عذرخواهی مسوولان برگزاری المپیک زمستانی از ورزشکاران ایرانی | ایران اینترنشنال

عذرخواهی مسوولان برگزاری المپیک زمستانی از ورزشکاران ایرانی

 

 

کمیته بین‌المللی المپیک و مسوول کمیته برگزاری بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۱۸،  امروز ۲۰ بهمن ماه  در نامه‌ای به صورت رسمی از ایران عذرخواهی کرد.

شاهرخ شهنازی، دبیرکل کمیته ملی المپیک در گفت‌وگو با ایسنا در این مورد از دو نامه عذرخواهی برای ایران به دلیل عدم اهدای گوشی‌‌های موبایل به ورزشکاران ایرانی، خبر داده و گفته است:« یکی را رییس کمیته برگزاری بازی‌های المپیک

زمستانی به سرپرست کاروان ایران داده و در آن عذرخواهی کرده و دلایل خود را توضیح داده‌ که به دلیل ناهماهنگی این اتفاق افتاده و مسوولیت را بر عهده گرفته‌ است.»

هم‌چنین بر اساس این گزارش و به گفته شهنازی، مسوولان برگزاری بازی‌‌های المپیک اعلام کرده‌اند که «جلسه‌ای را با ورزشکاران ایران خواهند داشت و هدایا را حضوری اهدا می‌کنند.»

او ادامه داد: «نامه دوم را یکی از مسوولان کمیته بین‌المللی المپیک برای رییس کمیته ملی المپیک ارسال کرده و به شدت اظهار تاسف و عذرخواهی کرده است. حتی اعلام کرده در صورت فرصت جلسه‌ای را با مسوولان و ورزش ایران داشته باشد و دلجویی کند.»

در پی تصمیم عدم اهدای گوشی‌های ساخت شرکت سامسونگ به ورزشکاران ایرانی حاضر در المپیک زمستانی،‌ محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور نیز پیش از این عذرخواهی در نامه‌‌ای به محمد جواد حشمتی،‌ معاون قضایی وی، خواستار پیگیری ویژه این موضوع شده است.

به گزارش ایسنا، دادستان کل ایران روز جمعه ۲۰ بهمن، در این نامه خواستار احضار مدیر شرکت سامسونگ در ایران در اولین فرصت شده و تاکید کرده است که نسبت به این موضوع، توضیح و بررسی صورت گیرد.

منتظری، ضمن اینکه این اقدام شرکت سامسونگ را «توهین‌آمیز»‌خوانده و در نامه خود متذکر شده که «به دنبال اقدام توهین‌آمیز شرکت سامسونگ کره جنوبی با ورزشکاران و در پی آثار سوء سیاسی و اجتماعی آن در سطح بین‌المللی و با توجه به کسب منافع سرشار سالانه شرکت مذکور در فروش محصولات خود در جمهوری اسلامی ایران، مقرر می‌دارد در اولین فرصت مدیر شرکت سامسونگ در ایران را احضار و نسبت به موضوع، اخذ توضیح و بررسی صورت گیرد.»

دادستان کل کشور در نامه خود همچنین تاکید کرده که «چنانچه شرکت سامسونگ متعهد به جبران خسارت معنوی به نحو متناسب با اقدام اهانت آمیز خود شدند، زمان مناسبی را تعیین و به مرکز شرکت اعلام نمایند.»

وی در عین حال به شرکت سامسونگ هشدار داده است که «در صورتی که متعهد به جبران خسارت معنوی نشود،‌ این شرکت باید به عنوان شخصیت حقوقی و در اجرای بند الف ماده ٨ و مواد ١١، ١٤ و ٦٨٨ قانون آیین دادرسی کیفری و مواد ٢٠ و ١٤٣ قانون مجازات اسلامی به دادسرای عمومی و انقلاب تهران جهت بررسی موضوع معرفی شوند.»

منتظری در پایان نامه نیز از معاون خود درخواست کرده که  گزارش اقدامات صورت گرفته فورا به او ارایه شود.

روز چهارشنبه ۱۸ بهمن،‌ مسوولان برگزاری بازی‌های المپیک زمستانی کره‌جنوبی به بهانه تحریم آمریکا از اعطای گوشی تلفن همراه سامسونگ به ورزشکاران ایرانی خودداری کردند.

این اقدام کره جنوبی،‌ با واکنش گسترده مقامات ایرانی مواجه شد.

به طوری که بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز گذشته، ۱۹ بهمن ضمن محکوم کردن این تصمیم از سوی دولت کره جنوبی، گفت که این عمل می‌تواند پیامدهای منفی مهمی را در روابط تجاری ایران با کره جنوبی داشته باشد.

بهرام قاسمی در ملاقات با کیم سیونگ‌ هو سفیر کره جنوبی در ایران گفته است تهران این محرومیت ورزشکاران ایرانی را به‌شدت محکوم می‌کند و آن را «غیراخلاقی» می‌داند.

و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیزضمن محکوم کردن این اقدام  اعلام کرد که گوشی سامسونگ خود را به نشانه اعتراض عوض خواهد کرد.

 

تازه چه خبر؟
اورژانس یزد اسامی پنج سرباز معلم جان‌باخته در تصادف صبح پنج‌شنبه اتوبوس حامل سربازمعلم‌ها با تریلی در دهشیر یزد را اعلام کرد. بنابر اعلام اورژانس یزد...More
ابراهیم رییسی در جریان گفت‌وگوی تلفنی با امیر قطر، «امنیت جمعی» را به عنوان «دکترین سیاست خارجی» دولت خود در منطقه عنوان کرد. شیخ تمیم بن حمد آل ثانی...More
انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران اعلام کرد که از مسببان سانحه واژگونی اتوبوس خبرنگاران محیط زیست شکایت کرده است. این انجمن روز پنج‌شنبه از اعزام...More
کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل از احتمال اعدام حسین شهبازی که در زمان وقوع جرم ۱۷ سال داشته، ابراز نگرانی کردند و خواستار خودداری مقامات جمهوری اسلامی...More
همزمان با پیوستن کارگران چند شرکت دیگر به اعتصاب سراسری کارگران شرکت‌های پالایشگاهی، گروهی از خانواده‌ کشته‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ از اعتصابات سراسری...More