سومین روز درگیری‌های ناگورنو قره‌باغ؛ استقرار توپخانه‌های سنگین و افزایش تلفات | ایران اینترنشنال

سومین روز درگیری‌های ناگورنو قره‌باغ؛ استقرار توپخانه‌های سنگین و افزایش تلفات

به گفته مقام‌های جمهوری آذربایجان و ارمنستان، درگیری‌های دو طرف بر سر منطقه ناگورنو قره‌باغ روز سه‌شنبه برای سومین روز پیاپی ادامه دارد؛ همزمان گزارش‌هایی از استقرار سنگین توپخانه از سوی دو طرف منتشر شده است.

وزارت دفاع ارمنستان روز سه‌شنبه گفت در حمله پهپادی آذربایجان، یک اتوبوس حامل غیرنظامیان دچار آتش‌سوزی شد. آذربایجان .اکنشی به این خبر نشان نداده است.

وزارت دفاع ارمنستان همچنین آذربایجان را متهم کرد که شهر واردنیس را که در ارمنستان و دور از منطقه ناگورنو قره‌باغ واقع شده، هدف توپخانه قرار داده است.

پیشتر وزارت دفاع آذربایجان نیز گفته بود نیروی هوایی ارمنستان شهر مرزی داش‌کسن را بمباران کرده است؛ ارمنستان این خبر را تکذیب کرده است.

همچنین وزارت دفاع آذربایجان می‌گوید ضدحملات گروه‌های مقابل را دفع کرده و به آنها اجازه بازپس‌گیری مناطق از دست داده‌شان را نداده است.

بنابر بیانیه وزارت دفاع آذربایجان که بامداد سه‌شنبه منتشر شد، درگیری‌ها در اطراف شهر «فضولی» روی داده است.

وزارت دفاع آذربایجان همچنین از آتش نیروهای این کشور به سوی «چهار تانک، یک خودروی زرهی و ده نظامی دشمن» در حملات شهر فضولی خبر داده است.

از آن سو، ارتش ارمنستان با اعلام این که درگیری‌ها طی شب گذشته بی‌وقفه ادامه داشته، گفت نیروهای موجود در منطقه ناگورنو قره‌باغ در طول نوار مرزی با آذربایجان حملات را دفع کرده‌اند.

خبرگزاری فرانسه بر اساس آمارهای رسمی، تعداد کشته‌های سه روز اخیر از هر دو طرف را ۹۵ نفر ذکر کرده و گفته است ۱۱ تن از آنان (دو ارمنی و ۹ آذری) غیرنظامی بوده‌اند.

با این حال تصور می‌شود که آمار واقعی کشته‌شدگان هر دو طرف بیش از این باشد.

درگیری‌های اخیر که از بامداد یکشنبه آغاز شده و هر دو طرف یکدیگر را به شروع آن متهم می‌کنند، مرگبارترین درگیری در این منطقه از سال ۲۰۱۶ به شمار می‌رود.

ادامه واکنش‌های بین‌المللی

شورای امنیت سازمان ملل قرار است روز سه‌شنبه نشستی اضطراری درباره این بحران برگزار کند.

از سوی دیگر دفتر ریاست جمهوری فرانسه روز سه‌شنبه اعلام کرد این کشور هماهنگی‌های گروه مینسک را برای رسیدن به یک راه‌حل درباره بحران قره‌باغ آغاز می‌کند.

گروه مینسک با ابتکار سازمان امنیت و همکاری اروپا در سال ۱۹۹۲ و برای حل و فصل صلح‌آمیز درگیری‌ها میان آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه ناگورنو قره‌باغ ایجاد کرد و ریاست آن به طور مشترک بر عهده آمریکا، روسیه و فرانسه است.

امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه، روز یکشنبه نیز با رهبران آذربایجان و ارمنستان تلفنی گفت‌وگو کرده بود.

همچنین آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، روز سه‌شنبه خواستار «آتش‌بس فوری» در منطقه ناگورنو قره‌باغ شد.

دفتر مرکل با صدور بیانیه‌ای نوشت: «صدراعظم تاکید کرده که آتش‌بس فوری و بازگشت به میز مذاکره ضروری است. کشورهای همسایه باید در یک راه‌حل مسالمت‌آمیز مشارکت کنند.»

 
تازه چه خبر؟
محمد شمس، مدیر حوزه‌های علمیه استان یزد، با اشاره به آنچه «نقش دعا در دفع بلا بر اساس آیات و روایات اسلامی» خواند، از آغاز «پویش استغفار جمعی‌ برای...More
در پی حمله هکرها به وب‌سایت کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، این وب‌سایت به مدت چند دقیقه از کار افتاد، اما بعد از اندکی کار خود را...More
الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، روز کوروش را به مردم ایران تبریک گفت و با اشاره به میراث کوروش در زمینه تسامح مذهبی و حقوق بشر، او...More
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تایید کرد که ایران ساخت یک سایت زیرزمینی جدید را برای تولید سانتریفیوژ آغاز کرده است. گروسی روز سه‌...More
وزارت خارجه آمریکا خبر داد که مایک پمپئو ، روز سه‌شنبه به‌طور جداگانه با نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان و الهام علی‌اف، رییس جمهور آذربایجان...More