سنای آمریکا لایحه هزار و ۹۰۰ میلیارد دلاری بایدن برای مقابله با پیامد‌های کرونا را تصویب کرد | ایران اینترنشنال

سنای آمریکا لایحه هزار و ۹۰۰ میلیارد دلاری بایدن برای مقابله با پیامد‌های کرونا را تصویب کرد

مجلس سنای ایالات متحده آمریکا، روز شنبه به دنبال جلسه‌ای که از شب قبل آغاز شده‌ بود، لایحه کمک یک هزار و ۹۰۰ میلیارد دلاری را تصویب کرد که دولت جو بایدن برای مقابله با پیامدهای اقتصادی همه‌گیری کووید-۱۹ پیشنهاد کرده بود.

این لایحه با آرا ۵ رای موافق در مقابل ۴۹ رای مخالف و با رای مثبت تمامی سناتورهای دموکرات‌ها و بدون حمایت سناتورهای جمهوری‌خواه، به تصویب رسید. 

تصویب این لایحه که یکی از بزرگترین لایحه‌های محرک اقتصادی در تاریخ آمریکا است، یک پیروزی بزرگ برای دولت بایدن به شمار می‌رود.

این لایحه اکنون برای تصویب نهایی روانه مجلس نمایندگان شده است که دموکرات‌ها در آن اکثریت لازم را برای تصویب لایحه دارند.

جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، روز شنبه ابراز امیدواری کرد که این لایحه فورا به تصویب مجلس نمایندگان نیز برسد تا بتواند آن را امضا کرده و ارسال چک‌های ۱۴۰۰ دلاری به شهروندان آمریکایی در همین ماه مارس آغاز شود.

رییس‌جمهوری آمریکا در یک پیام ویدیویی نیز ضمن تقدیر از تصویب لایحه کمک دولت برای مقابله با پیامدهای اقتصادی همه‌گیری کووید-۱۹ در سنا، گفت:‌ «۴۵ روز پیش که دولت من آغاز به کار کرد، وعده دادم کمک در راه است. امروز گامی بزرگ در این راه برداشتیم. آسان نبود اما به شدت به آن نیاز داشتیم.»

کاهش مزایای بیکاری اضطراری هفتگی از ۴۰۰ دلار به ٣٠٠ دلار و گنجاندن تخفیف مالیاتی برای اکثریت دریافت‌کنندگان، از مهمترین تغییراتی است که رهبران دموکرات سنا پس از ساعت‌ها مذاکره با جو منشن، سناتور میانەرو ایالت ویرجینیای غربی، در لایحه اولیه خود ایجاد کردند. بنا بر اعلام کاخ سفید، جو بایدن با این تغییرات موافقت کرده است.

این بسته علاوه بر پرداخت مستقیم پول به شهروندان آمریکایی و تمدید حقوق هفتگی ۳۰۰ دلاری به ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار شهروند بیکار شده، دربرگیرنده کمک مالی برای تقویت واکسن‌ و آزمایش‌ کووید-١٩ و نیز کمک به کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از بحران اقتصادی ناشی از شیوع بیماری است.

حدود ۳۵۰ میلیارد دلار نیز قرار است به ایالت‌ها و دولت‌های محلی تعلق گیرد که همه‌گیری کووید-۱۹ ضربه سختی به بودجه آنها وارد آورده است.

تازه چه خبر؟
محمدحسن قوسیان مقدم، سخنگوی جمعیت هلال احمر، گفت ۴۰۰ هزار دوز واکسن کرونا از چین وارد ایران شد. قوسیان مقدم روز یکشنبه به تسنیم گفت صلیب سرخ چین این...More
وزارت دفاع اسرائیل از امضای بزرگترین قرارداد در حوزه تامین دفاعی با یونان خبر داد. خبرگزاری رویترز روز یکشنبه ۲۹ فروردین گزارش داد با امضای این...More
چین و آمریکا متعهد شدند با همکاری یکدیگر و سایر کشورها، با تغییرات اقلیمی مقابله کنند. وزارت محیط زیست چین، روز یکشنبه ۲۹ فروردین‌ماه، پس از دیدار...More
زنی به جرم دروغ گفتن درباره نقش خود در نسل‌کشی رواندا در سال ۱۹۹۴، پس از اتمام ۱۰ سال حبس در زندان آمریکا، از ایالات متحده اخراج و به کشورش تحویل...More
پلیس اینترپل گفت که نمی‌تواند تایید کند رضا کریمی در لیست قرمز افراد تحت تعقیب این سازمان قرار دارد. پیشتر صدا و سیما طی گزارشی درباره انفجار سایت...More