سفر رهبر کاتولیک‌های جهان به عراق؛ پاپ مردم را به پرهیز از خشونت و فرقه‌گرایی فراخواند | ایران اینترنشنال

سفر رهبر کاتولیک‌های جهان به عراق؛ پاپ مردم را به پرهیز از خشونت و فرقه‌گرایی فراخواند

 

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، در سفر خود به عراق و طی دیدار با برهم صالح، رییس‌ جمهوری این کشور، مردم عراق را به پرهیز از خشونت نظامی، فرقه‌گرایی و خویشاوندکشی فراخواند. 

او روز جمعه ۱۵ اسفند در سخنانی در کاخ ریاست‌جمهوری عراق گفت: «جنگ، تروریسم و منازعات فرقه‌ای عراق را از همزیستی مسالمت‌آمیز مذاهب و اقوام گوناگون بازداشته است.»

به گزارش رویترز، پاپ از منفعت‌طلبی حزبی و خارجی که به بی‌ثباتی عراق انجامیده، انتقاد کرد و گفت مردم عادی بیش از همه از این‌دست سودجویی‌ها آسیب دیده‌اند.

پاپ فرانسیس که برای سفری چهار روزه و طی تدابیر امنیتی ویژه راهی عراق شده بود، در هواپیما به خبرنگاران گفت که برای دیداری «نمادین» از «سرزمینی رنج‌دیده» به عراق می‌رود.

مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر و نمایندگان جامعه مسیحیان عراق نیز در بدو ورود پاپ به این کشور، به پیشواز او در فرودگاه بغداد رفتند. جمعیت انبوهی گرداگرد فرودگاه بغداد برای استقبال از رهبر کاتولیک‌های جهان حضور داشتند.

سفر پاپ به عراق از جهات گوناگونی حائز اهمیت است. این نخستین بار است که یک رهبر کلیسای کاتولیک جهان به عراق سفر می‌کند؛ کشوری که اقلیت مسیحی آن طی دهه‌های اخیر هدف آزار داعش و القاعده و هم‌اکنون تحت ارعاب شبه‌نظامیان شیعی‌اند و بسیاری از آنان از خانه‌شان رانده شده‌اند. 

او قرار است در این سفر از کلیسای کاتولیک سیده‌النجاه در بغداد، محل قتل‌عام دست‌کم ۵۵ مسیحی در سال ۲۰۱۰ به‌دست نیروهای القاعده نیز دیدار کند. او در کلیسای بغداد مراسم عشای ربانی برگزار خواهد کرد.

نکته دیگر سفر پاپ این است که او روز شنبه و در دیداری بی‌سابقه، به خانه آیت‌الله سیستانی، مرجع پرنفوذ شیعه، در نجف می‌رود.

سفر پاپ فرانسیس ۸۴ ساله به عراق، به‌دلیل شیوع همه‌گیری کوویدـ۱۹ و در میانه راکت‌پرانی و انفجارهای انتحاری اخیر در این کشور، پرمخاطره‌ترین سفر او از زمان رسیدن او به مقام رهبری کاتولیک‌های جهان به شمار می‌رود.

در تازه‌ترین حملات، چهارشنبه بیش از ده موشک به پایگاه عین‌الاسد اصابت کرد.

پاپ پیش از فرود هواپیمایش در فرودگاه بغداد به خبرنگاران گفت خوشحال است که در جریان همه‌گیری کرونا موفق به سفر این شده است. سفر پاپ به عراق نخستین سفر او به خارج از ایتالیا از آبان ۱۳۹۸ است.   

مقام‌های مسئول امنیت پاپ به خبرنگاران گفته‌اند علی‌رغم علاقه او به استفاده از خودروهای ساده، رهبر کاتولیک‌های جهان مجبور به استفاده از یک خودروی ضد گلوله در جریان این سفر است.

بسیاری از مردم عراق به این سفر خوش‌بین هستند و آن را موجب تقرب ادیان و آغازگر نگاهی تازه می‌‎دانند.   

 

تازه چه خبر؟
مجتبی ذوالنوری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، مدعی شد که غربی‌ها در مذاکرات جدید خواسته‌اند برد موشک‌های ایران «۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلومتر باشد...More
محمود احمدی‌نژاد در نامه‌ای به حسن روحانی، ضمن دفاع از عملکرد دولت خود، دولت روحانی را «ضعیف‌ترین، فرسوده‌ترین و ناکارآمدترین کابینه بعد از انقلاب»...More
بنابر گزارش‌ها، در جریان تجمع عصر جمعه شهروندان اهواز در بلوار ساحلی این شهر چند نفر بازداشت شدند. پایگاه خبری امتداد تعداد بازداشت‌شدگان را چهار مرد...More
بیش از ۸۰۰ دانشجو در بیانیه‌ای ضمن حمایت از اعتصاب کارگران صنعت نفت اعلام کردند که نفوذ خصوصی‌سازی ضربات جبران‌ناپذیری به کارگران و بخش‌های گوناگون...More
هیات منصفه دادگاهی در آمریکا، علیه یک شهروند کانادایی-ایرانی‌ به اتهام صادرات غیرقانونی به ایران اعلام جرم کرد. هیات منصفه یک دادگاه فدرال در...More