سنای آمریکا استیضاح دونالد ترامپ را منطبق با قانون اساسی دانست | ایران اینترنشنال

سنای آمریکا استیضاح دونالد ترامپ را منطبق با قانون اساسی دانست

نمایندگان سنای آمریکا با ۵۶ رای موافق و ۴۴ رای مخالف تایید کردند که سنا صلاحیت محاکمه رییس‌جمهوری پیشین را دارد تا بررسی استیضاح دونالد ترامپ، از ظهر چهارشنبه وقت محلی ادامه یابد.

روز سه‌شنبه، جلسه دوم استیضاح محاکمه ترامپ در ارتباط با اتهام تحریک حمله به ساختمان کنگره، با بحث درباره امکان قانونی سنا برای محاکمه رییس‌جمهور پس از ترک مقامش آغاز شد.

در آغاز جلسه این پرسش مطرح شد که آیا قانون اساسی آمریکا اجازه برگزاری استیضاح رییس‌جمهور پس از پایان ریاست‌جمهوری را می‌دهد، که این پرسش با استقبال جمهوری‌خواهان ادامه یافت.

در نشست  آن تیم وکلای ترامپ و نمایندگان سنا در این مورد بحث خواهند کرد که آیا حمله معترضین به ساختمان کنگره با تحریک ترامپ صورت گرفته یا نه.

ماه گذشته، تلاش جمهوری‌خواهان برای جلوگیری از محاکمه با ۴۵ رای موافق در مقابل ۵۵ رای مخالف شکست خورد.

از آنجا که اکثریت جمهوری‌خواهان سنا استیضاح ترامپ را غیر قانونی می‌دانند، و تنها شش نفر از آنها با ادامه استیضاح موافقند، انتظار می‌رود که دموکرات‌ها نتوانند اکثریت لازم با دو سوم آرا را برای محکوم کردن ترامپ کسب کنند.

ماه گذشته، مجلس نمایندگان آمریکا دومین طرح استیضاح دونالد ترامپ در دوره ریاست جمهوری او را پس از حمله گروهی از هوادارانش به ساختمان کنگره به تصویب رسانده بود.

صدها نفر از حامیان ترامپ در پی ادامه اعتراضات انتخاباتی او و کارزارش روز ششم ژانویه پس از سخنرانی او به ساختمان کاپیتال کنگره حمله کردند. ترامپ به هوادارانش توصیه کرده بود اگر برای خواسته‌های خود مبارزه نکنند، دیگر کشورشان را نخواهند داشت.

جمعیت حمله‌کننده به کنگره به ماموران پلیس نیز حمله کرد که در پی آن جلسه نمایندگان برای تایید ریاست‌جمهوری جو بایدن با اختلال مواجه شد. در این حملات پنج نفر از جمله یک مامور پلیس کپیتال جان خود را از دست دادند.

این در حالی است که برای محکوم شدن دونالد ترامپ، به دو سوم رای مجلس سنا، یعنی ۶۷ رای لازم است. به این ترتیب اگر هر ۵۰ سناتور دموکرات به محکومیت او رای دهند، باز هم به رای  ۱۷ سناتور جمهوری‌خواه از میان ۵۰ جمهوری‌خواه عصو سنا نیاز است که به احتمال زیاد  به این تعداد نخواهد رسید و دونالد ترامپ همانند استیضاح سال گذشته تبرئه خواهد شد.

 

تازه چه خبر؟
سخنگوی کاخ کرملین هرگونه مداخله روسیه در سوءقصد به جان دستیار ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین را رد کرد و گفت گزارش‌ها درباره دست داشتن احتمالی...More
ناصر قاسم‌زاد، مدیرعامل انجمن حمایت از سلامت و بهداشت روان جامعه، اعلام کرد سرانه هزینه بهداشت روانی کشور برای هر فرد، هزار تومان است. قاسم‌زاده در...More
به گفته سیاستمداران استرالیایی، فرانسه نباید از لغو قراردادهای خرید زیردریایی‌هایش از سوی استرالیا شگفت‌زده شود زیرا نگرانی‌ها درباره تاخیرها، افزایش...More
مرکز ملی مقابله با تروریسم آمریکا در توضیحاتی برای کمیته امنیت داخلی سنا با اشاره به تلاش‌های جمهوری اسلامی برای ایجاد یک «قابلیت عملیاتی علیه افراد...More
در پی مخالفت شماری از اعضای دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا با ارائه یک میلیارد دلار بودجه نظامی به اسرائیل برای سیستم پدافند هوایی گنبد آهنین این کشور...More