سفر هیات مشترک آمریکا و اسرائیل به بحرین برای برگزاری مراسم رسمی عادی‌سازی روابط | ایران اینترنشنال

سفر هیات مشترک آمریکا و اسرائیل به بحرین برای برگزاری مراسم رسمی عادی‌سازی روابط

 

یک هیات اسرائیلی به همراه نمایندگان آمریکا برای برگزاری مراسم رسمی توافق عادی‌سازی روابط و امضای قراردادهای توسعه همکاری به منامه، پایتخت بحرین، سفر می‌کنند.

آوی برکوویتز،‌ نماینده آمریکا در خاورمیانه، روز یکشنبه ۲۷ مهرماه در مراسمی در فرودگاه تل‌آویو قبل از پرواز نمایندگان آمریکا و اسرائیل به منامه اعلام کرد قرار است اسرائیل با بحرین بیانیه‌ای مشترک برای «پیشبرد روابط در زمینه گردشگری،‌ بانکی و دیپلماسی» امضا کنند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام مسئول در این بازدید نوشت بیانیه مورد نظر روابط بین دو کشور را ارتقا می‌بخشد. 

در این سفر استیو منوچین،‌ وزیر خزانه‌داری آمریکا،‌ مئیر بن‌شبات، مشاور امنیت ملی و فرستاده اسرائیل را همراهی می‌کند. به گفته شبات، قرار است طی مذاکرات دو کشور در این سفر حوزه‌های مالی و حمل و نقل هوایی مورد گفت‌وگو قرار گیرد.

بنا بر اعلام اسرائیل، این کشور می‌تواند در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر، امنیت غذایی و فناوری‌های بانکی و مالی به بحرین کمک کند.

بحرین پس از امارات متحده عربی توافق عادی‌سازی روابط با اسرائیل را با میانجیگری آمریکا در ماه سپتامبر امضا کرده بود.

این دو توافق در حالی امضا شد که با وجود استقبال از سوی برخی مقام‌های کشورهای منطقه، از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی مورد انتقاد قرار گرفت.

یک گزارش اخیر وزارت اطلاعات اسرائیل به ظرفیت همکاری دفاعی با بحرین اشاره کرده و این کشور را هدف تهدید «طغیان سیاسی شیعه، به کارگردانی ایران و نمایندگان آن» توصیف کرد.

پرواز خطوط هوایی اسرائیل که حامل نمایندگان آمریکا و اسرائیل به منامه است، به نام «ال‌عای-۹۷۳» نام‌گذاری شده که عدد آن به کد تلفن بین‌المللی بحرین باز می‌گردد. 

این پرواز قرار است پیش از فرود در بحرین از آسمان عربستان سعودی نیز عبور کند.

هفته گذشته در جریان گفت‌وگوهای راهبردی آمریکا و عربستان سعودی،‌ واشینگتن از ریاض هم خواسته بود امضای توافق صلح با اسرائیل را بررسی کند.

قرار است منوچین و سایر مقام‌های آمریکایی پس از بحرین، روز دوشنبه به امارات متحده عربی سفر کنند. مقام‌های آمریکا روز سه‌شنبه با نخستین هیات اماراتی به اسرائیل خواهند رفت.

تازه چه خبر؟
مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد که در یک سال گذشته یک میلیون نفر بیکار شده‌اند. علاءالدین ازوجی گفت که ۷۳۰...More
سازمان دامپزشکی ایران از شیوع آنفولانزای حاد پرندگان در دست‌کم ۹ استان و معدوم شدن ۹۶۰ هزار قطعه پرنده خبر داد. بهمن نقیبی،‌ معاون این سازمان،‌ روز...More
حسن منتظر تربتی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، با تاکید براینکه افزایش مصرف برق نسبت به سال گذشته باعث قطعی برق در شبکه شده است، گفت که شرکت ملی گاز...More
مرکز پایش و کنترل هوای اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان اعلام کرد که شدت آلودگی‌هوا در برخی مناطق کلانشهر اصفهان با شاخص ۲۴۲ از وضعیت قرمز به...More
جو بایدن با هدف به کارگیری کل دولت فدرال برای مقابله با تغییرات اقلیمی در داخل و خارج از آمریکا چند فرمان اجرایی را به امضا رساند. از جمله اقداماتی...More