سنای آمریکا با وجود مخالفت برخی از جمهوری‌خواهان صلاحیت آنتونی بلینکن را به عنوان وزیر خارجه تایید کرد | ایران اینترنشنال

سنای آمریکا با وجود مخالفت برخی از جمهوری‌خواهان صلاحیت آنتونی بلینکن را به عنوان وزیر خارجه تایید کرد

مجلس سنای آمریکا با وجود مخالفت برخی از سناتورهای جمهوری‌خواه، صلاحیت آنتونی بلینکن را با ۷۸ رای موافق و ۲۲ رای مخالف به عنوان وزیر خارجه دولت جو بایدن تایید کرد.

ند پرایس، سخنگوی جدید وزارت خارجه آمریکا، در توییتی تایید صلاحیت بلینکن را به او تبریک گفت و از اینکه برای حل چالش‌ها و استفاده از فرصت‌های پیش‌رو با تیم وزارت خارجه همکاری می‌کند ابراز خرسندی کرد.

در جلسه رای‌گیری روز سه‌شنبه سنا، کلیه مخالفان تایید صلاحیت بلینکن را جمهوری‌خواهان تشکیل می‌دادند. برخی جمهوری‌خواهان طی روزهای اخیر نسبت به سیاست او در تعامل با جمهوری اسلامی هشدار داده‌ بودند.

تد کروز، عضو جمهوری‌خواه سنا، با انتشار بیانیه‌ای درباره دلایل مخالفتش با تایید صلاحیت آنتونی بلینکن به عنوان وزیر خارجه آمریکا نوشت: «سیاست‌های بلینکن به‌ویژه درباره ایران، به طرز خطرناکی باعث تضعیف امنیت ملی آمریکا می‌شود و بایدن را در مسیر تنش با کنگره قرار خواهد داد.»

تد کروز گفت: آنتونی بلینکن متعهد شده به «توافق هسته‌ای فاجعه‌بار اوباما-بایدن» با ایران برگردد و با وجود مخالفت بسیاری از اعضای کنگره، قصد دارد برای این‌ کار تحریم‌های مرتبط با تروریسم را علیه جمهوری اسلامی کاهش داده و تحریم‌های تسلیحاتی بین‌المللی ایران را پایان دهد.

کروز با بیان اینکه «بلینکن حتی در نشست کمیته روابط خارجی سنا از کشتن قاسم سلیمانی انتقاد کرد»، گفت: «رویکرد او به رژیم ایران از اکنون باعث ایجاد تنش با کنگره شده و من با جدیت با دولت بایدن و وزارت خارجه در تعامل خواهم بود تا از خطراتی که برای امنیت آمریکایی‌ها ایجاد می‌کنند، جلوگیری کنم.»

بلینکن در نشست اخیر خود با کمیته روابط خارجی سنا بر عزم خود برای همکاری نزدیک با متحدان آمریکا تاکید کرده و گفته بود برای احیای «دیپلماسی آسیب‌دیده آمریکا» و تشکیل جبهه‌ای واحد برای مقابله با تهدیدهای ایران، چین و روسیه تلاش خواهد کرد.

بسیاری از چهره‌های جمهوری‌خواه به ترکیب تیم سیاست خارجی جو بایدن اعتراض دارند.  

روز جمعه در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر اینکه رابرت مالی گزینه احتمالی جو بایدن برای تصدی پست نماینده ویژه آمریکا در امور ایران خواهد بود، برخی مقامات آمریکایی و رسانه‌ها نسبت به «روابط نزدیک» او با جمهوری اسلامی هشدار دادند.

بلومبرگ در مقاله‌ای این انتخاب را «اولین گاف احتمالی بایدن در سیاست‌ خارجی» توصیف کرد.

تام کاتن، سناتور جمهوری‌خواه، در توییتی مالی را به «سابقه همدلی» با رژیم ایران و «عناد» با اسرائیل متهم کرد و نوشت: «اگر مالی انتخاب شود، آیت‌الله‌ها به شانس خود ایمان می‌آورند.»

جو ویلسون، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، نیز در توییتی با ابراز «نگرانی جدی» از این خبر، نوشت: «مالی روابط نزدیکی با رژیم ایران، بشار اسد جنایتکار و تروریست‌های حماس دارد.»

با این حال بسیاری بلینکین را به عنوان فرد شماره دو وزارت خارجه و معاون مشاور امنیت ملی در دولت اوباما می‌شناسند.کسی که  پس از ریاست جمهوری دونالد ترامپ،  یکی از بنیانگذاران نهاد مشاوره وست‌اگزک بود که به شرکت‌ها در زمینه خطرات ژئوپلیتیک مشاوره می‌داد و در زمان اوباما، نیز تلاش کرده بود تا برنامه اعزام‌ سربازان جنگی ایالات متحده را به تعداد کمی از افراد محدود کند.

بلینکین اما سال گذشته به رویترز گفت که ترامپ با عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی در سوریه طی سال ۲۰۱۹ «اعتبار آمریكا را شکسته است.» و این اقدام باعث شد كه متحدان کُرد آمریكایی در جنگ علیه دولت اسلامی، داعش، بلاتكلیف باشند.

او پیشتر نیز در جلسه بررسی صلاحیت‌ خود در مجلس سنا درباره برنامه هسته‌ای ایران گفته بود: اکنون «زمان گریز» در برنامه هسته‌ای ایران -زمانی که ایران برای تولید اورانیوم کافی برای یک سلاح نیاز دارد- به حدود سه یا چهار ماه رسیده است در حالی که در توافقنامه هسته‌ای این زمان بیش از یک سال بود.

بلینکن در جلسه خود با کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در روزهای اخیر،  همچنین ضمن تاکید بر اینکه ایران با دست‌یابی به سلاح هسته‌ای، ایرانی خواهد بود که از قبل آن هم خطرناک‌تر است، اضافه کرد: «ما مسئولیت فوری داریم تا هر آنچه می‌توانیم انجام دهیم.»

 

تازه چه خبر؟
علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت و سخنگوی ستاد کرونا، گفت اگر واکسن کرونا برسد «شبکه بهداشت توانایی واکسیناسیون ۲۰ میلیون نفر را در ماه دارد.» رئیسی...More
وزارت خارجه ترکیه با احضار سفیر ایران در آنکارا، به اظهارات اخیر سفیر جمهوری اسلامی در بغداد اعتراض کرد. ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی در بغداد، روز...More
حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، می‌گوید دولت «همواره در پی آن بوده که بتواند ارز را به قیمت واقعی آن نزدیک کند». روحانی روز یکشنبه در ستاد...More
دفتر ریاست جمهوری ایران نقل قول منتشرشده از محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی، درباره نقش دولت در افزایش قیمت ارز را تکذیب کرد. روابط عمومی دفتر...More
فدراسیون فوتبال ایران در انتخاباتی که علی کریمی، بازیکن پر طرفدار تیم ملی، آن را «مهندسی‌شده» خواند، شهاب‌الدین عزیزی خادم را به عنوان رییس جدید...More