سناتورهای آمریکایی در سفر به اسرائیل: جهان باید یک‌صدا در برابر تهدید و رفتارهای مخرب ایران بایستد | ایران اینترنشنال

سناتورهای آمریکایی در سفر به اسرائیل: جهان باید یک‌صدا در برابر تهدید و رفتارهای مخرب ایران بایستد

لیندزی گراهام، تد کروز و بیل هگرتی، سه عضو جمهوری‌خواه سنای آمریکا، در  سفر خود به اسرائیل، بر ضرورت جلوگیری از برنامه هسته‌ای و حمایت آن از تروریسم تاکید کرده و گفتند که جهان باید یک‌صدا در برابر تهدید و رفتارهای مخرب ایران بایستد. 

سه عضو جمهوری‌خواه سنای آمریکا، که پس از پایان درگیری‌های اسرائیل و شبه‌نظامیان غزه به اسرائیل سفر کرده‌اند، ایران را مهم‌ترین تهدید علیه امنیت اسرائیل خواندند و بر جلوگیری از برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی و حمایت آن از تروریسم تاکید کردند.

لیندزی گراهام روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران در شرق بیت‌المقدس گفت که سران کشورهای عربی به‌صورت خصوصی به او گفته‌اند که مُصر هستند تا در همان سطحی که جامعه بین‌المللی به ایران اجازه غنی‌سازی اورانیوم می‌دهد، آنها نیز به غنی‌سازی اقدام کنند.

گراهام هشدار داد: «اگر حواسمان نباشد، به زودی یک روز به خودمان می‌آییم و می‌بینیم که در سراسر خاورمیانه برنامه‌های غنی‌سازی در حال انجام است.»

این سناتور جمهوری خواه خاطرنشان کرد که برای پرهیز از یک مسابقه تسلیحات هسته‌ای در خاورمیانه، «جهان باید یک‌صدا در برابر ایران بایستد» و  افزود که جمهوری اسلامی برای رفتارهای مخربش باید «درد» بیشتری را متحمل شود.

او با اشاره به اینکه کشورهای عربی و اسرائیل در این مساله که به ایرانی که برنامه غنی‌سازی اورانیوم دارد نمی‌توان اعتماد کرد گفت: طرح دولت جو بایدن برای «تقویت و طولانی‌تر» کردن برجام «غیر ممکن» است.

گراهام گفت که به همراه باب مندز، عضو دموکرات سنا، به زودی در واشینگتن‌پست طرح جایگزینی را برای برجام پیشنهاد می‌دهند که طبق آن ایران و کشورهای عربی می‌توانند از یک بانک بین‌المللی انرژی هرچقدر خواستند انرژی هسته‌ای دریافت کنند، اما نباید اجازه غنی‌سازی داشته باشند.

گراهام گفت سیاستمداران اسرائیلی از این پیشنهاد خیلی استقبال کرده‌اند و مندز نیز قصد دارد این پیشنهاد را به دولت جو بایدن ارائه کند.

او افزود: «به نظر می‌رسد ایران قادر است بزرگ‌ترین حامی تروریسم دولتی در جهان باشد و هیچ چیزی هم جلودار آنها نیست. بدون حمایت ایران، حماس و حزب‌الله بی‌اثر می‌شوند. وقتی از تهدید امنیت اسرائیل صحبت می‌شود، همه راه‌ها به تهران می‌رسد.»

از سوی دیگر، بیل هگرتی در توییتی از جلسه این سه سناتور با بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، خبر داد و گفت در این دیدار ضمن بررسی عملیات اسرائیل علیه حماس، بر ضرورت تقویت سیستم پدافند هوایی گنبد آهنین و سایر سیستم‌های دفاع موشکی و نیز جلوگیری از تهدید هسته‌ای ایران تاکید کرده‌اند.

هگرتی همچنین گفت که این سه سناتور در دیدار با گبی اشکنازی، وزیر خارجه اسرائیل، درباره حمله‌های شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران به مناطق غیرنظامی اسرائیل گفت‌وگو کرده و چگونگی تقویت روند تغییرات پس از عادی‌سازی روابط اسرائیل با کشورهای عربی را، در شرایطی که تهدید هسته‌ای و تروریسم ایران در حال افزایش است، مورد بحث قرار داده‌اند.

تدکروز نیز در سفر خود به اسرائیل در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس گفت: «هرچه جو بایدن در برابر حماس، حزب‌الله یا ایران بیشتر ضعف نشان می‌دهد، حمله‌های تروریستی بیشتری را شاهد خواهید بود.»

این سه سناتور جمهوری‌خواه ضمن دیدار با مقام‌های بلندپایه اسرائیل، از مناطقی از این کشور که در حمله‌های اخیر شبه‌نظامیان غزه آسیب دیده بازدید کردند.

این سه سناتور همچنین در دیدارهای مختلف خود با اشاره به اهمیت سیستم پدافند هوایی گنبد آهنین در نجات جان غیرنظامیان در اسرائیل، بر حمایت آمریکا از تقویت گنبد آهنین و سایر سیستم‌های پدافندی اسرائیل تاکید کردند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران خبر داد که پنج زندانی با اتهام «قتل عمد» در زندان رجایی‌شهر کرج اعدام شدند و یک نفر دیگر را از پای چوبه دار به سلول انفرادی...More
حمزه سواری لفته، زندانی سیاسی در زندان رجایی‌شهر کرج که پیش از این هشت سال در زندان کارون اهواز محبوس بود، در نامه‌ای به شکنجه‌های رایج در زندان...More
مجید تخت‌روانچی، سفیر ایران در سازمان ملل، خبر داد که ابراهیم رئیسی به نیویورک نمی‌رود و سه‌شنبه آینده به صورت ویدیویی در اجلاس مجمع عمومی سخنرانی...More
دست‌کم ۲۰۰ هکتار از جنگل‌ها و مراتع کوه نیر در شهرستان بویراحمد تاکنون در آتش‌سوزی سه شبانه روز گذشته سوخته است. آتش‌سوزی که از عصر سه‌شنبه در جنگل‌...More
پنتاگون اعلام کرد که وزارت خارجه آمریکا یک توافق احتمالی به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار را برای ارائه خدمات نظامی به عربستان سعودی، از جمله ادامه تعمیر و...More