سفیر آمریکا در اسرائیل: عربستان‌ «کمک بسیار بزرگی» برای صلح امارات و بحرین با اسرائیل بود | ایران اینترنشنال

سفیر آمریکا در اسرائیل: عربستان‌ «کمک بسیار بزرگی» برای صلح امارات و بحرین با اسرائیل بود

 

دیوید فریدمن، سفیر آمریکا در اسرائیل، اعلام کرد که عربستان سعودی به طور مشخص در روند صلح اسرائیل با امارات متحده عربی و بحرین «کمک بسیار بزرگی» بود؛ او همچنین گفت راهبرد ایران این شده که روزی پنج بار برای باختن ترامپ دعا کند.

فریدمن در گفت‌وگو با نشریه اسرائیلی «اسرائیل هیوم» به صدور بی‌سابقه مجوز از سوی عربستان سعودی برای پرواز هواپیماهای اسرائیلی در آسمان این کشور اشاره کرد و آن را «نشانه بسیار معناداری» خواند.

او گفت: «اکنون برای پرواز از فرودگاه بن گوریون تا ابوظبی یا منامه کمی بیش از سه ساعت زمان لازم است. بدون عربستان سعودی، این پرواز احتمالا حدود هفت ساعت طول می‌کشد.» 

این دیپلمات آمریکایی تاکید کرد: «بنابراین، به نظرم مثل دیگر کشورها، باید به سعودی‌ها برای دنبال کردن این روند [صلح با اسرائیل] با ضرباهنگ خودشان، به گونه‌ای که خودشان برای حل این مساله صلاح می‌دانند، احترام بگذاریم. ولی ما همگی اکنون از کمکی که از سوی سعودی‌ها دریافت کردیم خیلی خوشحالیم و من امیدوارم که این کمک بیشتر شود.»

سفیر آمریکا در اسرائیل همچنین رسیدن به توافق صلح میان اسرائیل و دیگر کشورهای عربی را «یک امر قطعی» خواند و درباره احتمال انتخاب دوباره دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا به این مقام گفت اگر ترامپ انتخابات در ریاست جمهوری آمریکا پیروز شود، روند صلحی که از سوی دولت او آغاز شده «می‌تواند واقعا خاورمیانه را برای صد سال تغییر دهد.»

او در مقابل به امیدواری تشکیلات خودگردان فلسطینی و جمهوری اسلامی ایران برای پیروزی جو بایدن، رقیب دموکرات ترامپ در انتخابات آمریکا، اشاره کرد و گفت: «استراتژی ایران چیست؟ این که روزی پنج بار برای باختن ترامپ دعا کنند.»

به گفته سفیر آمریکا در اسرائیل، مقام‌های جمهوری اسلامی «می‌دانند که اگر ترامپ پیروز شود، آنان راهی برای خروج از فشاری که ما بر آنها قرار داده‌ایم برای پایان دادن به فعالیت‌های بدخواهانه‌شان، ندارند.»

فریدمن همچنین به توضیح امیدواری دونالد ترامپ برای رسیدن به یک توافق با ایران در صورت انتخاب مجدد او پرداخت و از سیاست جو بایدن برای بازگشت آمریکا به برجام در صورت پیروزی این نامزد دموکرات‌ها انتقاد کرد.

او گفت که فقط یک راه برای کشاندن مقام‌های جمهوری اسلامی ایران به پای میز مذاکره وجود دارد و آن «از طریق قدرت است. از طریق فشار مستمر و با یک رویکرد جدی و بدون سازش در قبال فعالیت‌های شرورانه‌شان.»

تازه چه خبر؟
دولت اسرائیل پیش‌بینی کرده‌ میزان تجارت این کشور با بحرین در حوزه غیردفاعی در سال ۲۰۲۱ میلادی به ۲۲۰ میلیون دلار خواهد رسید. وزیر صنعت، بازرگانی و...More
حامد قره اوغلانی، دانشجوی دانشگاه «شهید بهشتی»، از سوی سه قاضی دادگاه انقلاب ارومیه با اتهام‌های سیاسی و امنیتی به بیش از ۱۳ سال زندان و اعدام محکوم...More
شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان روز چهارشنبه به نقل از یک مقام ارشد دولت آمریکا گزارش داد اسرائیل پشت عملیات کشتن محسن فخری‌زاده،‌ چهره برجسته برنامه نظامی...More
سپاه پاسداران روز چهارشنبه اعلام کرد یک گروه مسلح سه نفره را در شمال غرب ایران دستگیر کرده است. به گفته قرارگاه «حمزه سیدالشهدا»، نیروی زمینی سپاه...More
شورای نگهبان عصر چهارشنبه مصوبه مجلس درباره افزایش فعالیت‌های هسته‌ای و احتمال توقف اجرای پروتکل الحاقی را تایید کرد و بلافاصله خبرگزاری فارس گزارش...More