سفیر آمریکا در سازمان ملل: سخنرانی حسن روحانی در مجمع عمومی «شاهکار بی‌صداقتی» بود | ایران اینترنشنال

سفیر آمریکا در سازمان ملل: سخنرانی حسن روحانی در مجمع عمومی «شاهکار بی‌صداقتی» بود

پس از آنکه حسن روحانی، رییس‌ جمهوری اسلامی ایران، روز سه‌شنبه اول مهرماه در هفتادوپنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل به صورت ویدیویی سخنرانی کرد، کلی کرافت، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل، گفت: «سخنان روحانی شاهکار بی‌صداقتی بود.»

کرافت در توییتی نوشت: روحانی «به نقض آشکار منشور سازمان ملل اشاره کرد و ظاهرا شوخی هم نمی‌کرد. ایران مهم‌ترین حامی تروریسم در جهان است و در سراسر خاورمیانه درگیری ایجاد کرده است».

روحانی در سخنرانی ضبط شده‌اش برای مجمع عمومی سازمان ملل از اقدامات منطقه‌ای جمهوری اسلامی دفاع کرد و از جمله گفت: «ما در همه روندهای صلح و آشتی در کنفرانس بن ۲۰۰۱ و تلاش‌های منطقه‌ای نقش ایفا کردیم.»

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نیز در توییتی نوشت: «حسن روحانی در هفتادو پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل ادعا کرد ایران از صلح حمایت کرده و با تروریسم می‌جنگد. ای کاش این حرف‌ها درست بود.»

او افزود: «از سال ۲۰۱۲ تاکنون، رژیم ایران بیش از ۱۶ میلیارد دلار برای شرکا و گروه‌های نیابتی تروریست خود پول ارسال کرده است. این پول از مردم ایران دزدیده شده و باید به آنها بازگردانده می‌شد.»

اورتگاس گفت: «دوران سلطه و برتری‌جویی» که روحانی از آن حرف می‌زند به پایان رسیده است. چرا ایران نیروها و گروه‌های نیابتی خود را از عراق بیرون نمی‌برد و از تلاش‌هایش برای سلطه بر لبنان از طریق حزب‌الله دست برنمی‌دارد؟»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد: «تحریم‌های ایران حمایت از تروریسم، برنامه ‌هسته‌ای و مسئولان فاسد ایرانی را که به مردم ایران ظلم می‌کنند هدف قرار داده، نه کمک‌ها و تجارت انسان‌دوستانه را. آمریکا حتی پیشنهاد داد که در زمینه مقابله با کرونا به ایران کمک کند، ولی دولت حسن روحانی این پیشنهاد را رد کرد.»

روحانی در سخنرانی خود به‌شدت به سیاست‌های آمریکا تاخت و علاوه بر انتقاد از واشینگتن به دلیل خروج از برجام و نیز اعمال تحریم‌های سخت علیه ایران، اقدامات ایالات متحده در منطقه خاورمیانه را نیز شدیدا مورد نکوهش قرار داد.

رییس‌جمهوری ایران از اقدام آمریکا در کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، نیز انتقاد کرد و با نکوهش از حضور آمریکا در عراق، گفت جمهوری اسلامی در کنار مردم عراق ایستاده است.

تازه چه خبر؟
۲۴ نفر از نویسندگان، مترجمان، استادان دانشگاه و روشنفکران ایرانی، از انجمن جهانی قلم و سازمان‌های مدافع حقوق بشر خواستند برای آزادی سه نویسنده و یک...More
در ادامه تقابل روسای جمهور ترکیه و فرانسه پس از ترور یک معلم فرانسوی از سوی یک مسلمان، رجب طیب اردوغان از شهروندان ترکیه خواست خرید کالاهای ساخت...More
مقام‌های اقلیم کردستان عراق روز دوشنبه از «شناسایی و خنثی کردن» طرح حمله به یک کنسولگری و دیپلمات‌های این کنسولگری در اربیل خبر دادند. در اطلاعیه...More
در ادامه واکنش‌های مقام‌های جمهوری اسلامی به کشته شدن مهرداد سپهری، مرد جوانی که در شهرک حجت مشهد هنگام بازداشت به تیرکی بسته شد و بارها با شوکر و...More
حسن قالیباف، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران، می‌گوید ۱۳ هزار میلیارد تومان سهام عدالت «که عمدتا قشر مستضعف هستند» در بازار بورس فروخته شده است...More