سناتورهای آمریکایی در سفر به اسرائیل: جهان باید یک‌صدا در برابر تهدید و رفتارهای مخرب ایران بایستد | ایران اینترنشنال

سناتورهای آمریکایی در سفر به اسرائیل: جهان باید یک‌صدا در برابر تهدید و رفتارهای مخرب ایران بایستد

لیندزی گراهام، تد کروز و بیل هگرتی، سه عضو جمهوری‌خواه سنای آمریکا، در  سفر خود به اسرائیل، بر ضرورت جلوگیری از برنامه هسته‌ای و حمایت آن از تروریسم تاکید کرده و گفتند که جهان باید یک‌صدا در برابر تهدید و رفتارهای مخرب ایران بایستد. 

سه عضو جمهوری‌خواه سنای آمریکا، که پس از پایان درگیری‌های اسرائیل و شبه‌نظامیان غزه به اسرائیل سفر کرده‌اند، ایران را مهم‌ترین تهدید علیه امنیت اسرائیل خواندند و بر جلوگیری از برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی و حمایت آن از تروریسم تاکید کردند.

لیندزی گراهام روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران در شرق بیت‌المقدس گفت که سران کشورهای عربی به‌صورت خصوصی به او گفته‌اند که مُصر هستند تا در همان سطحی که جامعه بین‌المللی به ایران اجازه غنی‌سازی اورانیوم می‌دهد، آنها نیز به غنی‌سازی اقدام کنند.

گراهام هشدار داد: «اگر حواسمان نباشد، به زودی یک روز به خودمان می‌آییم و می‌بینیم که در سراسر خاورمیانه برنامه‌های غنی‌سازی در حال انجام است.»

این سناتور جمهوری خواه خاطرنشان کرد که برای پرهیز از یک مسابقه تسلیحات هسته‌ای در خاورمیانه، «جهان باید یک‌صدا در برابر ایران بایستد» و  افزود که جمهوری اسلامی برای رفتارهای مخربش باید «درد» بیشتری را متحمل شود.

او با اشاره به اینکه کشورهای عربی و اسرائیل در این مساله که به ایرانی که برنامه غنی‌سازی اورانیوم دارد نمی‌توان اعتماد کرد گفت: طرح دولت جو بایدن برای «تقویت و طولانی‌تر» کردن برجام «غیر ممکن» است.

گراهام گفت که به همراه باب مندز، عضو دموکرات سنا، به زودی در واشینگتن‌پست طرح جایگزینی را برای برجام پیشنهاد می‌دهند که طبق آن ایران و کشورهای عربی می‌توانند از یک بانک بین‌المللی انرژی هرچقدر خواستند انرژی هسته‌ای دریافت کنند، اما نباید اجازه غنی‌سازی داشته باشند.

گراهام گفت سیاستمداران اسرائیلی از این پیشنهاد خیلی استقبال کرده‌اند و مندز نیز قصد دارد این پیشنهاد را به دولت جو بایدن ارائه کند.

او افزود: «به نظر می‌رسد ایران قادر است بزرگ‌ترین حامی تروریسم دولتی در جهان باشد و هیچ چیزی هم جلودار آنها نیست. بدون حمایت ایران، حماس و حزب‌الله بی‌اثر می‌شوند. وقتی از تهدید امنیت اسرائیل صحبت می‌شود، همه راه‌ها به تهران می‌رسد.»

از سوی دیگر، بیل هگرتی در توییتی از جلسه این سه سناتور با بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، خبر داد و گفت در این دیدار ضمن بررسی عملیات اسرائیل علیه حماس، بر ضرورت تقویت سیستم پدافند هوایی گنبد آهنین و سایر سیستم‌های دفاع موشکی و نیز جلوگیری از تهدید هسته‌ای ایران تاکید کرده‌اند.

هگرتی همچنین گفت که این سه سناتور در دیدار با گبی اشکنازی، وزیر خارجه اسرائیل، درباره حمله‌های شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران به مناطق غیرنظامی اسرائیل گفت‌وگو کرده و چگونگی تقویت روند تغییرات پس از عادی‌سازی روابط اسرائیل با کشورهای عربی را، در شرایطی که تهدید هسته‌ای و تروریسم ایران در حال افزایش است، مورد بحث قرار داده‌اند.

تدکروز نیز در سفر خود به اسرائیل در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس گفت: «هرچه جو بایدن در برابر حماس، حزب‌الله یا ایران بیشتر ضعف نشان می‌دهد، حمله‌های تروریستی بیشتری را شاهد خواهید بود.»

این سه سناتور جمهوری‌خواه ضمن دیدار با مقام‌های بلندپایه اسرائیل، از مناطقی از این کشور که در حمله‌های اخیر شبه‌نظامیان غزه آسیب دیده بازدید کردند.

این سه سناتور همچنین در دیدارهای مختلف خود با اشاره به اهمیت سیستم پدافند هوایی گنبد آهنین در نجات جان غیرنظامیان در اسرائیل، بر حمایت آمریکا از تقویت گنبد آهنین و سایر سیستم‌های پدافندی اسرائیل تاکید کردند.

 

تازه چه خبر؟
نرخ رسمی تورم سالانه در ایران که از سوی مرکز آمار این کشور اعلام می‌شود رکورد ۲۶ سال اخیر را شکاند و به رقم ۴۳ درصد در خردادماه رسید. نرخ تورم سالانه...More
در حالی که قیمت نفت برنت به بالاترین میزان در دو سال گذشته رسیده است، یک کارشناس شرکت خدمالی مالی سوییس‌کوت اعلام کرد این افزایش قیمت ناشی از رییس‌...More
علی ملک حسینی، دادستان عمومی و انقلاب یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، از بازداشت بیش از ۱۰۰ نفر در این شهر در روز برگزاری انتخابات خبر داد...More
علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی، در واکنش به تحریم گسترده انتخابات اخیر در ایران، گفت چه آرای باطله و چه کسانی که پیش از این پای صندوق رای حاضر...More
عبدالنبی موسوی‌فرد، نماینده خامنه‌ای در خوزستان، گفت که با وجود برگزیده شدن ابراهیم رییسی برای ریاست جمهوری، نباید توقع حل فوری مشکلات را داشته باشیم...More