شگفتی مقامات افغان از خروج احتمالی ۷ هزار نیروی آمریکایی | ایران اینترنشنال

شگفتی مقامات افغان از خروج احتمالی ۷ هزار نیروی آمریکایی

 

 

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از دو منبع در وزارت دفاع آمریکا گزارش داده است که دولت ترامپ قصد دارد حدود هفت هزار نیروی آمریکایی را از افغانستان خارج کند.

اعلام رسمی خروج حدود ۷ هزار نیروی نظامی از ۱۴ هزار نیروی آمریکا از افغانستان و استعفای ناگهانی جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا، مقامات افغان را غافلگیر کرده است.

این در حالیست که کابل پذیرفته که رئیس‌جمهور کنونی آمریکا از اینکه سرعت پایان یافتن جنگ ۱۷ ساله در افغانستان به کندی پیش می‌رود، ناراضی است.

احتمال خروج این شمار از نیروهای آمریکایی از افغانستان، تقریبا هم‌زمان است با فرمان روز چهارشنبه ۲۸ آذر دونالد ترامپ مبنی بر خروج تمامی نیروهای آمریکایی از سوریه.

جیمز متیس، وزیر دفاع ایالات متحده، عصر روز پنجشنبه ۲۹ آذر در نامه‌ایی خطاب به دونالد ترامپ استعفای خود را از این سمت اعلام کرد.

به گزارش رسانه‌های آمریکایی، احتمال می‌رود که استعفای جیمز متیس در رابطه با تصمیم ترامپ مبنی برخروج نیروهای نظامی‌آمریکا از سوریه و  افغانستان است.

جیمز متیس در افغانستان به عنوان تضمین‌‌کننده حضور آمریکا در این کشور شناخته می‌شد و استعفای او باعث نگرانی مقامات افغان شده است.

از سوی دیگر، زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه آمریکا با نمایندگان طالبان، در نشستی دو روزه در ابوظبی درباره خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان و برقراری آتش‌بس در سال ۲۰۱۹ میلادی گفتگو کردند.

گرچه این تصمیمات هنوز تایید نهایی نشده و قرار است طرفین در ماه ژانویه سال میلادی پیش‌رو در عربستان سعودی ملاقات کنند، احتمال برقراری آتش‌بس چندان خوشبینانه نیست.

 

تازه چه خبر؟
بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران، شمار موارد روزانه ابتلا به کرونا در کشور به چهار هزار نفر نزدیک شده است. سیماسادات لاری،‌...More
روسیه می‌گوید متحدان الکسی ناوالنی، منتقد سرشناس پوتین، شواهد مبنی بر مسمومیت شیمیایی او را از کشور خارج کرده‌اند و از این رو مسکو برای تحقیق درباره...More
یک مقام وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی ایران می‌گوید طی دو هفته اخیر شمار موارد ابتلا و بستری بیماران کرونا در «بسیاری از استان‌ها»، از جمله قم و...More
کارگران جنسی در تایلند در حال امضای طوماری با هدف جرم‌زدایی از حرفه خودهستند و از مقام‌های این کشور خواسته‌اند تا همه مجازات‌ها علیه خرید و فروش...More
بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، از شهروندان این کشور خواهد خواست تا در صورت امکان، از خانه کار کنند. در پی افزایش شمار مبتلایان به کرونا در...More