شبکه ۱۲ تلویزیون اسرائیل: موساد حملات ایران به چند نمایندگی‌ دیپلماتیک اسرائیل را خنثی کرد | ایران اینترنشنال

شبکه ۱۲ تلویزیون اسرائیل: موساد حملات ایران به چند نمایندگی‌ دیپلماتیک اسرائیل را خنثی کرد

شبکه ۱۲ تلویزیون اسرائیل گزارش داد که «موساد اخیرا تعدادی حمله برنا‌مه‌ریزی شده از سوی ایران را به نمایندگی‌های دیپلماتیک اسرائیل در چند کشور اروپایی و نقاط دیگر جهان» خنثی کرده است.

براساس این گزارش که روز دوشنبه پخش شد، نام کشورهایی که حمله‌ها در آنها خنثی شده فاش نشده اما «همکاری با این کشورها به خنثی کردن حملات کمک کرد.»

شبکه ۱۲ تلویزیون اسرائیل همچنین به نقل از منابع اطلاعاتی غربی گزارش داد حمله به تاسیسات هسته‌ای نطنز، که به اسرائیل نسبت داده می‌شود، توانسته است «برنامه تهران در غنی‌سازی اورانیوم را دو سال به تعویق بیاندازد.»  

از سوی دیگر، در گزارشی که از شبکه ۱۳ اسرائیل پخش شده عنوان شده است که این حمله «تنها یک سال» برنامه هسته‌ای ایران را به عقب انداخته است.

روز یک‌شنبه، نیویورک تایمز از قول «یک مقام اطلاعاتی خاورمیانه‌ای» گزارش داده بود که اسرائیل در این آتش‌سوزی دست داشته است. این مقام آگاه گفته بود که انفجار روز پنج‌شنبه در اثر انفجار یک بمب پرقدرت بوده است. این مقام خاورمیانه‌ای در عین حال عنوان کرد که سایر آتش‌سوزی‌های مشکوک اخیر در ایران ربطی به اسرائیل نداشته است.

نیویورک تایمز همچنین از قول یک عضو سپاه پاسداران تایید کرد که در این حادثه از وسیله منفجره استفاده شده اما اشاره نکرد که چه کسی در این حمله نقش داشته است.

در همین حال، بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، فرضیه‌ها در مورد نقش اسرائیل را رد کرد و گفت: «هرچیزی را که در آنجا (ایران) اتفاق می‌افتد نمی‌توان به اسرائیل نسبت داد.»

تحلیلگران می‌گویند در اثر این آتش‌سوزی، یک آزمایشگاه که در آماده‌سازی سانتریفیوژهای پیشرفته مورد استفاده قرار می‌گرفت، از بین رفته است. با این وجود ایران تلاش کرده است میزان آسیب را کم جلوه دهد.

حادثه نطنز در شرایطی اتفاق افتاد که تنش میان تهران و کشورهای غربی درباره تحریم تسلیحاتی و برنامه هسته‌ای تشدید شده است.

خبرگزاری رویترز از قول سه مقام ایرانی که نخواسته‌اند نامشان علنی شود گزارش کرد این آتش‌سوزی و انفجار ناشی از حمله‌ای سایبری بوده است.

رییس سازمان پدافند غیرعامل ایران نیز احتمال حمله سایبری را رد نکرد و از امکان دخالت «دشمن و عناصر ضدانقلاب» در این انفجار سخن گفت.

تازه چه خبر؟
شاهزاده رضا پهلوی در واکنش به حوادث لبنان و تظاهرات مردم علیه دولت حاکم گفت رژیم ایران مسئول رنج مردم منطقه است. شاهزاده پهلوی روز دوشنبه ۲۰ مردادماه...More
ابراهیم جباری، فرمانده حفاظت ولی‌ امر سپاه پاسداران،‌ در واکنش به اظهارات رییس بنیاد مستضعفان درباره اشغال ملک ۲۰۰ میلیارد تومانی این سازمان در منطقه...More
شش ماه پس از بازدید گروهی از خبرنگاران از کاخ مرمر که برای اولین بار صورت گرفت، خبرگزاری مهر اعلام کرد در این بازدید درباره الحاق سونا و جکوزی به کاخ...More
در پی تشدید اختلاف میان دولت دانمارک و گوگل درباره حذف موسیقی‌های دانمارکی به دلیل مساله حقوق مولف (کپی رایت)،‌ این کشور اعلام کرد به علت سانسور...More
زهرا شریعت‌پناهی،‌ عضو هیات علمی دانشکده علوم تغذیه اعلام کرد ۶۰ درصد بیماران تحت مراقبت در بخش مراقبت‌های ویژه دچار سوء تغذیه‌اند. شریعت‌پناهی...More