شکایت بی‌بی‌سی از مقامات ایران به سازمان ملل | ایران اینترنشنال

شکایت بی‌بی‌سی از مقامات ایران به سازمان ملل

 

بی بی‌سی روز چهارشنبه ۳ آبان در بیانیه‌ای اعلام کرد :"از اقدام قضایی مقام‌های ایران علیه کارکنان فعلی و سابق بخش فارسی بی‌بی‌سی به سازمان ملل متحد شکایت کرده است".

بی‌بی‌سی  در این بیانیه تاکید کرده :"این شکایت را از طرف کارکنان بی‌بی‌سی فارسی و با قید فوریت به دیوید کی، گزارشگر ویژه حمایت و ترویج حق آزادی بیان و عقیده تحویل داده است".

بر اساس این بیانیه همچنین،‌ تاکید شده که شکایت بی‌بی‌ سی به عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران نیز تحویل شده است.

به گزارش رویترز و به نقل از بی‌بی‌سی،‌ چندی پیش مقام‌های ایران تحقیقات کیفری علیه ۱۵۲ نفر از کارمندان کنونی و سابق بخش بی‌بی‌سی فارسی به اتهام "اقدام علیه امنیت ملی" آغاز کرده‌اند و در پی آن بر طبق قراری که دادگاه صادر کرده دارایی‌های این گروه از کارکنان بی‌بی‌سی فارسی مسدود شده و آنها از فروش دارایی‌‌هایی خود مانند ملک و حتی خودرو در ایران محروم شده‌اند.

در بیانیه بی‌بی‌سی،"اقدام مقامات قضایی ایران را محروم کردن کارکنان بی‌بی‌سی فارسی از 'حقوق اولیه انسانی' خوانده و  تاکید شده که این کار با قانون اساسی ایران هم مغایرت دارد".

تونی هال، مدیر کل بی‌بی‌سی در این بیانیه گفته است: "این  اقدام مقامات ایران، فقط یک کارزار علیه کارکنان بی بی‌سی نیست، بلکه اقدامی علیه حقوق اولیه انسانی است".

مدیر کل بی‌بی‌سی، خواستار پایان دادن فوری مقامات قضایی ایران به این اقدام شده و تاکید کرده که "بی‌بی‌سی به نمایندگی از کارکنان خود از تمام شیوه‌های قانونی موجود برای اعتراض به این اقدام قضایی ایران استفاده می‌کند و از جامعه جهانی می‌خواهد که با استفاده از نفوذ خود در ایران مقامات را متقاعد کند که به  این رفتار کاملا غیرقابل قبول پایان دهند".

رویترز در این زمینه می‌نویسد: "مقامات ایران خبرنگاران بی‌بی‌سی را متهم کرده اند که در نآرامی‌های ناشی از  اعتراضات علیه نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ نقش داشته‌اند و آنها را متهم به اقدام 'علیه امنیت ملی' کرده‌اند".

در بیانیه بی‌بی‌سی همچنین  به موارد دیگری از آزار و اذیت کارکنان بی‌بی‌سی فارسی از جمله "دستگیری و بازداشت خودسرانه اعضای خانواده‌ کارکنان بی‌بی‌سی فارسی؛ توقیف گذرنامه‌ها و اعمال ممنوعیت سفر برای اعضای خانواده‌ها که می‌خواهند برای دیدن بستگانشان که در بخش فارسی بی‌بی‌سی کار می‌کنند، از ایران خارج شوند؛ تجسس و آزار مداوم و پخش اخبار جعلی و حاوی تهمت که با هدف آسیب زدن به وجهه کارکنان بی‌بی‌سی فارسی و خانواده‌های آنها طراحی می‌شود"، اشاره شده است.

 

تازه چه خبر؟
دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، تایید کرد در صورتی‌که پیروزی جو بایدن در انتخابات به تایید نهایی برسد، نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری را خواهد پذیرفت...More
به گزارش رویترز به نقل از شش مقام دولتی، نظامی و امنیتی عراق، ارتش این کشور یکی از اعضای گروه شبه‌نظامی حشدالشعبی را، که به دلیل نقش داشتن در کشتار...More
جواد مفیدی، رییس اتحادیه پوشاک مشهد از ورشکستگی حدود ۸۰ درصد صنف پوشاک در دوره شیوع کرونا خبر داد و گفت که هیچ حمایتی از این صنف انجام نشده است...More
علی رسولیان، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی، اعلام کرد که ۴۸۰ معدن راکد در استان خراسان رضوی به دستور وزارت صنعت، معدن و تجارت به...More
محمد لطفی، سرپرست شهرداری الیگودرز، به دلیل برگزاری و شرکت در مراسم ترحیم یکی از بستگانش، از سمت خود عزل شد. محمود ثمینی، معاون سیاسی‌امنیتی استاندار...More