شمار کشته‌‌های زلزله سواحل اژه به ۶۰ نفر افزایش یافت | ایران اینترنشنال

شمار کشته‌‌های زلزله سواحل اژه به ۶۰ نفر افزایش یافت

زلزله روز جمعه در سواحل دریای اژه تاکنون دو کشته در یونان و ۵۸ کشته در ترکیه برجای گذاشته است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه روز یکشنبه اعلام کرد که تاکنون ۵۸ نفر از شهروندان این کشور بر اثر زلزله در ازمیر جان باخته و ۸۹۶ نفر مصدوم شده‌اند.

او ادامه داد: «مصمم هستیم که مشکلات زلزله‌زدگان در ازمیر را قبل از آغاز بارندگی‌ها رفع کنیم.»

خبرگزاری فرانسه نیز روز یکشنبه گزارش داد با وجود ادامه عملیات جست‌وجوی بازماندگان زلزله در ترکیه، امیدها برای یافتن افراد زنده از زیر آوار کاهش یافته است.

با این حال، امدادگران توانستند یک مرد ۷۰ ساله را ۳۳ ساعت پس از وقوع زلزله از زیر آوار خارج کنند. او فورا به بیمارستان منتقل شد.

زلزله روز جمعه در سواحل دریای اژه از سوی مرکز لرزه‌نگاری آمریکا به بزرگی ۷ درجه و از سوی دولت ترکیه به قدرت ۶/۶ ارزیابی شده است.

این زلزله علاوه بر استان ازمیر که سومین منطقه پرجمعیت ترکیه است، جزیره ساموس یونان در دریای اژه را نیز لرزاند و دو نفر در این جزیره کشته و هفت نفر دیگر زخمی شدند.

دو نفری که در این جزیره کشته شدند دو دانش‌‌آموز ۱۵ و ۱۷ ساله بودند که در بازگشت از مدرسه زیر آوار یک دیوار جان باختند.

منطقه بایراکلی در حومه ازمیر بیشترین آسیب را دیده و بنا بر گزارش‌ها، چندین هزار چادر برای اسکان مردم زلزله‌‌زده برپا شده است.

طی سال جاری میلادی، این دومین بار است که ترکیه شاهد یک زلزله پرقدرت است. در ماه ژانویه نیز زلزله‌ای به قدرت ۶.۷ ریشتر در شرق این کشور حدود چهل کشته برجای گذاشت.

زلزله روز جمعه در ازمیر، نگرانی‌ها را از تحرکات گسل شمال آناتولی و وقوع احتمالی یک زمین‌لرزه بزرگ در استانبول، پایتخت اقتصادی ترکیه، افزایش داده است.

در زلزله‌ای که سال ۱۹۹۹ در شمال غربی ترکیه به بزرگی ۷/۴ به وقوع پیوست، بیش از ۱۷ هزار نفر کشته شدند که هزار نفر از قربانیان ساکن شهر استانبول بودند.

تازه چه خبر؟
بیش از ۱۵۰ وکیل دادگستری با انتشار بیانیه‌ای با طرح مجلس برای محدودتر کردن اینترنت در ایران موسوم به طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» مخالفت...More
تعدادی از پزشکان عمومی در شیراز و یاسوج، کرمان و تهران‌ با برپایی تجمع‌هایی ضمن اعلام اینکه امکان «‌تامین هزینه اولیه زندگی» خود را ندارند، خواهان...More
براساس گزارش تازه کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، تلفات افراد غیرنظامی در جریان شش ماه نخست سال ۲۰۲۱ میلادی، نسبت به شش ماه اول سال ۲۰۲۰، حدود ۸۰...More
حسن روحانی، رییس جمهور ایران، در آخرین جلسه هیات دولت گفت که دولتش بخشی از واقعیت‌ها را به دلیل «لطمه ندیدن» وحدت ملی و اینکه گفتن آنها را مفید فایده...More
سخنگوی شرکت نفت و گاز اروندان با تایید وقوع آتش‌سوزی در یکی از مخازن نفت این شرکت، گفت که این حریق مربوط به یکی از ماشین آلات بوده است. ناصر فراهانی...More