سنتکام: سپاه پاسداران می‌خواست شواهد انفجار نفتکش را محو کند | ایران اینترنشنال

سنتکام: سپاه پاسداران می‌خواست شواهد انفجار نفتکش را محو کند

«سنتکام»، ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا، جزئیات بیشتری از حمله روز پنجشنبه به دو نفتکش در دریای عمان منتشر کرد. در این بیانیه، به نقش نیروهای سپاه پاسداران و عملیات قایق‌های تندروی سپاه در طول روز پنجشنبه اشاره شده است.

در بیانیه بیل اربن، سخنگوی اصلی سنتکام، اشاره شده که حملات روز پنجشنبه به وسیله مین‌های انفجاری انجام گرفته است.

شبکه خبر سی.ان.ان نیز شامگاه پنجشنبه به نقل از چند منبع نظامی نوشت که نیروهای آمریکایی عکس‌ها و ویدئوهایی در دست دارند که نشان می‌دهد یک قایق متعلق به ایران، در امتداد نفتکش متعلق به ژاپن حرکت می‌کند و یکی از سرنشینان قایق یک مین کوچک عمل نشده را از بدنه نفتکش خارج می‌کند و آن در اختیار می‌گیرد. در بیانیه رسمی سنتکام این قایق متعلق به سپاه پاسداران معرفی شده است.

در ویدئویی که ساعتی پس از این گزارش سی.ان.ان، سنتکام به طور رسمی منتشر کرد یک قایق سپاه پاسداران با شماری زیادی از نیروهای سپاه دیده می‌شود که تلاش می‌کنند یک مین منفجر نشده را از بدنه نفتکش کوکوکا کاریجس جدا کنند.

پیشتر مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، ایران را به طور مستقیم مسئول حملات روز پنجشنبه به دو نفتکش در دریای عمان معرفی کرده بود. اما دلایل و شواهدی برای آن ارائه نداد.

بر اساس بیانیه روز پنجشنبه سنتکام، نیروهای آمریکایی حاضر در منطقه، در ساعت‌های ۶:۱۲ و ۷ صبح به وقت محلی، دو پیام‌ جداگانه از نفتکش‌های صدمه دیده دریافت می‌کنند و پس از آن نیروی آمریکایی به محل حادثه اعزام می‌شوند.

به گفته سخنگوی سنتکام، هر دو نفتکشی که مورد حمله قرار گرفته‌اند به هنگام حمله در آب‌های بین‌المللی بوده‌‌اند و نیروهای آمریکایی در فاصله ۴۰ مایل دریایی از نفتکش آلتر فرانت، متعلق به یک شرکت نروژی، قرار داشته‌اند.

 

به گفته مقام‌های آمریکایی، در ساعت ۸:۰۹ صبح چندین قایق متعلق به نیروهای سپاه پاسداران در مجاورت نفت‌کش آلتر فرانت گزارش می‌شود.

در ساعت ۹:۲۶ دقیقه صبح، نیروهای سپاه پاسداران از کشتی «هیوندای دوبی»، که پیش‌تر خدمه نفتکش «آلتر فرانت» را نجات داده است، خواسته‌اند تا خدمه نفتکش را تحویل آن‌ها دهند که این اتفاق می‌افتد.

در بیانیه سنتکام اشاره شده که در ساعت ۱۱:۰۵ به وقت محلی، ۲۱ خدمه نفتکش دوم، نفتکش کوکوکا کاریجس، که قبلا از سوی یک کشتی هلندی نجات یافته بودند؛ در اختیار نیروهای آمریکایی قرار می‌گیرند. در حالی که نیروهای سپاه  قصد داشتند  آن‌ها را نیز در اختیار خود بگیرند.

در ساعت ۴:۱۰ بعد از ظهر نیز یکی از قایق‌های سپاه پاسداران به نزدیکی نفتکش کوکوکا کاریجس می‌آید و یک مین عمل نکرده و منفجر نشده را از آن جدا می‌کند.

سنتکام حمله‌های روز پنجشنبه را یک تهدید آشکار برای «آزادی ناوبری بین‌المللی و تجارت آزاد» توصیف کرده است.

در پایان بیانیه سنتکام اشاره شده است که هرچند ایالات متحده مایل نیست که وارد یک درگیری تازه در خاورمیانه شود؛ اما از منافع خودش دفاع خواهد کرد.

پیشتر مقام‌های بلندپایه آمریکایی اعلام کرده بودند که هر گونه حمله از سوی ایران یا نیروهای نیابتی وابسته به ایران، به این کشور یا حتی متحدان آمریکا در منطقه، قاطعانه پاسخ داده خواهد شد.

شورای امنیت سازمان ملل نیز، عصر پنجشنبه با تشکیل یک جلسه اضطراری، حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان را محکوم کرد و خواهان انجام تحقیقاتی مستقل و بی‌طرف در این زمینه شدند. نشست پنجشنبه شورای امنیت به درخواست نماینده آمریکا و پشت درهای بسته برگزار شد.

 

تازه چه خبر؟
حسین سلیمی، رییس دانشگاه علامه طباطبایی تهران، وجود پرونده سیاسی برای دانشجویان در کمیته انضباطی این دانشگاه را رد کرد و گفت که از میان پرونده‌های...More
پزشکان بدون مرز از ادامه کار در یک بیمارستان در پایتخت ونزوئلا که برای درمان بیماران کووید۱۹ بود، انصراف داده و قصد ترک این کشور را دارند. علت این...More
پارلمان اسکاتلند تصویب کرد که محصولات بهداشتی مربوط به دوره قاعدگی را برای زنان به صورت رایگان در دسترس عموم قرار گیرد. پیش از این محصولات دوره...More
دادگاه عالی نوادا روز سه‌شنبه تصویب کرد که برنده نهایی این ایالت در انتخابات ریاست‌جمهوری سوم نوامبر، جو بایدن بوده است. این رای که توسط هفت قاضی...More
ویدا مهران‌نیا، همسر احمدرضا جلالی، پژوهشگر زندانی و محکوم به اعدام در ایران به یک نشریه سوئدی گفت که همسرش برای اجرای حکم اعدام به انفرادی منتقل شده...More