عربستان سعودی متهم به هک تلفن همراه یکی از مخالفان | ایران اینترنشنال

عربستان سعودی متهم به هک تلفن همراه یکی از مخالفان

یک طنزپرداز مقیم لندن، عربستان سعودی را متهم کرد که با کمک یک بدافزاری اسراییلی دو تلفن همراه آیفون او را هک کرده است.

غانم المصاریر الدوسری، طنزپردازی اهل عربستان سعودی است که می‌گوید در لندن، پایتخت بریتانیا به خاطر تهدیدهای سعودی‌ها تحت حمایت پلیس زندگی می‌کند.

نامه‌ای به نمایندگی از الدوسری در روز سه‌شنبه، هفتم خرداد به سفارت عربستان سعودی در لندن فرستاده شده و یک نسخه از آن در اختیار روزنامه گاردین قرار گرفته است.

این نامه ادعا می‌کند بدافزار «پگاسوس» متعلق به گروه «ان‌اس‌او»، یک شرکت امنیتی اسراییلی ارتباطات الدوسری را شنود کرده است.

ان‌او‌اس نرم‌افزار پگاسوس را در اختیار چندین کشور از جمله عربستان سعودی قرار داده است و این دولت‌ها متهم شده‌اند که از آن برای شنود روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق بشر و مدنی استفاده می‌کنند.

در اوایل ماه مه هم پیام‌رسان واتس‌اپ از یک ایراد امنیتی خبر داد و گفت بدافزار شرکت ان‌او‌اس روی نرم‌افزار این شرکت نصب شده است. واتس‌اپ در آن زمان از تمامی کاربرانش خواست تا نسخه این اپ را به‌روز رسانی کنند تا این ایراد رفع شود.

 

احتمال شنود همراه با پیامک‌هایی مشکوک

الدوسری در نامه‌اش ادعا می‌کند که او در ژوئن ۲۰۱۸ پیام‌هایی مشکوک دریافت کرده است. ردیابی این پیام‌ها به یک کاربر پگاسوس رسیده است که «متمرکز عربستان سعودی‌ها» معرفی شده است. همین کاربر پگاسوس، پیش‌تر متهم به شنود یک منتقد دیگر عربستان سعودی شده بود.

او در این نامه نتیجه گرفته که استفاده عربستان سعودی از پگاسوس، در کنار اینکه او بر لینک‌های فیشینگ فرستاده شده کلیک کرده است، «با قطعیت تمام ثابت می‌کند» که این پادشاهی مسئول فرستادن پیام‌های مشکوک به اوست و در تلفن همراه او اختلال ایجاد کرده است.

وکیل الدوسری به سفارت عربستان سعودی در لندن شش هفته فرصت برای پاسخگویی داده است و این پادشاهی را تهدید کرده که سپس آن‌ها را به دادگاه خواهد کشاند.

او می‌گوید عربستان سعودی داده‌های خصوصی موکلش را از جمله اطلاعات مرتبط به فعالیت‌های «او برای ارتقاء وضعیت حقوق بشر» در این کشور را «دزدیده است».

بخشی از این اطلاعات به تازگی توسط «لابراتوار شهروندان» دانشگاه تورنتو در کانادا در اختیار الدوسری قرار گرفته‌اند.

عربستان سعودی هنوز واکنشی به این ادعا نشان نداده است.

گاردین نوشت به تازگی دولت‌های نروژ و کانادا به چند منتقد عربستان سعودی در این کشورها هشدار داده‌اند که آن‌ها هدف خطرهای احتمالی ناشی از شنودهای این پادشاهی قرار گرفته‌اند.

سال گذشته جمال خاشقچی پس از ورود به کنسولگری عربستان سعودی در شهر استانبول ترکیه ناپدید شد. دولت ترکیه سپس اعلام کرد خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد این پادشاهی در روزنامه واشنگتن‌پست، در این کنسولگری به قتل رسیده است.

تازه چه خبر؟
نرخ رسمی تورم سالانه در ایران که از سوی مرکز آمار این کشور اعلام می‌شود رکورد ۲۶ سال اخیر را شکاند و به رقم ۴۳ درصد در خردادماه رسید. نرخ تورم سالانه...More
در حالی که قیمت نفت برنت به بالاترین میزان در دو سال گذشته رسیده است، یک کارشناس شرکت خدمالی مالی سوییس‌کوت اعلام کرد این افزایش قیمت ناشی از رییس‌...More
علی ملک حسینی، دادستان عمومی و انقلاب یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، از بازداشت بیش از ۱۰۰ نفر در این شهر در روز برگزاری انتخابات خبر داد...More
علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی، در واکنش به تحریم گسترده انتخابات اخیر در ایران، گفت چه آرای باطله و چه کسانی که پیش از این پای صندوق رای حاضر...More
عبدالنبی موسوی‌فرد، نماینده خامنه‌ای در خوزستان، گفت که با وجود برگزیده شدن ابراهیم رییسی برای ریاست جمهوری، نباید توقع حل فوری مشکلات را داشته باشیم...More