سفر هیات مشترک آمریکا و اسرائیل به بحرین برای برگزاری مراسم رسمی عادی‌سازی روابط | ایران اینترنشنال

سفر هیات مشترک آمریکا و اسرائیل به بحرین برای برگزاری مراسم رسمی عادی‌سازی روابط

 

یک هیات اسرائیلی به همراه نمایندگان آمریکا برای برگزاری مراسم رسمی توافق عادی‌سازی روابط و امضای قراردادهای توسعه همکاری به منامه، پایتخت بحرین، سفر می‌کنند.

آوی برکوویتز،‌ نماینده آمریکا در خاورمیانه، روز یکشنبه ۲۷ مهرماه در مراسمی در فرودگاه تل‌آویو قبل از پرواز نمایندگان آمریکا و اسرائیل به منامه اعلام کرد قرار است اسرائیل با بحرین بیانیه‌ای مشترک برای «پیشبرد روابط در زمینه گردشگری،‌ بانکی و دیپلماسی» امضا کنند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام مسئول در این بازدید نوشت بیانیه مورد نظر روابط بین دو کشور را ارتقا می‌بخشد. 

در این سفر استیو منوچین،‌ وزیر خزانه‌داری آمریکا،‌ مئیر بن‌شبات، مشاور امنیت ملی و فرستاده اسرائیل را همراهی می‌کند. به گفته شبات، قرار است طی مذاکرات دو کشور در این سفر حوزه‌های مالی و حمل و نقل هوایی مورد گفت‌وگو قرار گیرد.

بنا بر اعلام اسرائیل، این کشور می‌تواند در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر، امنیت غذایی و فناوری‌های بانکی و مالی به بحرین کمک کند.

بحرین پس از امارات متحده عربی توافق عادی‌سازی روابط با اسرائیل را با میانجیگری آمریکا در ماه سپتامبر امضا کرده بود.

این دو توافق در حالی امضا شد که با وجود استقبال از سوی برخی مقام‌های کشورهای منطقه، از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی مورد انتقاد قرار گرفت.

یک گزارش اخیر وزارت اطلاعات اسرائیل به ظرفیت همکاری دفاعی با بحرین اشاره کرده و این کشور را هدف تهدید «طغیان سیاسی شیعه، به کارگردانی ایران و نمایندگان آن» توصیف کرد.

پرواز خطوط هوایی اسرائیل که حامل نمایندگان آمریکا و اسرائیل به منامه است، به نام «ال‌عای-۹۷۳» نام‌گذاری شده که عدد آن به کد تلفن بین‌المللی بحرین باز می‌گردد. 

این پرواز قرار است پیش از فرود در بحرین از آسمان عربستان سعودی نیز عبور کند.

هفته گذشته در جریان گفت‌وگوهای راهبردی آمریکا و عربستان سعودی،‌ واشینگتن از ریاض هم خواسته بود امضای توافق صلح با اسرائیل را بررسی کند.

قرار است منوچین و سایر مقام‌های آمریکایی پس از بحرین، روز دوشنبه به امارات متحده عربی سفر کنند. مقام‌های آمریکا روز سه‌شنبه با نخستین هیات اماراتی به اسرائیل خواهند رفت.

تازه چه خبر؟
علیرضا سلیمی، نماینده مجلس، در جریان بررسی گزارش کمیسیون صنایع و معادن در مورد بررسی بازار فولاد، خواهان روشن شدن سرنوشت ۵ میلیارد دلار درآمد حاصل از...More
وزارت خارجه آمریکا با اشاره به اولین سالگرد کشته شدن ابوبکر البغدادی، رهبر پیشین داعش، در بیانیه‌ای اعلام کرد ایالات متحده هرگز اجازه شکل‌گیری دوباره...More
پنتاگون اعلام کرد وزارت خارجه آمریکا اجازه لازم برای فروش احتمالی ۱۰۰ سیستم دفاع ساحلی هارپون به تایوان را طی قراردادی به ارزش تقریبی دو میلیارد و...More
علی‌اصغر صفری‌راد، معاون فرماندار الیگودرز در استان لرستان با تاکید بر «وضعیت فوق حاد کرونا در الیگودرز»، گفت: ظرفیت بیمارستان‌ها تکمیل شده است...More
الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در گفت‌وگو با فاکس نیوز، هشدار داد در صورتی‌که ایران قصد داشته باشد به ونزوئلا موشک دوربرد بفروشد،...More