سفر دو هفته‌ای ترامپ به کشورهای آسیایی آغاز شد | ایران اینترنشنال

سفر دو هفته‌ای ترامپ به کشورهای آسیایی آغاز شد

 

نخستین سفر دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده آمریکا به آسیا روز گذشته در حالی آغاز شد که مفسران و دیپلمات‌ها، آن را پرچالش‌ترین سفر تمام دوران ریاست‌جمهوری او می‌دانند.

خبرگزاری 'هیل' در واشنگتن، امروز شنبه ۱۳ آبان ماه، در گزارشی در این خصوص نوشت:

«ترامپ در سفر ۱۳ روزه خود از پنج کشور آسیایی دیدار خواهد کرد. در طول این سفر رئیس‌جمهور آمریکا با دو موضوع اساسی و مشکل سیاست خارجی واشنگتن روبرو خواهد بود که باید به آنها پاسخ مناسب دهد: موضوع بحران هسته‌ای کره شمالی و کاهش نفوذ آمریکا در منطقه.»

به گفته 'هیل'، این طولانی‌ترین سفر یک رئیس‌جمهور آمریکا در تاریخ معاصر ایالات متحده است. پیش از این، سفر ۱۲ روزه‌ی جورج اچ دبلیو بوش به آسیا، در سال ۱۹۹۱ به‌عنوان طولانی‌ترین سفر محسوب می‌شد.

طولانی بودن این سفر و میزان خستگی ناشی از آن به حدی بود که بوش در ضیافت شام نخست‌وزیر ژاپن، بیهوش شد و از  از صندلی خود بر زمین افتاد.

'هیل' می‌گوید: «این سفر طولانی ترامپ نیز آزمونی برای توانایی‌های جسمانی و فکری او خواهد بود، چرا که او قرار است در ظرف مدتی بسیار کوتاه با رهبران و سیاستمداران ده‌ها کشور آسیایی دیدار و گفتگوی رو در رو داشته و سخنرانی‌های مهمی نیز ایراد کند.»

به گفته 'هیل' تمرکز این سخنرانی‌ها بر جلب حمایت کشورهای منطقه‌ برای مقابله با بحران کره شمالی است.

اچ. آر. مک‌مستر، مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز همزمان با آغاز سفر آسیایی ترامپ گفت: «زمان حل دیپلماتیک این بحران برای آمریکا به لحظات آخر خود نزدیک می‌شود.»

ژاپن، کره جنوبی، چین، فیلیپین و ویتنام کشورهایی هستند که در برنامه سفر ترامپ قرار دارند.

 

تازه چه خبر؟
رافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،‌ هشدار داد در صورت دست نیافتن به توافق با ایران درباره برنامه هسته‌ای این کشور، جامعه بین‌الملل با...More
منوچهر بختیاری، پدر پویا بختیاری از کشته شدگان اعتراضات آبان ۹۸، در پیامی ویدیویی با حمایت از دادخواهی و اعتراض مردم سراوان به کشتار دست‌کم ۱۰ سوخت‌...More
طبق تحقیقی که از سوی دانشگاه کلمبیای آمریکا صورت گرفته، گونه‌ای جدید از ویروس کرونا که شبیه به گونه کشف شده در آفریقای جنوبی است، از ماه نوامبر در...More