شورای امنیت پیش‌نویس قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را رد کرد | ایران اینترنشنال

شورای امنیت پیش‌نویس قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را رد کرد

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، اعلام کرد شورای امنیت سازمان ملل پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده در مورد تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را رد کرده است.

پمپئو روز جمعه در بیانیه‌ای عدم موافقت شورای امنیت در تصویب پیش نویس قطعنامه برای  تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران را محکوم کرد.

او گفت: «امتناع شورای امنیت از تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران نشان دهنده عدم موفقیت آن در حفظ صلح و امنیت بین‌المللی است.»

بر اساس گزارش‌ها، شورای امنیت پیش‌نویش قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تحریم تسلیحاتی ایران را با دو رای مثبت آمریکا و جمهوری دومینیکن و ۱۱ رای ممتنع و دو رای منفی چین و روسیه رد کرد.

پمپئو گفت: شورای امنیت «یک قطعنامه معقول را برای تمدید تحریم ۱۳ ساله تسلیحاتی ایران رد کرد و راه را برای بزرگ‌ترین حامی تروریسم دولتی هموار کرد تا بتواند برای اولین بار بعد از بیش از یک دهه بدون هیچ‌گونه محدودیت خاصی از سوی سازمان ملل سلاح متعارف خرید و فروش کند.»

وزیر خارجه آمریکا در توییتی با اشاره به اینکه امروز شورای امنیت خواسته‌های کشورهای خاورمیانه را نادیده گرفت و نتوانست ایران را پاسخگو کند و گفت: «‌آمریکا به تلاش‌های خود برای اصلاح این اشتباه ادامه خواهد داد.»

پمپئو  با تاکید بر ادامه حمایت واشینگتن از متحدان منطقه‌ای خود که از سوی شورای امنیت «نادیده گرفته شده‌اند» گفت: «ما به تلاش‌های خود ادامه می‌دهیم تا رژیم تروریستی مذهب‌محور برای معامله تسلیحات و تهدید اروپا، خاورمیانه و فراتر از آن آزاد نباشد.»

پس از رد قطعنامه پیشنهادی آمریکا، کلی کرافت، نماینده این کشور در سازمان ملل گفت ایالات متحده برای بازگشت همه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران در روزهای آینده اقدام می‌کند.

در مقابل، نماینده ایران در سازمان ملل در مورد بازگشت تحریم‌ها علیه ایران از سوی شورای امنیت هشدار داد و گفت بازگشت تحریم‌ها با واکنش شدید ایران روبرو خواهد شد و افزود گزینه‌های ایران در واکنش به این موضوع محدود نیستند.

شورای امنیت سازمان ملل روز پنج‌شنبه نشست خود در مورد پیش‌نویس قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را به‌دلیل شیوع کرونا مجازی برگزار کرد و اعضا برای رای‌گیری ۲۴ ساعت وقت داشتند.

از آنجا که چین و روسیه، که دارای حق وتو هستند، از همان ابتدا مخالفت خود با قطعنامه پیشنهادی آمریکا را اعلام کرده بودند ناظران شانس آمریکا را برای به تصویب رساندن این قطعنامه ناچیز ارزیابی می‌کردند.

ایالات متحده در نظر دارد در صورت شکست این قطعنامه در شورای امنیت، به موجب قطعنامه دیگری از شورای امنیت که برجام را تایید کرده برای بازگرداندن خودکار تحریم‌ها علیه ایران به سازوکار ماشه متوسل شود.

در مقابل، بسیاری بر این باوردند از آنجا که دولت دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، در سال ۲۰۱۸ ایالات متحده را از برجام خارج کرده، واشینگتن دیگر عضوی از این توافق به شمار نمی‌آید و صلاحیت حقوقی برای متوسل شدن به سازوکار ماشه را ندارد.

گونتر زاتر، سفیر آلمان در سازمان ملل، در بیانیه‌ای با ابراز نگرانی از رفتارهای ایران در منطقه، گفت آلمان به این دلیل به قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران رای ممتنع داد که این پیش‌نویس به اعضای شورا «توانایی رسیدگی موثر به تهدیدهای ایران و کمک به ارتقاء امنیت منطقه را نمی‌داد.»

ژانگ جون، سفیر چین در سازمان ملل، در واکنش به رد قطعنامه پیشنهادی آمریکا گفت: «نتایج رای‌گیری یکبار دیگر نشان داد هیچکس از یکجانبه‌گرایی حمایت نمی‌کند و هر تلاشی برای مقدم کردن منافع خود بر منافع جامعه بین‌المللی به بن‌بست می‌رسد.»

تازه چه خبر؟
یک مقام وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی ایران می‌گوید طی دو هفته اخیر شمار موارد ابتلا و بستری بیماران کرونا در «بسیاری از استان‌ها»، از جمله قم و...More
کارگران جنسی در تایلند در حال امضای طوماری با هدف جرم‌زدایی از حرفه خودهستند و از مقام‌های این کشور خواسته‌اند تا همه مجازات‌ها علیه خرید و فروش...More
بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، از شهروندان این کشور خواهد خواست تا در صورت امکان، از خانه کار کنند. در پی افزایش شمار مبتلایان به کرونا در...More
علی‌اصغر ملکی، رییس اتحادیه گوشت گوسفندی، می‌گوید در پی کاهش قدرت خرید مردم و شرایط کرونا میانگین خرید گوشت نسبت به سال گذشته حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد کاهش...More
مصطفی معین در چهلمین جلسه شورای عالی نظام پزشکی با بیان اینکه تمام کشور در شرایط قرمز کرونا قرار دارد و تهران فوق قرمز است، گفت که در یک شبانه روز...More