سوئد: مذاکرات نمایندگان دو کره و آمریکا در استکهلم «سازنده» بود | ایران اینترنشنال

سوئد: مذاکرات نمایندگان دو کره و آمریکا در استکهلم «سازنده» بود

 

وزارت خارجه سوئد مذاکراتی که روز دوشنبه میان نمایندگان کره شمالی،کره جنوبی و آمریکا در نزدیکی استکهلم، پایتخت این کشور، به اتمام رسیده است را سازنده خواند.

یک سخنگوی وزارت خارجه سوئد، روز دوشنبه اول بهمن‌ماه، به خبرگزاری رویترز گفت که این مذاکرات درباره تحولات حاضر در شبه‌ جزیره کره، توسعه اقتصادی منطقه و مشارکت‌ و همکاری‌های درازمدت بوده است.

گزارش شده است که هماهنگی برای دیدار دوم رهبران آمریکا و کره شمالی نیز بخش دیگری از گفت‌وگوها میان نمایندگان این کشورها در استکهلم بوده است.

جمعه گذشته، یک سخنگوی کاخ سفید پس از دیدار و گفت‌وگو میان فرستاده ارشد کره شمالی و دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده، گفت که دومین دیدار میان ترامپ و کیم جونگ ایل قرار است که اواخر ماه فوریه،حدود یک ماه دیگر، برگزار شود.

زمان و مکان قطعی دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی اعلام نشده است؛ اما گزارش‌های پیشین حکایت از این داشت که ویتنام میزبان این دور از مذاکرات است. حال با اعلام خبر دیدار میان رهبران دو کره و نمایندگانی از آمریکا در استکهلم، این احتمال جدی مطرح شده است که سوئد میزبان مذاکرات آتی خواهد بود.

مارگوت والستروم، وزیر امور خارجه سوئد، نیز به خبرگزاری سوئدی تی.تی گفته است که امیدوار است گفت‌وگوهای استکهلم، زمینه خوبی برای «نشست آینده» باشد.

وزیر خارجه سوئد به مکان و زمان دقیق این گفت‌وگوها اشاره‌ای نکرده است. اما برخی از رسانه‌های سوئدی گزارش داده‌اند که این دیدار قرار است که در شمال استکهلم، در کنار دریاچه «مالارن» برگزار شود.

سوئد از ۱۹۷۳ با کره شمالی روابط دیپلماتیک دارد. این کشور در زمره معدود کشورهای غربی است که کره شمالی در آن جا سفارت‌خانه دارد. سفارت سوئد نیز در پیونگ‌یانگ، پایتخت کره شمالی، ارائه دهنده خدمات کنسولی برای شهروندان آمریکایی است.

 

تازه چه خبر؟
معصومه ابتکار، رییس پیشین سازمان حفاظت محیط زیست، اعلام کرد با اینکه این سازمان مخالف خشک کردن هورالعظیم برای استخراج نفت بود اما در سال ۸۹ آب به روی...More
سخنان محمدرضا نقدی،‌ معاون سپاه پاسداران،‌ که منتقدان طرح محدودسازی اینترنت را «یک مشت منافق کامنت‌گذار» خوانده بود ،‌ با اعتراض‌ها و واکنش‌هایی روبه...More
آمار رسمی وزارت بهداشت در روز جمعه هشتم مرداد نشان می‌دهد که شمار جان‌باختگان و مبتلایان کرونا نسبت به هشتم تیر تقریبا دو برابر شده است. بر اساس آمار...More
حساب توییتری ۱۵۰۰ تصویر و برخی از کاربران رسانه‌های اجتماعی از بازداشت تعدادی از مادران داغدار آبان پس از تجمع آنها در میدان آزادی خبر داده‌اند. بر...More
علیرضا معزی، معاون ارتباطات دفتر رییس جمهور ایران، گزارش‌ها درباره تاخیر عمدی حسن روحانی در دیدار اخیر خامنه‌ای با اعضای دولت را تکذیب کرد. او نوشت...More