشنال

عربستان سعودی متهم به هک تلفن همراه یکی از مخالفان

یک طنزپرداز مقیم لندن، عربستان سعودی را متهم کرد که با کمک یک بدافزاری اسراییلی دو تلفن همراه آیفون او را هک کرده است.

غانم المصاریر الدوسری، طنزپردازی اهل عربستان سعودی است که می‌گوید در لندن، پایتخت بریتانیا به خاطر تهدیدهای سعودی‌ها تحت حمایت پلیس زندگی می‌کند.

نامه‌ای به نمایندگی از الدوسری در روز سه‌شنبه، هفتم خرداد به سفارت عربستان سعودی در لندن فرستاده شده و یک نسخه از آن در اختیار روزنامه گاردین قرار گرفته است.

این نامه ادعا می‌کند بدافزار «پگاسوس» متعلق به گروه «ان‌اس‌او»، یک شرکت امنیتی اسراییلی ارتباطات الدوسری را شنود کرده است.

ان‌او‌اس نرم‌افزار پگاسوس را در اختیار چندین کشور از جمله عربستان سعودی قرار داده است و این دولت‌ها متهم شده‌اند که از آن برای شنود روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق بشر و مدنی استفاده می‌کنند.

در اوایل ماه مه هم پیام‌رسان واتس‌اپ از یک ایراد امنیتی خبر داد و گفت بدافزار شرکت ان‌او‌اس روی نرم‌افزار این شرکت نصب شده است. واتس‌اپ در آن زمان از تمامی کاربرانش خواست تا نسخه این اپ را به‌روز رسانی کنند تا این ایراد رفع شود.

 

احتمال شنود همراه با پیامک‌هایی مشکوک

الدوسری در نامه‌اش ادعا می‌کند که او در ژوئن ۲۰۱۸ پیام‌هایی مشکوک دریافت کرده است. ردیابی این پیام‌ها به یک کاربر پگاسوس رسیده است که «متمرکز عربستان سعودی‌ها» معرفی شده است. همین کاربر پگاسوس، پیش‌تر متهم به شنود یک منتقد دیگر عربستان سعودی شده بود.

او در این نامه نتیجه گرفته که استفاده عربستان سعودی از پگاسوس، در کنار اینکه او بر لینک‌های فیشینگ فرستاده شده کلیک کرده است، «با قطعیت تمام ثابت می‌کند» که این پادشاهی مسئول فرستادن پیام‌های مشکوک به اوست و در تلفن همراه او اختلال ایجاد کرده است.

وکیل الدوسری به سفارت عربستان سعودی در لندن شش هفته فرصت برای پاسخگویی داده است و این پادشاهی را تهدید کرده که سپس آن‌ها را به دادگاه خواهد کشاند.

او می‌گوید عربستان سعودی داده‌های خصوصی موکلش را از جمله اطلاعات مرتبط به فعالیت‌های «او برای ارتقاء وضعیت حقوق بشر» در این کشور را «دزدیده است».

بخشی از این اطلاعات به تازگی توسط «لابراتوار شهروندان» دانشگاه تورنتو در کانادا در اختیار الدوسری قرار گرفته‌اند.

عربستان سعودی هنوز واکنشی به این ادعا نشان نداده است.

گاردین نوشت به تازگی دولت‌های نروژ و کانادا به چند منتقد عربستان سعودی در این کشورها هشدار داده‌اند که آن‌ها هدف خطرهای احتمالی ناشی از شنودهای این پادشاهی قرار گرفته‌اند.

سال گذشته جمال خاشقچی پس از ورود به کنسولگری عربستان سعودی در شهر استانبول ترکیه ناپدید شد. دولت ترکیه سپس اعلام کرد خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد این پادشاهی در روزنامه واشنگتن‌پست، در این کنسولگری به قتل رسیده است.

تازه چه خبر؟
به گفته یکی از مقام‌های دفتر دادستانی ضد‌تروریسم فرانسه، شب گذشته هفت نفر، از جمله دو فرد زیر ۱۸ سال، در جریان تحقیق در مورد قتل ساموئل پتی، معلم...More
آرمن سرکیسیان، رییس‌جمهوری ارمنستان، عازم بروکسل شد تا در مورد درگیری ناگورنو قره‌باغ با ناتو و مقام‌های اتحادیه اروپا گفت‌و‌گو کند. بنا بر اعلام...More
رییس فراکسیون محیط زیست مجلس اعلام کرد از ابتدای آذرماه سال جاری صید ترال به مدت دو سال ممنوع می‌شود. سمیه رفیعی گفت شامگاه سه‌شنبه توافق‌نامه‌ای در...More
جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی گرانی‌های اخیر با حضور علیرضا رزم‌حسینی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، برگزار شد. محمدباقر قالیباف، رییس مجلس، گفت در این...More
باشگاه خبرنگاران جوان، وابسته به صدا و سیما، به نقل از یک منبع آگاه از صدور حکم ۱۲ سال زندان برای علی‌اصغر پیوندی، رییس سابق جمعیت هلال احمر، خبر داد...More