طرح دخالت ایران در انتخابات آمریکا طی مناظره ترامپ و بایدن: ایران بهای دخالت در انتخابات را پرداخت خواهد کرد | ایران اینترنشنال

طرح دخالت ایران در انتخابات آمریکا طی مناظره ترامپ و بایدن: ایران بهای دخالت در انتخابات را پرداخت خواهد کرد

در جریان آخرین مناظره تلویزیونی دونالد ترامپ و جو بایدن، موضوع دخالت روسیه و ایران در انتخابات ایالات متحده به عنوان یکی از پرسش‌ها مطرح شد و جو بایدن نامزد دموکرات‌ها تاکید کرد که دخالت در انتخابات آمریکا هزینه دارد و روسیه و ایران و هر‌ کشوری که چنین اقدامی انجام دهد بهای این دخالت را پرداخت خواهد کرد.

در این مناظره که در دانشگاه بلمونت شهر نشویل در ایالت تنسی برگزار شد، کریستن ولکر، مجری برنامه، با اشاره به گزارش نهادهای امنیتی آمریکا در مورد تلاش ایران و روسیه برای دخالت در انتخابات آمریکا، از برنامه‌های دو نامزد برای تضمین صحت انتخابات آمریکا و نحوه مقابله با این گونه دخالت‌ها سوال کرد.

این مناظره ۹۰ دقیقه‌ای که از ساعت ۹ شب به وقت شرق آمریکا  برگزار شد به نسبت مناظره قبلی از فضای آرام‌تری برخوردار بود و دو‌ نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بسیار کمتر سخنان یکدیگر را قطع کردند.

جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها گفت: «هر کشوری که در انتخابات آمریکا مداخله کند، بهایش را خواهد پرداخت، زیرا آنها خواسته‌اند بر استقلال ما تاثیر بگذارند. مداخله در حاکمیت ایالات متحده آمریکا بها دارد.» او افزود: در ارتباط با همه چیزهایی که درباره روسیه اتفاق افتاد، چرا این رییس جمهوری نمی‌خواهد با پوتین برخورد کند، نمی‌دانم چرا کاری نمی‌کند.

ترامپ نیز با اشاره به این گزارش گفت: «نقطه مشترک ایران و روسیه این است که هیچ‌کدام از آنها نمی‌خواهند من در انتخابات پیروز شوم.»

او افزود: بایدن سه و نیم میلیون دلار از روسیه گرفت، یک بار توضیح دهید، من از پولی از روسیه نگرفته و نمی‌گیرم. هیچ کس مثل من با روسیه سخت برخورد نکرده است. بایدن داشت ملحفه و بالشت می‌فروخت من با تانک مقابله می‌کردم.

ترامپ درباره مواضع دولتش در مورد کره شمالی گفت: وقتی با اوباما در کاخ سفید صحبت کردم ، گفت بزرگترین معضل کره شمالی است. من با رهبر کره شمالی رابطه خوبی داریم و جنگی در کار نیست، آدم متفاوتی است.

بایدن درباره موضع خود در مورد کره شمالی گفت: ما برای آنها روشن می‌کنیم، همانطور که برای چین این کار را کردیم. ترامپ چکار کرد؟ به کره شمالی مشروعیت داد. به یک اوباش گفت دوست خوب من. اما من تنها به این شرط چنین حرفی میزنم که توانایی هسته‌ای کره شمالی کاهش یابد. دلیل داشت در زمان اوباما با کره شمالی ملاقات نمی‌کردیم.

ترامپ در واکنش گفت: یک میراث در هم ریخته برای من به جای گذاشتند.

طبق تصمیم کمیسیون مناظرات انتخاباتی، میکروفن‌های هر یک از نامزدها در هنگام صحبت‌های طرف مقابل به مدت دو دقیقه قطع بود. به گزارش واشینگتن‌پست، در اولین مناظره دو نامزد، ترامپ ۷۱ بار و بایدن ۲۲ بار صحبت‌های طرف مقابل و مجری برنامه را قطع کرده بودند.

در ابتدا قرار بود که بین ترامپ و بایدن یک لایه پلکسی‌گلاس نصب شود، اما آسوشیتد پرس گزارش داد چند ساعت پیش از مناظره این دیواره محافظ برداشته شد.

این مناظره در شش بخش ۱۵ دقیقه‌ای برگزار شدکه طی آن، ترامپ و بایدن در زمینه مقابله با کرونا، و چگونگی رسیدگی به خانواده‌های آمریکایی، روابط نژادی، تغییرات اقلیمی، امنیت ملی و رهبری کشور نظرات خود را بیان کردند.

 

مقابله با کرونا

ترامپ در آغاز مناظره  با اشاره به تلاش‌های دولت‌اش برای مقابله با کرونا گفت: «ما بزرگترین اقتصاد دنیا را تعطیل کردیم تا با بیماری مخوفی که از چین آمده مبارزه کنیم، ۸۵ درصد مرگ میر پایین آمده و به مراتب از کشورهای دیگر کمتر است و واکسن طی هفته‌های آینده تکمیل و توزیع خواهد شد، من گرفتار بیماری بودم و درمان پیدا کردم، تحت درمان خاصی قرار گرفتم.»

جو بایدن در واکنش به اظهارات ترامپ گفت: «۲۲۰ هزار آمریکایی جان خود را از دست دادند، هر کسی که مسوول باشد برای کنترل نکردن و هرکس مسوول این همه مرگ است نباید به عنوان رییس جمهور باقی بماند، بیش از ۷۰ هزار مورد جدید در روز، تا الان رییس جمهور هیچ برنامه جامعی ندارد.»

او افزود: «ابزار مورد نیاز را در اختیار می‌گذاریم، روشی که این رییس جمهور به بحران رسیدگی کرده فاجعه آمیز بوده، ای مردم من این را پایان می‌دهم.»

ترامپ با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای تهییه واکسن کرونا گفت جانسون و  جانسون و مودرنا درباره واکسن فعال هستند. چهارچوب زمانی ما درست است و درباره لجستیکی توزیع آن راحت است، به محض داشتن یک صد میلیون نسخه واکسن آن را فورا می‌فرستیم.

بایدن در پاسخ گفت: «ما داریم وارد یک زمستان تاریک می‌شویم و ترامپ هیچ برنامه‌ای ندارد.»

رییس‌جمهوری آمریکا خاطرنشان کرد: «بایدن می‌گفت من خارجی ستیزی می‌کنم. ماه‌ها پشت من افتاده بود. او با آنفولانزا خوکی درست برخورد نکرد. کسی که برنامه‌های او را اداره کرد، گفت فاجعه‌بار بود و نمی‌دانستیم داریم چه می‌کنیم.»

نامزد دموکرات‌ها گفت: «او بیگانه هراس است، نه به این دلیل که بست که خیلی دیر دستور تعطیلی داد. در ماه ژانویه گفت رییس جمهور چین بسیار شفاف عمل می‌کند، بعد چه اتفاقی افتاد، او عملا هیچ کاری نکرد، از بیمارستان بیرون آمد و گفت نگران نباشید.»

ترامپ گفت: «ما نمی‌توانیم خودمان را در زیرزمین پنهان کنیم، بایدن دوست دارد خودش را پنهان کند. من نمی‌توانستم هر نشست و ملاقات را بهم بزنم. چیزهای زیادی یاد گرفتم، پزشکان خوبی داشتم. ما باید بهبود پیدا کنیم، نباید کشور را تعطیل کنیم و ببندیم. تقصیر من و جو نیست که این ویروس آمد، تقصیر چین است.»

بایدن گفت: «مردم دارند یاد می‌گیرند چطور بمیرند، در حالی‌که این میگه ما داریم یاد می‌گیریم چطور زندگی کنیم.»

بایدن درباره تعطیلی کشور  به دلیل شیوع کرونا گفت: «من می‌گویم می‌خواهم جلوی ویروس را بگیرم نه که کشور را ببندم. ایشان به جای رفتن به زمین گلف خود باید مذاکره می‌کرد تا ببیند چه باید کند. ما نیاز به معیار و استاندارد داریم، نرخ تولید باید بالا باشد، سالن ورزشی و میکده باز نشود،اگر باز شد، ایمن باشد.»

ترامپ گفت: «دموکرات‌ها همه چیز را تعطیل می‌کنند و همه دارند تلف می‌شوند. من می‌خواهم مدارس باز شود، ویروس به معلم‌ها کم سرایت می‌کند، ما نمی‌توانیم کشور را ببنیدیم، آدمها دارند شغل از دست می‌دهند و سوء استفاده‌های مختلفی صورت می‌گیرد. نباید اجازه دهید این وضعیت ادامه یابد. باید کشور را باز کنید. باید از سالمندان حمایت کنیم.»

بایدن در پاسخ گفت: باید با ایمنی بازگشایی کنیم. در رستوران‌ها دیوار پلاستیکی باشد، ردیابی بکنیم، آزمایش انجام دهیم. ای معلمانی که بیرون هستید، نمی‌گذاریم خیلی از شما جان خود را از دست دهید.

او افزود: ترامپ در جریان بود این موضوع چقدر خطرناک است اما اطلاع نداد، دوستان او به وال استریت رفتند و گفتند سهام بفروشید.

ترامپ گفت: شما کسی هستید که پول وال استریت را می‌گیرید نه من. ما به پول آنجا نیازی نداریم، پول زیادی داریم.

 

مالیات‌های ترامپ و روابط مالی بایدن با خارج از کشور

بایدن  در مورد وضعیت مالی خود گفت: من یک سنت و یک پنی از هیچ منبع خارجی در کل زندگی نگرفتم، من ۲۲ سال سابقه مالیاتی را منتشر کردم، ایشان یک سال را هم منتشر نکرد، چین و روسیه به تو خیلی پول می‌دهند.

ترامپ گفت: من طی سالهای اخیر دهها میلیون دلار مالیات داده‌ام، همه‌اش از ۷۵۰ دلار می‌گویند، چین به من پول نمی‌دهد، شما پول می‌گیرید. شما هستید از اوکراین پول می‌گیرید. با من بدرفتاری شده، در سازمان مالیات آمریکا به صورت غیر منصفانه با من بدرفتاری می‌کنند. همه کارها انجام شده به زودی همه اسناد مالیاتی‌ام را منتشر می‌‌کنم.

بایدن گفت: چهار سال است که می‌گویی می‌خواهم منتشر کنم، منتشر کن.

رییس‌جمهوری آمریکا گفت: به مدت سه سال دنبالم می‌آمدند، ۴۸ میلیون دلار خرج کردند تا مدارکم را نگاه کنند و اسنادی مبنی بر تبانی پیدا نکردند، برادر تو در ایران پول کسب کرد.

بایدن گفت: هیچ مساله غیر اخلاقی درباره کار پسرم در اوکراین و چین وجود ندارد. زمانی که ترامپ استیضاح می‌شد، شاهدان گفتند من کارم را خارج از قاعده انجام ندادم، ترامپ می‌خواست به دولت اوکراین رشوه دهد تا علیه من چیزی بگوید، پسر من در چین پولی درنیاورده، این ترامپ است که در آنجا به پول رسیده است.

ترامپ گفت: من حساب‌های بانکی زیادی دارم فهرست آنها موجود است. حساب بانکی من در چین در فهرست موجود است که در سال ۲۰۱۵ بسته شد. من دوست داشتم معاملاتی در چین کنم، اما منصرف شدم. برخلاف بایدن که در آن زمان معاون رییس جمهور بود.

بایدن گفت: حقیقت ندارد. من چین را مجبور می‌کنم براساس مقررات بین المللی رفتار کند، در واقع باید کاری کرد که اوباشی که در کره شمالی هستند و رییس جمهوری چین و روسیه تسلیم شوند. باید از هم پیمانان خود حمایت کنیم.

او افزود: دلیل دارد که ترامپ دارد در حال حاضر از این مساله صحبت می‌کند. مساله خانواده ترامپ و بایدن نیست، مساله خانواده‌های طبقه متوسط است. او نیاز ندارد قسط بدهد تا بچه‌اش به مدرسه برود. این آخرین چیزی است که ترامپ می‌خواهد راجع به آن صحبت کند.

 

بیمه درمانی و درآمد مردم

رییس‌جمهوری آمریکا درباره بیمه مردم آمریکا گفت: مراقبت پزشکی اوباما به هیچ وجه خوب نیست. اما ما می‌خواهیم این برنامه باشد، کاری که می‌خواهم بکنم برنامه بهتری برای درمان است. بایدن می‌خواهد بیمه خصوصی را باطل کند. بایدن می‌خواهد پزشکی سوسیالیستی را وارد کند.

بایدن درباره برنامه‌اش برای بیمه مردم آمریکا گفت: کاری می‌کنم که همه تحت پوشش قرار گیرند. قصد دارم هزینه ماهانه بیمه و قیمت داروها را پایین بیاوریم و بیمه خصوصی را حذف کنیم. نمی‌خواهم بیمه خدمات درمانی خصوصی را لغو کنم.

او افزود: احمقانه است که حق انتخاب مردم برای بیمه کامل را بگویند سوسیالیستی می‌خوانند. من افتخار می‌کنم بیمه من را همه سندیکاها و افرادی که در زمینه پزشکی فعال هستند حمایت می‌کنند.

ترامپ گفت: او ۴۷ سال در کارهای مختلف بود، ولی هیچ کاری نکرد. کمتر از چهار سال پیش هیچ کاری نکرد، برنی سندرز و دیگر دموکرات‌ها هم این را می‌خواهند: پزشکی سوسیالیستی.

بایدن گفت: مردم حق دارند بیمه مقرون به صرفه داشته باشند. ما پرداختی ماهانه شما را کاهش داده و با ایجاد هزینه‌های ناگهانی مقابله می‌کنیم.

ترامپ در واکنش گفت: او می‌خواهد تمام مراقبت بهداشتی شما را از بین ببرد. سندرز تلاش کرد، ولی موفق نشد. این ایده کارساز نیست.

بایدن درباره بازار سهام و سطح دستمزدها گفت: قضیه  بازار سهام و قضیه رشد آن و مقیاسش را فقط ترامپ دارد. باید الان به  کسب و کارهای کوچک کمک کنیم. مدارس کمک می‌خواهند اما این آقایان کمکی نمی‌کنند.

ترامپ گفت: با بالا بردن حداقل دستمزد کمکی نمی‌شود. این کار باید بر عهده ایالت‌ها باشد. اما دستمزد خاص باعث می‌شود کارمندان اخراج شوند.

بایدن گفت: مردم شش تا هفت دلار در ساعت درآمد دارند، هر چیزی زیر ۱۵ دلار شما را زیر خط فقر قرار خواهد داد.

 

وضعیت مهاجران و مسائل نژادی

ترامپ درباره جدایی والدین مهاجر از کودکانشان در مرزهای جنوبی آمریکا گفت: اینها از بچه‌ها استفاده کردند تا وارد کشور شوند، ما مرز قوی داریم، مردم باید قانونی وارد شوند.

بایدن گفت: اگرمن رییس جمهور آمریکا شوم، طی ۱۰۰ روز اول راه‌کاری را برای شهروند شدن ۱۱ میلیون نفری که مدارک ندارند به کنگره خواهم فرستاد. ترامپ می‌خواهد بچه‌هایی که سالها پیش آمده‌اند را بازگرداند. این اولین رییس جمهور است که گفته اگر کسی پناهندگی می‌خواهد به کشور دیگری برود و تقاضا کند.

ترامپ گفت: بایدن به جامعه سیاه پوستان صدمه زد و به آنها گفت آنها ابر متجاوز هستند و از آن زمان نتوانسته حرفش را پس بگیرد. هیچ کس به اندازه من برای سیاه پوستان کار نکرده است. بایدن و اوباما تلاشی نکردند.

بایدن گفت: من هرگز و هرگز چیزی که ایشان می‌گوید را نگفته‌ام. در سال ۲۰۰۰، بعد از تصویب قانون جرایم او بود که گفت به اندازه کافی آدم در زندان نیست. او بود که گفت چند جوان سیاه پوست باید اعدام بشوند. او جرایم ۲۰ نفر را بخشید، اما ما ۱۰۰۰ نفر را بخشیدیم. ترامپ  به آتش نژاد پرستی در این کشور هیزم ریخت

ترامپ در واکنش به اظهاراتی که او را به دامن زدن به نفرت‌پراکنی از سیاه‌پوستان متهم می‌کند گفت: من روابط خوبی با همه آدمها دارم. من همه کاری کردم. به در نظام زندان‌ها اصلاحات انجام دادم. کمترین تبعیض نژادی در دولت من بوده است.

بایدن با اشتباه خواندن قانون مواد مخدر در دهه هشتاد گفت: برای همین می‌گویم باید دادگاه مخصوص مواد مخدر تشکیل شود. مصرف کننده مواد نباید به زندان برود، بلکه باید مداوا شود.

 

محیط زیست و تغییرات اقلیمی

رییس‌جمهوری آمریکا درباره موضعش نسبت به مسائل زیست‌محیطی گفت: من عاشق محیط زیست هستم. می‌خواهم تمیز‌ترین دریا را داشته باشیم. ما پایین‌ترین میزان گاز کربن را داریم. من از توافقنامه پاریس خارج شدم، چون منصفانه نبود.

بایدن گفت: تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین تهدید آینده برای بشریت است و ما برای مقابله با آن وظیفه اخلاقی داریم. طی هشت تا ۱۰ سال آینده از نقطه بدون بازگشت عبور می‌کنیم. ما می‌خواهیم در زمینه انرژی‌های پاک میلیون‌ها شغل جدید با دستمزد خوب داشته باشیم. وال استریت گفته طرح من بیش از ۱۸ میلیون شغل ایجاد می‌کند و رشد اقتصادی آن بالا است.

ترامپ گفت: می‌خواهند ساختمان‌ها را پایین بکشند تا پنجره بزرگتر داشته باشند، این طرح توسط آدمهای هوشیار طراحی نشده، صدهها  تریلیون دلار می‌خواهند مصرف کنند و ساختمان‌‌ها را خراب کنند. انرژی بادی بسیار گران است و مسائل زیادی به همراه می‌آورد.

بایدن گفت: نمی‌دانم این رقم‌ها را از کجا می‌آورد، کارگران زیادی از طرح من حمایت کردند، ایشان فکر می‌کند انرژی بادی باعث سرطان می‌شود، ما می‌توانیم رشد کنیم. یک دانشمند پیدا کنید چنین حرفهایی را بزند.

 

پیام پایانی نامزدهای ریاست جمهوری

در پایان، مجری برنامه از دو نامزد پرسید درصورتی‌که در انتخابات پیروز شوید برای کسانی که به شما رای نداده‌اند چه پیامی دارید؟

ترامپ گفت: ما باید مثل دوره قبل از همه‌گیری کرونا، کشور را موفق کنیم. ما کمترین میزان بیکاری را در میان سیاه‌پوستان، اسپانیای‌تباران و آسیایی تباران داشتیم. اگر بایدن انتخاب شود شما یک دوران سخت خواهید داشت و روز اندوه باری برای کشور خواهد بود.

بایدن گفت: من خواهم گفت من رییس جمهور آمریکا هستم چه به من رای داده‌اید چه نداده‌اید. این نژاد پرستی نهادینه را از بین ببریم و مطمین شویم همه شما یک فرصت دارید.

 

تازه چه خبر؟
دولت اسرائیل پیش‌بینی کرده‌ میزان تجارت این کشور با بحرین در حوزه غیردفاعی در سال ۲۰۲۱ میلادی به ۲۲۰ میلیون دلار خواهد رسید. وزیر صنعت، بازرگانی و...More
حامد قره اوغلانی، دانشجوی دانشگاه «شهید بهشتی»، از سوی سه قاضی دادگاه انقلاب ارومیه با اتهام‌های سیاسی و امنیتی به بیش از ۱۳ سال زندان و اعدام محکوم...More
شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان روز چهارشنبه به نقل از یک مقام ارشد دولت آمریکا گزارش داد اسرائیل پشت عملیات کشتن محسن فخری‌زاده،‌ چهره برجسته برنامه نظامی...More
سپاه پاسداران روز چهارشنبه اعلام کرد یک گروه مسلح سه نفره را در شمال غرب ایران دستگیر کرده است. به گفته قرارگاه «حمزه سیدالشهدا»، نیروی زمینی سپاه...More
شورای نگهبان عصر چهارشنبه مصوبه مجلس درباره افزایش فعالیت‌های هسته‌ای و احتمال توقف اجرای پروتکل الحاقی را تایید کرد و بلافاصله خبرگزاری فارس گزارش...More