ظریف: خرابکاری‌های مشکوک در منطقه را پیش‌بینی کرده بودیم | ایران اینترنشنال

ظریف: خرابکاری‌های مشکوک در منطقه را پیش‌بینی کرده بودیم

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، گفت که این کشور «‌خرابکاری‌های مشکوکی» که در منطقه در حال رخ دادن است را پیش‌بینی کرده بود. اشاره او احتمالا به حملات خرابکارانه به چهار کشتی تجاری در نزدیکی بندر فجیره در امارات متحده عربی است.

او روز سه‌شنبه ۲۴ اردیبهشت‌ماه بعد از دیدار با همتای هندی خود در دهلی نو گفت: «نگرانی‌ها از اقدامات و خرابکاری‌های مشکوکی که در منطقه در حال رخ دادن است، وجود دارد و ما قبلا پیش‌بینی کرده بودیم که عده‌ای تلاش خواهند کرد که با انجام این‌گونه اقدامات به تنش‌ها در منطقه دامن بزنند.»

روز یکشنبه مقام‌های اماراتی تایید کردند که چهار کشتی تجاری متعلق به کشورهای مختلف، در سواحل شرقی این کشور در دریای عمان هدف عملیات «خرابکاری» قرار گرفته‌اند؛ به گفته مقام‌های رسمی امارات، در جریان این حمله‌ها به کسی آسیبی وارد نشده است.

در پی این خبر،عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، حوادث روز یکشنبه را «نگران‌کننده و تاسف‌بار» دانست و خواهان روشن شدن ابعاد دقیق این حادثه شد.

در همین حال شامگاه دوشنبه ۲۳ اردیبهشت یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود گفت بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد که ایران، یا گروه‌های نیابتی وابسته به جمهوری اسلامی، «مظنون» اصلی حمله‌ به چهار کشتی تجاری در بندر فجیره‌اند.

خبرگزاری رویترز و روزنامه نیویورک‌تایمز به نقل از این مقام آمریکایی نوشتند که این عملیات از آن دست کارهایی است که ایران انجام می‌دهد. با این حال، این مقام اشاره کرده است که ایالات متحده هنوز  شواهدی قطعی مبنی بر این که ایران در پشت این حمله‌هاست در اختیار ندارد.خالد فالح، وزیر انرژی عربستان سعودی، نیز روز دوشنبه تایید کرد که دو نفتکش متعلق به این کشور سحرگاه یکشنبه به وقت محلی، در دریای عمان هدف یک عملیات «خرابکاری» قرار گرفته‌اند.

از سویی دیگر شرکت نروژی تام‌شیپ نیز روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد کرد در حمله‌ای که هنوز جزئیات آن روشن نیست؛ یکی از نفتکش‌های این شرکت در آب‌های امارات آسیب دیده است.

امارات و عربستان سعودی هنوز کشور یا گروه خاصی را به طور مستقیم مسئول حمله‌های روز یکشنبه معرفی نکرده‌اند. هیچ سازمان یا گروهی نیز مسئولیت‌های حمله‌های صبح یکشنبه را بر عهده نگرفته است.

برایان هوک، مسئول گروه ویژه ایران در وزارت خارجه آمریکا، روز دوشنبه تایید کرد که مقام‌های اماراتی از این کشور خواسته‌اند تا در انجام تحقیقاتی درباره حمله‌های روز یکشنبه به امارات کمک کند.گزارش شده است که یک هيات آمریکایی برای بررسی حملات روز یکشنبه به محل حادثه اعزام شده است.

مقام‌های آمریکایی طی هفته گذشته بارها اعلام کردند که هر گونه حمله به نیروهای آمریکایی یا منافع این کشور یا متحدان آن در منطقه با پاسخ قاطع و سریع ایالات متحده مواجه خواهد شد.

 

تازه چه خبر؟
امیر هوشنگ بیرشک، دبیر انجمن صنفی روغن نباتی ایران، دلیل گرانی و کمبود روغن را مشکلات گمرکی، تخصیص ارز و جو روانی عنوان کرد و گفت که از هفته آینده...More
ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، با بیان اینکه «وضعیت استان یزد در زمینه ابتلا به کرونا در صدر فهرست بروز این بیماری قرار دارد»، گفت: «منحنی میزان...More
وزارت دارایی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد موسسات دانشگاهی ایالات متحده از دهم شهریور سال ۱۴۰۰، اول سپتامبر ۲۰۲۱، مجاز خواهند بود به دانشجویان ایرانی...More
ان‌بی‌سی نیوز به نقل از پنج مقام بلندپایه آمریکایی گزارش داد مقامات نظامی، امنیتی و پلیس این کشور ماه گذشته مطلع شده‌اند که بلندپایه‌ترین مقامات...More
مقامات دولت آمریکا اعلام کردند ایالات متحده پول فروش نفتی را که از نفتکش‌های ایرانی توقیف می‌کند به عنوان غرامت به قربانیان تروریسم پرداخت خواهد کرد...More