سفیر آمریکا در اسرائیل: عربستان‌ «کمک بسیار بزرگی» برای صلح امارات و بحرین با اسرائیل بود | ایران اینترنشنال

سفیر آمریکا در اسرائیل: عربستان‌ «کمک بسیار بزرگی» برای صلح امارات و بحرین با اسرائیل بود

 

دیوید فریدمن، سفیر آمریکا در اسرائیل، اعلام کرد که عربستان سعودی به طور مشخص در روند صلح اسرائیل با امارات متحده عربی و بحرین «کمک بسیار بزرگی» بود؛ او همچنین گفت راهبرد ایران این شده که روزی پنج بار برای باختن ترامپ دعا کند.

فریدمن در گفت‌وگو با نشریه اسرائیلی «اسرائیل هیوم» به صدور بی‌سابقه مجوز از سوی عربستان سعودی برای پرواز هواپیماهای اسرائیلی در آسمان این کشور اشاره کرد و آن را «نشانه بسیار معناداری» خواند.

او گفت: «اکنون برای پرواز از فرودگاه بن گوریون تا ابوظبی یا منامه کمی بیش از سه ساعت زمان لازم است. بدون عربستان سعودی، این پرواز احتمالا حدود هفت ساعت طول می‌کشد.» 

این دیپلمات آمریکایی تاکید کرد: «بنابراین، به نظرم مثل دیگر کشورها، باید به سعودی‌ها برای دنبال کردن این روند [صلح با اسرائیل] با ضرباهنگ خودشان، به گونه‌ای که خودشان برای حل این مساله صلاح می‌دانند، احترام بگذاریم. ولی ما همگی اکنون از کمکی که از سوی سعودی‌ها دریافت کردیم خیلی خوشحالیم و من امیدوارم که این کمک بیشتر شود.»

سفیر آمریکا در اسرائیل همچنین رسیدن به توافق صلح میان اسرائیل و دیگر کشورهای عربی را «یک امر قطعی» خواند و درباره احتمال انتخاب دوباره دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا به این مقام گفت اگر ترامپ انتخابات در ریاست جمهوری آمریکا پیروز شود، روند صلحی که از سوی دولت او آغاز شده «می‌تواند واقعا خاورمیانه را برای صد سال تغییر دهد.»

او در مقابل به امیدواری تشکیلات خودگردان فلسطینی و جمهوری اسلامی ایران برای پیروزی جو بایدن، رقیب دموکرات ترامپ در انتخابات آمریکا، اشاره کرد و گفت: «استراتژی ایران چیست؟ این که روزی پنج بار برای باختن ترامپ دعا کنند.»

به گفته سفیر آمریکا در اسرائیل، مقام‌های جمهوری اسلامی «می‌دانند که اگر ترامپ پیروز شود، آنان راهی برای خروج از فشاری که ما بر آنها قرار داده‌ایم برای پایان دادن به فعالیت‌های بدخواهانه‌شان، ندارند.»

فریدمن همچنین به توضیح امیدواری دونالد ترامپ برای رسیدن به یک توافق با ایران در صورت انتخاب مجدد او پرداخت و از سیاست جو بایدن برای بازگشت آمریکا به برجام در صورت پیروزی این نامزد دموکرات‌ها انتقاد کرد.

او گفت که فقط یک راه برای کشاندن مقام‌های جمهوری اسلامی ایران به پای میز مذاکره وجود دارد و آن «از طریق قدرت است. از طریق فشار مستمر و با یک رویکرد جدی و بدون سازش در قبال فعالیت‌های شرورانه‌شان.»

تازه چه خبر؟
سفیر اسرائیل در سازمان ملل با ارسال نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل خواستار رسیدگی فوری به حوادث دریایی اخیر و محکوم کردن جمهوری اسلامی به دلیل...More
نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، با اشاره به حمله به کشتی مرسر استریت گفت: «درباره کشتی و کلا درباره ایران، ما می‌کوشیم حمایت جهانی را کسب کنیم اما...More
محمدهادی ساروی با پیروزی در دیدار رده بندی وزن ۹۷ کیلوگرم رقابت های کشتی فرنگی المپیک توکیو مقابل حریف فنلاندی به مدال برنز دست یافت. ساروی در دور...More
محسن بهاورند، سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن، اعلام کرد در سال جاری میلادی اسرائیل به ۱۱ کشتی تجاری ایرانی حمله کرده است. پیشتر اسحاق جهانگیری، از...More
در واکنش به انتقادها از چگونگی اختصاص سهمیه واکسیناسیون کرونا برای خبرنگاران در ایران، محمد خدادی، معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد گفت این معاونت نقشی در...More