شرکت آمریکایی مدرنا: نتایج مرحله جدید آزمایش واکسن کرونا بر انسان رضایت‌بخش است | ایران اینترنشنال

شرکت آمریکایی مدرنا: نتایج مرحله جدید آزمایش واکسن کرونا بر انسان رضایت‌بخش است

شرکت آمریکایی مدرنا اعلام کرد آزمایش واکسن کرونای ساخت این شرکت نشان می‌دهد این واکسن ایمن است و در بدن تمام ۴۵ داوطلب حاضر در این آزمایش بدون عارضه جانبی جدی پادتن تولید کرده است.

به گزارش یواس‌ای تودی، مرحله بعدی آزمایش این واکسن در ششم مرداد بر روی ۳۰ هزار داوطلب آغاز خواهد شد.

به گفته مدرنا، در داوطلبانی که دو دوز واکسن به آنها تزریق شد پادتن موجود در بدن آنها از متوسط میزان پادتن در بدن کسانی‌که از کرونا بهبود یافته‌اند بالاتر است.

این در حالی است که رویترز در گزارش خود عنوان کرد هیچ‌یک از داوطلبان به عارضه جانبی جدی مبتلا نشده‌اند، اما بیش از نیمی از آنها علائم خفیفی از خستگی، سردرد، احساس سرما و دردعضلانی در محل تزریق گزارش دادند. این عوارض بیشتر پس از تزریق دوم و در کسانی‌که دوز بیشتری دریافت کرده بودند مشاهده می‌شد.

به گزارش رویترز، در پی انتشار این خبر ارزش سهام مدرنا در بورس آمریکا ۱۵ درصد افزایش یافت.

مدرنا اولین شرکتی است که ۶۶ روز پس از تعیین نقشه ژنتیکی ویروس کرونا واکسن این بیماری را آزمایش کرد.

دولت آمریکا حدود ۵۰۰ میلیون دلار برای ساخت واکسن مدرنا ارائه کرده و این واکسن‌ احتمالی را انتخاب کرد تا برای اولین بار بر روی انسان آزمایش شود.   

دفتر شرمت مدرنا در شهر کمبریج ایالت ماساچوست واقع شده است و در صورتی‌که نتایج بعدی واکسن مدرنا رضایت بخش باشد و مجوز ساخت واکسن به مدرنا داده شود، این اتفاق نقطه عطفی برای این شرکت به شمار می‌آید.

در ماه ژوئن، مدرنا اعلام کرد برای آخرین مرحله مطالعه‌اش دوز ۱۰۰ میلی گرمی را انتخاب کرده است. مدرنا قصد دارد از سال ۲۰۲۱ در همکاری با شرکت داروسازی سوییسی لونزا به ساخت ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد دوز از این واکسن در سال اقدام کند.

مدرنا که مرحله دوم آزمایش واکسن احتمالی‌اش را در ماه می به اجرا گذاشت اعلام کرده وضعیت سلامت داوطلبان را به مدت یک ‌سال رصد خواهد کرد.

در مرحله اول آزمایش‌، هدف ایمن بودن و یافتن میزان موثر برای یک دوز بود. در مرحله دوم، این آزمایش در یک گروه بزرگتر انجام شد تا بتوان به میزان موثر بودن آن پی برد. در مرحله سوم نیز آزمایش بر روی گروهی بزرگتر انجام می‌شود تا ضمن بررسی تاثیر این واکسن بتوان آثار جانبی احتمالی آن را نیز مشاهده کرد.

تازه چه خبر؟
عربستان سعودی از انهدام «یک گروه تروریستی که سپاه پاسداران آنها را آموزش داده بود» خبر داده است؛ ایران این اتهام را «بی‌اعتبار» و «تکراری» خواند...More
همسر بهنام محجوبی،‌ درویش زندانی، می‌گوید ماموران زندان پس از فلج شدن نیمی از بدن این زندانی سیاسی به دلیل تشنج و زمین‌خوردگی در پی قطع داروها، او را...More
غلامرضا خادمی، رییس بخش مراقبت‌های ویژه «بیمارستان کودکان اکبر» در شهر مشهد، با اشاره به اینکه شمار کودکان مبتلا به کرونا و تعداد بستری شدن آنها...More
کمیته یهودیان آمریکا اعلام کرد کمپینی جهانی را برای ممنوع کردن حضور ایران در بازی‌های المپیک سال ۲۰۲۱ ژاپن آغاز کرده است. این سازمان در نامه‌ای به...More
در پی شلیک یک راکت به یک خانه مسکونی در بغداد سه کودک و دو زن کشته شده و دو کودک دیگر مجروح شدند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، هدف اصلی این راکت محل...More