شکایت دولت آمریکا از ادوارد اسنودن؛ تلاش برای تصاحب عواید فروش کتاب | ایران اینترنشنال

شکایت دولت آمریکا از ادوارد اسنودن؛ تلاش برای تصاحب عواید فروش کتاب

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد که با هدف ضبط کلیه عواید فروش کتاب خاطرات ادوارد اسنودن علیه او طرح شکایت کرده است. این اقدام هم‌زمان با روز انتشار کتاب «سابقه دایمی» در بازار نشر آمریکا صورت گرفته است.

وزارت دادگستری آمریکا روز سه‌شنبه ۲۷ شهریور محتوای کتاب اسنودن را نقض تعهدات رازداری دانست و در دادخواست خود از ناشران کتاب نیز به عنوان متهم نام برد.

گفته می‌شود کتاب خاطرات اسنودن برای بررسی پیش از انتشار در اختیار «سی‌آی‌ای» یا سازمان امنیت ملی آمریکا قرار نگرفته بود. این کار خلاف رویه‌ای است که کارمندان سابق سازمان‌های اطلاعاتی باید به آن پایبند باشند. 

اسنودن با انتشار توییت‌های پی‌درپی در توییتر خود، ضمن اعلام این خبر به دنبال‌کنندگانش گفت: «این کتابی است که دولت نمی‌خواهد آن را بخوانید.»

با توجه به داده‌ها و مطالب طبقه‌بندی شده موجود در کتاب اسنودن، بعید به‌نظر می‌رسید که سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا اجازه چاپ آن را صادر کنند. او از نظر دولت ایالات متحده یک فراری به حساب می‌آید و به احتمال زیاد در صورت بازگشت به کشور به اتهام جاسوسی محاکمه خواهد شد. 

با این حال، شکایت تازه دادگستری آمریکا از او می‌تواند همین حالا برایش مشکل‌ساز باشد. این شکایت به‌طور بالقوه دسترسی ناشران به هر گونه درآمد حاصل از فروش کتاب را مسدود خواهد کرد.

این شکایت البته نمی‌تواند جلوی فروش کتاب خاطرات اسنودن را بگیرد؛ چرا که چنین کاری خلاف متمم اول قانون اساسی ایالات متحده است که در آن آزادی بیان برای شهروندان این کشور تضمین شده است. طرح این شکایت باعث شده تا قانون بررسی پیش از انتشار کتاب‌ها از طرف برخی افراد مورد انتقاد قرار بگیرد.

بن ویزنر، نماینده اتحادیه آزادی‌های شهروندی آمریکا می‌گوید: «اسرار دولتی موجود در این کتاب همگی پیش از این از سوی رسانه‌های خبر منتشر شده‌اند و این کتاب راز جدیدی در بر ندارد.» 

او می‌افزاید که اگر آقای اسنودن اطمینان پیدا می‌کرد که دولت کتابش را با حسن نیت بررسی می‌کند، آن را پیش از انتشار در اختیارشان قرار می‌داد. اما دولت کماکان اصرار داد حقایق شناخته شده‌ای را که همه دنیا درباره آن بحث و تبادل نظر کرده‌اند، به‌عنوان اطلاعات طبقه‌بندی شده به حساب آورد.»

از طرفی دیگر، عده‌ای باور دارند این شکایت با هدف منحرف کردن افکار عمومی از افشاگری‌های اسنودن صورت گرفته است. رییس بنیاد آزادی مطبوعات می‌گوید: «این شکایت گمراه‌کننده دلیلی محکمی است که همه باید کتاب اسنودن را بخوانند.»

ادوارد اسنودن، کارمند سابق سازمان امنیت ملی آمریکا (NSA) است که پس از افشاگری درباره فعالیت‌های سازمان متبوعش به روسیه پناهنده شده است. 

 

تازه چه خبر؟
رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، هشدار داد هرگونه تلاش از سوی جو بایدن برای «سازش» با ایران، می‌تواند روند صلح خاورمیانه را به خطر بیاندازد...More
امیر غلامعلیان، فرمانده قرارگاه جنوب شرق ارتش گفت که «منافع امنیتی نظام خط قرمز ماست» و برای حفظ آن آمادگی همکاری با سپاه پاسداران را داریم. فرمانده...More
طبق آخرین آمار ارائه شده از سوی دانشگاه جان هاپکینز، روز چهارشنبه تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در جهان از مرز ۶۰ میلیون نفر گذشت و تعداد جان‌باختگان...More
عبدالعلی عبدی‌پور، فرمانده نیروی انتظامی استان کهگیلویه و بویراحمد، از بازداشت هشت مداح در چهار روز نخست اجرای محدودیت‌های دو هفته‌ای کرونایی در این...More
یک مرد حدود سی ساله شامگاه چهارشنبه از بالای پل ‌یخ‌سازی شهر رشت اقدام به خودکشی کرد و جان‌باخت. شهرام مومنی، رییس سازمان آتش‌نشانی رشت، با تایید خبر...More