شبه‌نظامیان عراق: اگر جدول زمانی خروج آمریکا ارائه شود حملات را متوقف می‌کنیم | ایران اینترنشنال

شبه‌نظامیان عراق: اگر جدول زمانی خروج آمریکا ارائه شود حملات را متوقف می‌کنیم

 

شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در عراق می‌گویند حاضرند حملات راکتی به مواضع آمریکایی‌ها را متوقف کنند مشروط به اینکه دولت عراق جدول زمانی خروج آمریکا از این کشور را ارائه کند.

محمد محیی، سخنگوی گروه شبه‌نظامی کتائب حزب‌الله عراق، روز یکشنبه به خبرگزاری رویترز گفت شرط «گروه‌های مقاومت» برای آتش‌بس این است که دولت بغداد جدول زمانی خروج نیروهای آمریکایی را ارائه کند.

به گفته او، «این موضع همه گروه‌های مقاومت، از جمله گروه‌هایی است که نیروهای آمریکایی را هدف قرار می‌دهند.»

«مقاومت» عنوانی است که به گروه‌های ضدآمریکایی و ضد اسرائیلی که مورد حمایت جمهوری اسلامی هستند اطلاق می‌شود.

سخنگوی کتائب حزب‌الله در گفت‌وگویش با رویترز خواستار اجرایی شدن قطعنامه ده ماه پیش مجلس عراق درباره خروج نیروهای آمریکا از عراق شد.

پارلمان عراق ۱۵ دی سال گذشته، دو روز پس از کشته شدن قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس، در جلسه‌ای پرحاشیه قطعنامه‌ای را تصویب کرد که بر اساس آن، دولت این کشور باید به حضور نیرو‌های خارجی در عراق پایان دهد.

محیی همچنین به رویترز گفت دولت عراق هیچ مهلتی برای اجرای این قطعنامه نداشت، اما «اگر آمریکا بر نقض این تصمیم پارلمان اصرار کند، گروه‌ها از همه سلاح‌های در اختیار خود استفاده می‌کنند.»

او اضافه کرد شلیک موشک‌های کاتیوشا علیه نیروها و مراکز دیپلماتیک آمریکا فقط «پیامی» بود مبنی بر این که «از شما [آمریکا] در کشور [عراق] استقبال نمی‌شود».

سخنگوی کتائب حزب‌الله تهدید کرد حملات بدتری ممکن است ادامه یابد.

این اظهارات در حالی است که مقام‌های آمریکایی کتائب حزب‌الله را مسئول ده‌ها حمله راکتی می‌دانند که علیه پایگاه‌های آمریکا در عراق شده است.

کتائب حزب‌الله معمولا نقش داشتن در این حملات را تکذیب کرده و به نوشته رویترز، گروه‌های ناشناس و کوچک وابسته به جمهوری اسلامی مسئولیت برخی از آنها را برعهده گرفته‌اند.

بر اساس گزارش رسانه‌ها، دولت دونالد ترامپ عراق را تهدید کرده در صورت ادامه حملات راکتی علیه مواضعش در این کشور، سفارت خود در بغداد را تعطیل خواهد کرد. 

مقامات عراقی از این موضع ابراز نارضایتی کرده و هشدار داده‌اند چنین اقدامی ممکن است به خروج نمایندگان سایر کشورها از عراق منجر شود.

تازه چه خبر؟
عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، خواستار سرعت در روند احیای برجام شد و گفت جمهوری اسلامی باید تا یک ماه و نیم دیگر در این زمینه به نتیجه...More
ترکی الفیصل، رییس پیشین سازمان اطلاعات عربستان سعودی اعلام کرد مذاکرات وین درباره برجام نگرانی‌ کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از خطر برنامه هسته‌ای...More
محمد حسین باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، گفت که دولت جو بایدن تلاش می‌کند «مذاکراتی طولانی، بی‌فایده و به همراه ادعاها و مطالبات جدید» را به...More
علیرضا رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد که سرعت انتشار کرونا در ۱۲ استان بسیار تند و در ۱۲ استان دیگر تند است. رییسی روز شنبه ۲۱...More
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرد تا پیش از لغو همه تحریم‌های آمریکا علیه ایران و بازگشت واشینگتن به برجام، جمهوری اسلامی تعاملی با...More