شمار کشته‌های حمله به یک مدرسه در کابل از ۵۰ تن گذشت | ایران اینترنشنال

شمار کشته‌های حمله به یک مدرسه در کابل از ۵۰ تن گذشت

 

مقام‌های افغانستان اعلام کردند شمار کشته‌های حملات انفجاری در برابر مدرسه دخترانه در غرب کابل به بیش از ۵۰ نفر افزایش یافته است.

طارق آرین، سخنگوی وزارت کشور افغانستان، صبح یکشنبه ۱۹ اردیبهشت گفت که انفجارهای پی‌درپی در مقابل مدرسه «سید الشهدا» بیش از ۵۰ کشته و بیش از ۱۰۰ زخمی برجای گذاشته است.

به گفته او، بیشتر قربانیان انفجارها دانش‌آموزان هستند و بنابر بررسی‌های اولیه، ابتدا یک خودرو بمب‌گذاری شده در مقابل این مدرسه منفجر شد و به دنبال آن دو بمب جاسازی شده دیگر منفجر شدند.

خودرو بمب‌گذاری شده عصر شنبه هنگام خروج دانش‌آموزان دختر از این مدرسه منفجر شد.

این حمله واکنش‌های گسترده داخلی و بین‌المللی را در پی داشته است.

هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این انفجارها را به عهده نگرفته اما دولت افغانستان گروه طالبان را عامل این حادثه می‌داند.

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان، در بیانیه‌ای گفت: «طالبان با تشدید جنگ نامشروع و خشونت‌شان یک بار دیگر نشان دادند که نه تنها به حل بحران کنونی به گونه صلح‌آمیز و اساسی تمایل ندارند، بلکه با پیچیده ساختن وضعیت، فرصت فراهم شده به‌خاطر صلح را سبوتاژ می‌کنند.»

اشرف غنی همچنین یادآور شده است که طالبان «حتی در شب‌های قدر که لحظات نزول قرآن عظیم الشان است، دست از کشتار مردم بی‌گناه ما برنداشتند».

عبدالله عبدالله، رییس شورای مصالحه، و همچنین حامد کرزی، رییس جمهوری پیشین، و نیز شمار دیگری از مقام‌های دولت و سیاستمداران افغانستان این حمله را محکوم کردند.

شماری از نهادها و سازمان بین‌المللی در افغانستان نیز به این موضوع واکنش نشان دادند.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، ضمن محکوم کردن این حمله خواستار پایان درگیری‌ها و حل مسالمت‌آمیز مساله افغانستان شد.

راس ویلسون، کاردار سفارت آمریکا در کابل، حمله به مدرسه دختران را «تروریستی و نفرت‌انگیز» خواند. او در توییتی نوشت که حمله به کودکان حمله به آینده افغانستان است.

اتحادیه اروپا در افغانستان نیز حمله به دانش‌آموزان دختر را «وحشیانه»، «تروریستی» و «حمله به آینده افغانستان» خوانده است.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران، نیز این حمله را «تروریستی» خواند و آن را محکوم کرد.

مدرسه «سید الشهدا» در غرب شهر کابل و در منطقه هزاره‌نشین قرار دارد. شیعیان افغانستان، به ویژه مردم مناطق غرب کابل، در سال‌های اخیر پیوسته مورد حملات پی‌درپی انفجاری قرار گرفته‌اند. پیش از این چندین مسجد، مرکز آموزشی، باشگاه ورزشی و بیمارستان نیز هدف انفجار و حملات انتحاری قرار گرفته بودند. گروه داعش مسئولیت شماری از این حملات را به عهده گرفت.

با وجودی که دولت افغانستان گروه طالبان را عامل انفجار در مدرسه دخترانه دانسته اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، این حمله را محکوم کرد و آن را به گروه داعش نسبت داد.

تازه چه خبر؟
محمد الوندی، رییس پارک ملی کرخه در استان خوزستان، از آتش‌سوزی بخشی از این جنگل در شهرستان شوش خبر داد و گفت آتش‌سوزی هنوز ادامه دارد. الوندی دوشنبه...More
یائیر لاپید، وزیر خارجه جدید اسرائیل، سیاست‌های خود را در مسئولیت جدیدش تشریح کرد و درباره برجام گفت که پیش از این نیز با این توافق مخالفت کرده بود و...More
سران پیمان نظامی ناتو در پایان نشست خود در بروکسل ضمن انتقاد از جاه‌طلبی‌های چین، رفتار جسورانه این کشور را چالشی جدی در برابر نظام جهانی خواندند...More
سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، اعلام کرد مجوز مصرف اضطراری واکسن ایرانی «کووایران برکت» صادر شده است. نمکی روز دوشنبه در استان مرکزی گفت: «امروز می‌...More
علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در واکنش به وعده‌های برخی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری گفت: «فکر می‌کنند واکسن بستنی است.» رئیسی...More