عربستان سعودی در حال بررسی توزیع واکسن کرونا میان کشورهای کم‌درآمد منطقه | ایران اینترنشنال

عربستان سعودی در حال بررسی توزیع واکسن کرونا میان کشورهای کم‌درآمد منطقه

عربستان سعودی می‌گوید در حال بررسی تنظیم برنامه‌ای برای توزیع واکسن کرونا میان کشورهای کم‌درآمد منطقه خاورمیانه و آفریقا است.

محمد جعدان، وزیر دارایی این کشور، روز سه‌شنبه هفتم بهمن‌ماه در حاشیه جلسه مجازی رهبران جهان و مدیران بازرگانی داووس با اعلام این خبر گفت: «عربستان سعودی خود به فکر برنامه‌ای جدی برای ارائه حمایت و واکسیناسیون بیشتر است.»

او در گفت‌وگو با روزنامه فایننشال‌تایمز اضافه کرد: «ما در حال مذاکره با بسیاری از شرکت‌های واکسن‌سازی هستیم که واکسیناسیون بیشتری به خصوص برای کشورهای کم‌درآمد در این قسمت از جهان و آفریقا مهیا کنیم.»

او در این زمینه به نام کشورهای مورد نظر اشاره نکرد، اما گفت کشورهای کم‌درآمدی مثل یمن قادر نخواهند بود تعداد کافی از جمعیت خود را سریعا و تنها از طریق کوواکس واکسینه کنند.

فایننشال‌تایمز نوشته پیشنهاد این برنامه جدید همزمان با ناامیدی از سرعت پایین کوواکس، برنامه سازمان جهانی بهداشت برای واکسیناسیون، مطرح می‌شود.

سازمان جهانی بهداشت قرار است در چارچوب این برنامه برای توزیع دو میلیارد واکسن ویروس کرونا به ویژه در کشورهای فقیرتر تا پایان سال اقدام کند.

عربستان سعودی نخستین محموله واکسن خود را بیش از یک ماه پیش از شرکت فایزر-بیونتک دریافت کرد و به محض رسیدن آن کارزار واکسیناسیون عمومی خود را به راه انداخت.

سلمان بن عبدالعزیز و محمد بن سلمان، پادشاه و ولیعهد این کشور، در دی‌ماه در مقابل دوربین رسانه‌ها واکسن فایزر را تزریق کردند.

عربستان سعودی تاکنون چندین میلیون دوز واکسن کرونا از شرکت‌هایی از جمله فایزر-بیونتک تهیه کرده و همچنین نیز در پی ادامه تامین واکسن از طریق شرکت بریتانیایی-سوئدی آسترازنکا است.

تاکنون بیش از ۳۶۷ هزار مورد ابتلا به کرونا در این کشور گزارش شده و نزدیک به شش هزار و ۳۶۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

تازه چه خبر؟
نادر سلطانی، معاون مرکز اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، گفت که ۷۰ نفر از نیرو‌های اورژانس پیش بیمارستانی اهواز به ویروس کرونا مبتلا...More
منابع خبری العربیه، دلیل ابتلای بشار اسد به کووید-۱۹ را دیدار محرمانه او با سورنا ستاری معاون رییس‌جموری ایران ذکر کرده و اعلام کردند که احتمالا...More
مرکز مدیریت و پیشگیری بیماری در آمریکا روز دوشنبه راهنمایی را برای کسانی که برای مقابله با کرونا واکسینه شده‌اند منتشر کرد تا به سوال‌های آن‌ها...More
خبرگزاری رویترز از اقدام ایران از آغاز غنی‌سازی اورانیوم با سومین آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته آی‌آر-۲ام، در نیروگاه زیرزمینی هسته‌ای نطنز خبر داد...More
حسن اسفندیار، دبیرکل عملیات و برنامه‌های بشردوستانه بین‌المللی جمعیت هلال‌احمر ایران، واکسیناسیون کرونا برای پناهندگان و مهاجران ساکن ایران را به «...More