سفر منطقه‌ای وزیر خارجه آمریکا برای افزایش فشار بر ایران | ایران اینترنشنال

سفر منطقه‌ای وزیر خارجه آمریکا برای افزایش فشار بر ایران

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، از سفر خود به اروپا و خاورمیانه برای بررسی «تعدادی موضوع مهم»، از جمله «رفتار مخرب ایران» خبر داد.

این سفر ۱۰ روزه از جمعه آغاز شده و تا سوم آذر ادامه خواهد یافت و وزیر خارجه آمریکا در آن با همتایان خود و سایر مقامات در فرانسه، ترکیه، گرجستان، اسرائیل، امارات، قطر و عربستان سعودی دیدار خواهد کرد.

پمپئو روز سه‌شنبه در توییتی گفت در این سفرها موقعیت‌های به وجود آمده پس از عادی‌سازی روابط اسرائیل با کشورهای عربی مورد بررسی خواهد گرفت.

از سوی دیگر، پمپئو روز سه‌شنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد دولت ایالات متحده تصمیم دارد با هدف کمک به امارات متحده عربی برای مقابله با «تهدیدهای فزاینده ایران»، به این کشور ۲۳ میلیارد و ۳۷۰ میلیون دلار تسلیحات پیشرفته، از جمله هواپیماهای جنگنده اف-۳۵، بفروشد.

پمپئو در بیانیه خود این تصمیم را نشان‌دهنده روابط رو به رشد واشینگتن و ابوظبی و نیاز امارات به تسلیحات پیشرفته «برای مقابله و دفاع از خود در برابر تهدیدهای فزاینده ایران» دانست.

او افزود: «وزارت خارجه تصمیم خود برای ارائه مجوز فروش تسلیحات مورد تقاضای امارات متحده عربی را رسما به اطلاع کنگره رسانده است.»

وزیر خارجه آمریکا گفت: «این تسلیحات شامل ۵۰ هواپیمای جنگنده اف-۳۵، یک مجموعه سلاح‌های هوا به هوا و هوا به زمین و  ۱۸ پهپاد است.»

پمپئو با اشاره به «توافق تاریخی امارات» برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل به موجب پیمان ابراهیم، این اقدام را فرصتی کم‌نظیر برای «تحول مثبت چشم‌انداز استراتژیک منطقه» خواند.

وزیر‌خارجه آمریکا گفت: «دشمنان ما، به ویژه در ایران، این را می‌دانند و از هیچ تلاشی برای مختل کردن این موفقیت مشترک فروگذار نخواهند کرد.»

مایک پمپئو، همچنین روز سه‌شنبه در توییتی دیگر از تحریم «یک شبکه تدارکات غیرقانونی ایرانی»خبر داد و نوشت: «ما با قاطعیت متعهد به مقابله با هرگونه فعالیتی هستیم که امنیت ملی آمریکا را تهدید کند. پیام ما آشکار ‌است: اگر با گسترش‌دهندگان ایرانی تسلیحات معامله کنید،‌ خود را در معرض خطر تحریم‌های آمریکا قرار می‌دهید.»

 

تازه چه خبر؟
معصومه ابتکار، رییس پیشین سازمان حفاظت محیط زیست، اعلام کرد با اینکه این سازمان مخالف خشک کردن هورالعظیم برای استخراج نفت بود اما در سال ۸۹ آب به روی...More
سخنان محمدرضا نقدی،‌ معاون سپاه پاسداران،‌ که منتقدان طرح محدودسازی اینترنت را «یک مشت منافق کامنت‌گذار» خوانده بود ،‌ با اعتراض‌ها و واکنش‌هایی روبه...More
آمار رسمی وزارت بهداشت در روز جمعه هشتم مرداد نشان می‌دهد که شمار جان‌باختگان و مبتلایان کرونا نسبت به هشتم تیر تقریبا دو برابر شده است. بر اساس آمار...More
حساب توییتری ۱۵۰۰ تصویر و برخی از کاربران رسانه‌های اجتماعی از بازداشت تعدادی از مادران داغدار آبان پس از تجمع آنها در میدان آزادی خبر داده‌اند. بر...More
علیرضا معزی، معاون ارتباطات دفتر رییس جمهور ایران، گزارش‌ها درباره تاخیر عمدی حسن روحانی در دیدار اخیر خامنه‌ای با اعضای دولت را تکذیب کرد. او نوشت...More