سنای آمریکا استیضاح دونالد ترامپ را منطبق با قانون اساسی دانست | ایران اینترنشنال

سنای آمریکا استیضاح دونالد ترامپ را منطبق با قانون اساسی دانست

نمایندگان سنای آمریکا با ۵۶ رای موافق و ۴۴ رای مخالف تایید کردند که سنا صلاحیت محاکمه رییس‌جمهوری پیشین را دارد تا بررسی استیضاح دونالد ترامپ، از ظهر چهارشنبه وقت محلی ادامه یابد.

روز سه‌شنبه، جلسه دوم استیضاح محاکمه ترامپ در ارتباط با اتهام تحریک حمله به ساختمان کنگره، با بحث درباره امکان قانونی سنا برای محاکمه رییس‌جمهور پس از ترک مقامش آغاز شد.

در آغاز جلسه این پرسش مطرح شد که آیا قانون اساسی آمریکا اجازه برگزاری استیضاح رییس‌جمهور پس از پایان ریاست‌جمهوری را می‌دهد، که این پرسش با استقبال جمهوری‌خواهان ادامه یافت.

در نشست  آن تیم وکلای ترامپ و نمایندگان سنا در این مورد بحث خواهند کرد که آیا حمله معترضین به ساختمان کنگره با تحریک ترامپ صورت گرفته یا نه.

ماه گذشته، تلاش جمهوری‌خواهان برای جلوگیری از محاکمه با ۴۵ رای موافق در مقابل ۵۵ رای مخالف شکست خورد.

از آنجا که اکثریت جمهوری‌خواهان سنا استیضاح ترامپ را غیر قانونی می‌دانند، و تنها شش نفر از آنها با ادامه استیضاح موافقند، انتظار می‌رود که دموکرات‌ها نتوانند اکثریت لازم با دو سوم آرا را برای محکوم کردن ترامپ کسب کنند.

ماه گذشته، مجلس نمایندگان آمریکا دومین طرح استیضاح دونالد ترامپ در دوره ریاست جمهوری او را پس از حمله گروهی از هوادارانش به ساختمان کنگره به تصویب رسانده بود.

صدها نفر از حامیان ترامپ در پی ادامه اعتراضات انتخاباتی او و کارزارش روز ششم ژانویه پس از سخنرانی او به ساختمان کاپیتال کنگره حمله کردند. ترامپ به هوادارانش توصیه کرده بود اگر برای خواسته‌های خود مبارزه نکنند، دیگر کشورشان را نخواهند داشت.

جمعیت حمله‌کننده به کنگره به ماموران پلیس نیز حمله کرد که در پی آن جلسه نمایندگان برای تایید ریاست‌جمهوری جو بایدن با اختلال مواجه شد. در این حملات پنج نفر از جمله یک مامور پلیس کپیتال جان خود را از دست دادند.

این در حالی است که برای محکوم شدن دونالد ترامپ، به دو سوم رای مجلس سنا، یعنی ۶۷ رای لازم است. به این ترتیب اگر هر ۵۰ سناتور دموکرات به محکومیت او رای دهند، باز هم به رای  ۱۷ سناتور جمهوری‌خواه از میان ۵۰ جمهوری‌خواه عصو سنا نیاز است که به احتمال زیاد  به این تعداد نخواهد رسید و دونالد ترامپ همانند استیضاح سال گذشته تبرئه خواهد شد.

 

تازه چه خبر؟
علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، رنگ‌بندی سیاه درباره وضعیت شیوع این ویروس در برخی از شهرهای ایران را تکذیب کرد. او در عین حال گفت که...More
به گزارش فارن پالیسی به نقل از منابع آگاه، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، قرار است به جمهوری اسلامی نقشه‌راهی را پیشنهاد کند که طبق...More
عفو بین‌الملل، با ارسال نامه‌ای به ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، گفت جمشید شارمهد، شهروند ایرانی-آلمانی که از هشت ماه پیش به دلیل...More
یک کمیته متشکل از نمایندگان حزب اتحاد ملی برای دموکراسی میانمار به رهبری آنگ سان سو چی به شرکت حقوقی ولترا فیتا در لندن وکالت داده تا در جمع‌آوری...More
پنتاگون اعلام کرد از تصمیم خود برای اعزام دو ناوشکن آمریکایی به سواحل اوکراین در دریای سیاه منصرف شده است. به گزارش پولیتیکو به نقل از منبعی در...More