سناتورهای جمهوری‌خواه از بایدن خواستند ورود ابراهیم رییسی را به آمریکا ممنوع کند | ایران اینترنشنال

سناتورهای جمهوری‌خواه از بایدن خواستند ورود ابراهیم رییسی را به آمریکا ممنوع کند

گروهی از اعضای جمهوری‌خواه سنا با ابتکار سناتور تام کاتن، در نامه‌ای از دولت جو بایدن خواستند از ورود مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی، از جمله ابراهیم رییسی که نقشی اصلی در اعدام‌های سال ۶۷ داشته، به آمریکا برای شرکت در اجلاس سازمان ملل جلوگیری کند.

سناتورهای جمهوری‌خواه در این نامه عنوان کردند که اجازه ورود رییسی به نیویورک، یعنی همان شهری که اخیرا توطئه جمهوری اسلامی برای ربودن مسیح علی‌نژاد از داخل آن افشا شده، «مشروعیت بخشیدن به سرکوب‌های» رییسی و «تضعیف رهبری اخلاقی آمریکا» است و با توجه به اینکه نیروهای امنیتی زیادی در چنین سفری رییسی را همراهی می‌کنند، این امر می‌تواند امنیت ملی ایالات‌متحده را نیز «تهدید» کند.

این نامه افزود: «نقش ابراهیم رییسی در کمیته مرگ، سرکوب وحشیانه تظاهرات مردم ایران و رابطه او با سپاه پاسداران صلاحیت او را  برای دریافت ویزای آمریکا از بین می‌برد.»

این سناتورهای جمهوری‌خواه تاکید کردند که دولت بایدن باید برای اینکه به رییسی نشان دهد که ایالات متحده او را به خاطر «نقض حقوق بشر از سوی رژیم در گذشته و حال» پاسخگو می‌داند، «موضعی اصولی» اتخاذ کند.

این نامه افزود: «ابراهیم رییسی به سابقه خود مفتخر است. در سال ۲۰۱۸ رییسی از نقش خود در کمیته مرگ در سال ۱۹۸۸ دفاع کرد و آن را تنبیه الهی و یکی از دستاوردهای افتخارآمیز نظام خواند.»

سناتورهای جمهوری‌خواه خاطرنشان کردند: «در سه دهه بعد از ماجرای کمیته مرگ، رییسی همچنان در شکنجه، آزار و اعدام ایرانیان نقش داشته است.»

تد کروز، مارکو روبیو، چاک گرسلی، ریک اسکات و مارشا بلکبرن دیگر سناتورهایی بودند که این نامه را امضا کردند.

این سناتورها همچنین در نامه خود خاطرنشان کردند که خودداری آمریکا از ارائه ویزا برای مقام‌های کشورهای دیگر مسبوق به سابقه است و در گذشته نیز آمریکا از ارائه ویزا به مقام‌های خارجی دیگر نیز خودداری کرده است.

ماه گذشته نیز، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل خواستار تحقیق مستقل پیرامون نقش ابراهیم رئیسی در اعدام‌های سال ۶۷ شده و گفت که اطلاعات، شواهد و شهادت‌های بسیاری درباره اعدام‌های تابستان ۶۷ در اختیار دارد.  

 

 

تازه چه خبر؟
نشریه تایم به روال هر ساله خود فهرستی از ۱۰۰ «چهره موثر» را منتشر کرده است که در میان آنها نام نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر، و همچنین ابراهیم...More
داده‌های جدید آزمایش‌های بالینی واکسن مدرنا نشان می‌دهد که اثربخشی این واکسن در طول زمان کاهش می‌یابد و تزریق واکسن تقویت کننده و یادآوری ضروری است...More
وبسایت «صدای میراث» گزارش داده است که یک محموله ۱۲ کیلوگرمی جواهرات از افغانستان وارد ایران شده و بخشی از آن در بازار سیاه به فروش رسیده است. به...More
جواد آقازاده، رییس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی، از بستری ۳۲۸ بیمار کرونا در آی‌سی‌یو و جان‌باختن ۲۸ نفر در بیست و‌ چهار ساعت گذشته خبر داد...More
کاخ سفید در واکنش به گزارشی درباره تماس‌های مخفیانه مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا، با همتای چینی خود در پایان ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ،...More