صندوق سبز اقلیم سازمان ملل در چنبره اتهام‌های سوءاستفاده و آزار جنسی | ایران اینترنشنال

صندوق سبز اقلیم سازمان ملل در چنبره اتهام‌های سوءاستفاده و آزار جنسی

صندوق سبز اقلیم، بزرگ‌ترین موسسه مالی مقابله با تغییر اقلیم که در چارچوب پیمان‌نامه اقلیمی سازمان ملل فعالیت می‌کند، اکنون با موج شکایت‌ها از رفتاری‌های ناشایست درون‌سازمانی مواجه است، از جمله تبعیض جنسیتی و آزار در محل کار و همچنین انتقادها در مورد مرگ یکی کارکنان در اثر ابتلا به کرونا.

هفده نفر از کارمندان سابق و فعلی این سازمان به فایننشال تایمز گفته‌اند که شاهد یا قربانی رفتار ناشایست در این موسسه بوده‌اند، رفتارهایی مانند سوءاستفاده از قدرت، نژادپرستی، تبعیض جنسیتی، آزار و روابط نامناسب در دفتر این نهاد که ۳۳۰ کارمند دارد و در شهر سونگدو در کره جنوبی مستقر است. تمام افرادی که با فایننشال تایمز صحبت کرده‌اند خواسته‌اند نامشان افشا نشود.

صندوق سبز اقلیم تاکنون بیش از ۱۷ میلیارد دلار کمک جمع‌آوری کرده و ۱۴۰ پروژه را تامین مالی کرده است. این صندوق سرمایه‌گذار اصلی کمک به کشورهای فقیر است تا به اهداف توافق تغییر اقلیم ۲۰۱۶ پاریس دست یابند، اما اکنون با انتقادهایی در مورد تصمیم‌گیری هیات مدیره و انتخاب پروژه‌ها روبه‌روست.

گروهی از کارمندان فعلی و سابق این صندوق برای جمع‌آوری شواهد و مدارک اتهام‌ها به برخی کارمندان نامه نوشته‌اند. در نامه آمده است: «مدیریت صندوق سبز اقلیم باید پاسخگوی اعمالشان باشند. ماموریت صندوق به خطر افتاده است، به‌دلیل منافع شخصی تعداد انگشت‌شماری که در بطن سیستم جا افتاده‌اند، کسانی که کارهایشان به معنی واقعی کلمه هیچ محدودیتی نمی‌شناسد.»

اتهام‌ها در مورد رفتار ناشایست کارکنان در سه سال گذشته مطرح بوده است و در بستر همان جنبش #من‌ـ‌هم (MeToo#) قرار می‌گیرد که زنان سراسر جهان را برانگیخته است موارد آزارها و سوءاستفاده‌ها، از جمله در محیط‌های کاری و حرفه‌ای، را بازگو کنند.

این صندوق در پاسخ به سوال فایننشال تایمز در این زمینه نوشته است: «صندوق سبز اقلیم نژادپرستی، آزار جنسی یا هر شکلی از تبعیض را به‌هیچ‌وجه تحمل نمی‌کند و به ایجاد محیط کاری حرفه‌ای و توام با احترام برای تمام کارکنانش متعهد است.»

مدارک درون‌سازمانی صندوق نشان می‌دهد تعداد شکایت‌‌ها به واحد رسیدگی به شکایات در سال گذشته تقریبا دو برابر شده و به ۴۰ مورد رسیده است. از این تعداد، ۲۴ مورد به رفتار ناشایست کارکنان مربوط بود که ۸ اتهام بدرفتاری، شش مورد آزار و دو مورد سوءاستفاده و آزار جنسی را شامل می‌شد. گزارش سال ۲۰۱۸ واحد رسیدگی به شکایات نیز مواردی از روابط نامناسب و محیط کاری غیردوستانه را در بر می‌گرفت.

در پاسخ صندوق سبز اقلیم به فایننشال تایمز آمده است که تعداد شکایت‌ها «لزوما نشان‌دهنده افزایش» سوء‌رفتار کارکنان نیست و در ادامه افزوده «افزایش گزارش گواه عملکرد خوب و سیستم قابل‌اعتماد رسیدگی به شکایات در صندوق سبز اقلیم است».

به گفته صندوق، فقط دو مورد از موارد سوءرفتار در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ اثبات شدند و ۱۵ مورد هنوز در دست بررسی‌اند.

اما شش نفر از کارمندان فعلی و سابق این صندوق به فایننشال گفتند سازوکار داخلی رسیدگی به شکایات کارآمد نیست و خواستار بررسی مستقل بودند.

یکی از کارکنان سابق صندوق سبز اقلیم، که در سال جاری سازمان را ترک کرده است، تبعیض جنسیتی و نژادپرستی در صندوق را «سازمانی و نهادینه» توصیف کرد و در ادامه افزود برخی مدیران به «ارعاب و زورگویی» معروف بودند.

سه نفر به فایننشال تایمز گفتند زمانی که در صندوق مشغول به کار بودند آزار جنسی دیده‌اند و از طریق سیستم شکایت درون‌سازمانی گزارش داده‌اند.

برخی از کارکنان فعلی و سابق این سازمان برای توصیف محیط کار صندوق سبز اقلیم از واژه‌های «مسموم» و «خصمانه» استفاده کردند و جزئیات برخوردهای توام با توهین کلامی و زورگویی را بازگو کردند.

در ماه ژوئن، مجموعه‌ای از ایمیل‌ها که تحت عنوان خداحافظی با دو نفر از همکاران آغاز شد به سرزنش و انتقاد از مدیریت تبدیل شد. در این زنجیره ایمیل‌ها رفتار سازمان با یکی از این دو کارمند نژادپرستانه و نامنصفانه توصیف شده بود. روز بعد، این زنجیره ایمیل‌ها از سرورها حذف و از صندوق ایمیل‌ کارکنان ناپدید شد.

صندوق سبز اقلیم در پاسخ به فایننشال تایمز گفته است ایمیل‌ها را از روی سرورها برداشته‌اند و بایگانی کرده‌اند و در توضیح افزوده است: «صندوق سبز اقلیم هرگونه آزار، از جمله استفاده از فهرست ایمیل کارکنان برای طرح اتهام‌های بی‌اساس و تخریب شخصیت را به‌هیچ‌وجه تحمل نمی‌کند.»

کارکنان فعلی و سابق صندوق به فایننشال تایمز گفته‌اند نحوه برخورد سازمان با همه‌گیری کرونا نیز بیش از پیش دلسردشان کرد. صندوق سبز اقلیم در فاصله ۱۰ تا ۱۲ مارس، پیش از اعلام قرنطینه در کشورهای اروپایی، یک جلسه در ژنو برگزار کرد. پس از جلسه، چهار نفر از شرکت‌کنندگان به کووید‌ـ‌۱۹ مبتلا شدند، از جمله لئوناردو پات، یک کارشناس شناخته‌شده محیط زیست از فیلیپین. آزمایش کووید‌ـ‌۱۹ او پس از جلسه مثبت اعلام شد و در اوایل ماه اوت درگذشت.

صندوق مرگ پات را «فاجعه‌ای برای صندوق سبز اقلیم و جامعه جهانی حوزه اقلیم» توصیف کرد. این سازمان در ادامه توضیح داده است برای محافظت از سلامت شرکت‌کنندگان، محل جلسه از کره جنوبی به سوییس منتقل شد زیرا هیچ موردی از ابتلا به کرونا در آن کشور گزارش نشده بود.

تازه چه خبر؟
در آستانه برگزاری مراسم تحلیف جو بایدن،‌ رییس‌جمهور منتخب آمریکا،‌ مقام‌های آمریکا می‌گویند ساختمان کاپیتال کنگره در پی گزارش مبنی بر آتش‌سوزی در...More
سازمان جهانی بهداشت در حال مذاکره با شرکت داروسازی فایزر است تا واکسن کرونای تولید این شرکت را در بسته این سازمان جهانی برای اشتراک با کشورهای فقیرتر...More
آمریکا از چین خواست زمینه دسترسی تیم سازمان بهداشت جهانی به «پرستاران، بیماران سابق و کارکنان آزمایشگاه» مرکز شهر ووهان و همچنین اطلاعات پزشکی و...More
یک زن ۶۰ ساله در بندرعباس بر اثر پاشیدن اسپری فلفل به صورتش توسط ماموران پلیس دچار تنگی نفس شد و جان باخت. به گزارش خبرگزاری موج، پلیس بندرعباس...More
علیرضا بیگلری،‌ رییس انستیتو پاستور ایران،‌ می‌گوید «واکسن کرونای ایران و کوبا» در اسفندماه به صورت همزمان در دو کشور آزمایش خواهد شد. بیگلری روز...More