شبکه ۱۳ اسرائیل: ایران مسئول حمله به کشتی تجاری اسرائیل در دریای عمان است | ایران اینترنشنال

شبکه ۱۳ اسرائیل: ایران مسئول حمله به کشتی تجاری اسرائیل در دریای عمان است

درپی قوع انفجار در یک کشتی متعلق به یک شرکت اسرائیلی در دریای عمان، شبکه ۱۳ اسرائیل گزارش داد که مقامات این کشور ایران را مسئول این حمله می‌دانند.

مقامات اسرائیلی و ایرانی هنوز از اظهارنظر در مورد این گزارش خودداردی کرده‌اند.

طبق اعلام سازمان تجارت دریایی بریتانیا روز جمعه از وقوع انفجار در این کشتی خبر داد و افزود کشتی و خدمه‌اش سالم‌اند و تحقیقات در جریان است.

این کشتی که هلیوس ری نام دارد و متعلق به شرکت کشتیرانی ری واقع در تل‌آویو است صبح جمعه به وقت محلی از بندر دمام عربستان سعودی عازم سنگاپور بود که این انفجار رخ داد.

هلیوس ری پیش از آن محموله‌های خودرویی را که از اروپا آمده بود در بنادر بحرین و امارات تخلیه کرده بود.

آبراهام اونگار، بنیانگذار ۷۴ ساله شرکت کشتیرانی ری، یکی از ثروتمندترین شهروندان اسرائیل است و کسب‌وکارهای او در زمینه کشتیرانی و ساخت‌وساز فعالیت می‌کنند.

در حالی‌که جزییات انفجار روز جمعه هنوز اعلام نشده، آسوشیتدپرس به نقل از دو مقام نظامی آمریکایی گزارش داد که در اثر این انفجار در دو طرف این کشتی دو سوراخ ایجاد شده است.

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بحریم اعلام کرد پس از این حادثه در حال رصد کردن وضعیت است. در همین حال، وزارت ترابری آمریکا به کشتی‌های تجاری هشدار داده به هنگام عبور از این منطقه احتیاط کنند.

موسسه امنیت دریایی گلوبال دریاد در گزارشی اعلام کرد انفجار در کشتی هلیوس ری به احتمال قوی بخشی از «فعالیت‌های نامتقارن ارتش ایران» خواند. بر اساس این گزارش، جمهوری اسلامی قصد دارد با هدف کاهش ایجاد فشار دیپلماتیک برای کاهش تحریم‌های خود به «ابزارهای نظامی» روی آورده است.

در تابستان سال ۲۰۱۹ نیز آمریکا ایران را به نقش داشتن در انفجار دو نفتکش در تنگه هرمز متهم کرده بود.

از زمان کشته شدن محسن فخری‌زاده، عضو ارشد سپاه و از مقامات کلیدی برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی، اسرائیل در مورد احتمال اقدام تلافی‌ جویانه از سوی ایران، و به ویژه نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی در لبنان و یمن هشدار داده است.

تازه چه خبر؟
پنتاگون اعلام کرد از تصمیم خود برای اعزام دو ناوشکن آمریکایی به سواحل اوکراین در دریای سیاه منصرف شده است. به گزارش پولیتیکو به نقل از منبعی در...More
مجلس نمایندگان آمریکا با ۲۱۷ رای موافق و ۲۱۰ رای مخالف طرحی را برای برابر کردن حقوق و دستمزد زنان و مردان در آمریکا به تصویب رساند. این طرح که مورد...More
مایک پنس، معاون پیشین رییس جمهور آمریکا، در بیانیه‌ای که پس از ترخیص از بیمارستانی در ایالت ویرجینیا صادر کرد، از جراح ایرانی‌‌الاصل خود تشکر کرد. به...More
دولت آمریکا روز پنجشنبه در ارتباط با دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ این کشور، حملات سایبری، قلدری در برابری اوکراین و سایر اقدامات «...More
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شریف در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه نسبت به اخذ اعترافات «نادرست» و «تحت اجبار» از علی یونسی و امیرحسین مرادی، دو...More